Miasto Katowice uzyskało dofinansowanie z Unii Europejskiej dla projektu:
Z nami zostaniesz zawodowcem
Podmiotem realizującym projekt jest Zespół Szkół nr 2 im. Jarosława Iwaszkiewicza - Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Katowicach.
Program: Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027 (Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji
Priorytet: FESL.10.00-Fundusze Europejskie na transformację
Działanie: FESL.10.23-Edukacja zawodowa w procesie sprawiedliwej transformacji regionu
Celem projektu jest łagodzenie skutków transformacji w kierunku neutralnej dla klimatu gospodarki poprzez podniesienie kwalifikacji zawodowych, w tym umiejętności praktycznych uczniów i nauczycieli praktycznej nauki zawodu w Technikum nr 16 oraz Branżowej Szkole I stopnia nr 12 wchodzących w skład Zespołu Szkół nr 2 im. Jarosława Iwaszkiewicza Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Katowicach, poprzez organizację staży uczniowskich, doradztwa zawodowego, kursów i szkoleń dla uczniów oraz nauczycieli, a także doposażenie i adaptację pracowni, w okresie od 1 października 2024 roku do 30 czerwca 2026 roku.
Grupę docelową projektu stanowić będą osoby uczące się i pracujące lub/i zamieszkujące na obszarze jednego z 7 podregionów województwa śląskiego, określonych w Terytorialnym Planie Sprawiedliwej Transformacji Województwa Śląskiego 2030, tj. podregionu katowickiego, w liczbie 65 uczniów/uczennic oraz 5 nauczycielek/nauczycieli Zespołu Szkół nr 2 im. Jarosława Iwaszkiewicza Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Katowicach.
Wsparciem zostaną objęci uczniowie kształcący się w Technikum nr 16 oraz Branżowej Szkole I stopnia nr 12 wchodzącej w skład Zespołu Szkół nr 2 im. Jarosława Iwaszkiewicza Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Katowicach na kierunkach:
- technik elektryk,
- technik mechanik lotniczy,
- technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej,
- elektryk.
Przedmiotem projektu jest udzielenie wsparcia w zakresie podniesienia kwalifikacji uczniów i nauczycieli praktycznej nauki zawodu oraz wsparcie praktycznej nauki zawodu poprzez następujące działania:
- wsparcie uczniów poprzez organizację staży uczniowskich,
- wsparcie uczniów poprzez doradztwo zawodowe,
- wsparcie uczniów oraz nauczycieli praktycznej nauki zawodu w zakresie podniesienia kwalifikacji i kompetencji poprzez kursy/szkolenia kwalifikacyjne i doskonalące,
- wykonanie prac adaptacyjnych i doposażenie dwóch pracowni do praktycznej nauki zawodu odzwierciedlając naturalne warunki pracy.
Efektem projektu będzie podniesienie jakości kształcenia zawodowego zgodnie z potrzebami transformacji regionu. Wsparcie w projekcie skoncentruje się na poprawie jakości edukacji, zwłaszcza zawodowej (branżowej i technicznej) i jej dostosowaniu do potrzeb zielonej gospodarki. Wsparcie obejmie tworzenie warunków do rozwoju zawodowego poprzez zdobywanie nowych i specjalistycznych umiejętności, podnoszenie kwalifikacji i kompetencji, co docelowo umożliwi uczniom skuteczne wejście na rynek pracy. Działania polegające na doposażeniu pracowni szkolnych, umożliwi uczniom w odpowiednich warunkach zdobywać umiejętności niezbędne na rynku pracy, które ułatwią im zarówno zdanie egzaminów zawodowych, jak również znalezienie odpowiedniej pracy.
Okres realizacji projektu: 2024-10-01 - 2026-06-30
Całkowita wartość projektu wynosi: 1 613 012,40 zł
w tym:
- dofinansowanie z Unii Europejskiej 90%: 1 451 711,16 zł
- dofinansowanie z Budżetu Państwa 10%: 161 301,24 zł
#FunduszeUE