Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
  • Internet

Internet Miasta partnerskie - Odense

Miasta partnerskie - Odense

 

 

odense2.gifODENSE (Dania)


Miasto w Danii, w środkowej części zielonej wyspy Fionii nad rzeką Odense uchodzącą do zatoki Odense Fjord na Morzu Bałtyckim - najdłuższą rzeką tej wyspy. Miasto jest stolicą okręgu Fyn i liczy ponad 185 tyś. Mieszkańców. Jest to trzecie pod względem wielkości i jedno z najstarszych miast Danii, posiadające ponad tysiącletnią tradycję sięgającą czasów Wikingów, a dokładniej roku 987.
Największą sławę miastu przyniosło nazwisko Jana Chrystiana Andersena - znanego autora baśni dla dzieci, który urodził się tutaj (w Odense znajdują się muzea poświęcone tej słynnej postaci, bardzo często odwiedzane przez turystów m.in.: Dom H.C. Andersena i Dom Dzieciństwa H.C. Andersena).
Już w 1020 roku Odense lub Odinsey (oryg. nazwa "Odinsoe", czyli "Wyspa Odina") było siedzibą biskupa. Od XII w. jest ośrodkiem kultu św. Kanuta (1080-1086) - króla i patrona Danii, kanonizowanego w 1101 r., któremu poświęcona jest wspaniała katedra gotycka z cegły (Skt. Knuds Kirke nazywana dawniej Kościołem Św. Albana), pierwotnie połączona ze średniowiecznym klasztorem benedyktynów, przebudowana w XIII w. Pod ołtarzem spoczywają szczątki wspomnianego władcy i świętego, który chciał się podjąć pertraktacji z Wilhelmem Zdobywcą w sprawie przejęcia Anglii w posiadanie Normanów, lecz zginął w powstaniu w Odense 10 lipca 1086 r. na terenie świątyni, w której później został pochowany. Postać św. Kanuta na trwałe wpisała się w historię miasta, zajmuje też centralne miejsce w herbie Odense. W murach tej samej katedry spoczywają również ciała dwóch innych królów Jana i Chrystiana II.
Inne słynne zabytki to Kościół Najświętszej Marii Panny z XIII w. ze słynnym rzeźbionym ołtarzem - rękodziełem Klausa Berga z Lubeki, Kościół Św. Jana, Zamek Odense wzniesiony przez Fryderyka IV (zmarłego w nim w 1730 r.) oraz domy z XVI w. Na uwagę zasługują również następujące obiekty: Muzeum Miasta (Moentergaarden), Muzeum Kolejnictwa (Damnarks Jernbanemuseum, Muzeum Motoryzacji (Europaeisk Automobilmuseum), Skansen "Wieś duńska 100 lat temu" (Den fynske Landsby), Muzeum Archeologiczne i Krajobrazowe (Hollufgaard).
Największy rozwój miasta przypadł na wiek XIX, skutkiem czego jest obecnie dobrze prosperujący przemysł stoczniowy (budowa statków), włókienniczy (głównie produkcja wełny), odzieżowy i maszynowy. Nadto przemysł papierniczy, chemiczny i spożywczy. Funkcjonuje tutaj również dobrze rozwinięty węzeł komunikacyjny. Miasto posiada port handlowy i rybacki połączony kanałem z morzem, także port lotniczy i uniwersytet. Jest popularnym ośrodkiem turystycznym Danii.

WSPÓŁPRACA Z KATOWICAMI

Kontakty z miastem Odense zostały zainicjowane przez profesora Karola Stryję w 1992 r. W tym samym roku Katowice odwiedził wiceburmistrz Odense z grupą fachowców zainteresowanych funkcjonowaniem służb komunalnych, ochrony środowiska naturalnego oraz nauki i oświaty.
Podczas wizyty delegacji władz Katowic w Odense 16 lutego 1993 r. podpisany został list intencyjny o współpracy między obydwoma miastami.
W październiku 1993 r. firmy z Odense zajmujące się utylizacją odpadów uczestniczyły w katowickiej wystawie "Prezentacje 93".
Rozwijana była również wymiana międzyszkolna miast w zakresie sportu i zespołów artystycznych.

W 1995 r. w imprezach sportowych zorganizowanych w związku ze 130 rocznicą nadania praw miejskich Katowicom, uczestniczyli biegacze i tenisiści z Odense.
W tym samym roku grupa pracowników Urzędu Miasta Katowice brała udział w seminarium szkoleniowym na temat funkcjonowania administracji publicznej w Danii.

W czerwcu 2001 r. odbyła się prezentacja materiałów informacyjnych o Katowicach w związku z wystawą poświęconą europejskim miastom partnerskim Odense, organizowaną w tym mieście. 3 września 2001 r. w Katowicach odbyło się seminarium pod hasłem Transport rowerowy, będące wspólną inicjatywą gminy miejskiej Odense, dwóch duńskich organizacji pozarządowych De Frie Fugle i Dansk Cyklist Furbund oraz Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.

W dniach 3-4 kwietnia 2003 r. przedstawiciele miast Odense i Katowice wspólnie uczestniczyli w 8-mej Dorocznej Konferencji Miast Energetycznych pod hasłem "Zrównoważone zarządzanie energią w budynkach i urządzeniach miejskich", zorganizowanej w Krakowie, wykorzystując tę sposobność do wstępnej wymiany informacji i doświadczeń (miasto Odense jest członkiem Energie Cités, natomiast miasto Katowice uczestniczyło w projekcie kanadyjskim poświęconym oszczędności energii w miejskich placówkach szkolnych) oraz rozważenia przyszłej współpracy w tej dziedzinie.

W dniach 27-29 maja 2005 r. na zaproszenie Burmistrza Odense pracownik Biura Informacji i Promocji Urzędu Miasta Katowice wraz z przedstawicielem Gazety Wyborczej uczestniczyli w VIP-owskim Weekendzie Prasowym zorganizowanym w Odense z okazji 200-ej rocznicy urodzin Jana Christiana Andersena.

Kontynuacją tych obchodów rocznicowych było spotkanie oficjalnych przedstawicieli miast partnerskich Odense w dniach 10-14 sierpnia 2005 r., w którym udział wziął m.in. Prezydent Miasta Katowice.

W dniu 24.01.2008 r. w Urzędzie Miasta Katowice odbyło się spotkanie z przedstawicielami firm z Odense zajmującymi się zaopatrzeniem w wodę oraz gospodarką odpadami. Celem tej wizyty było rozpoznanie możliwości współpracy z katowickimi firmami z branży gospodarki komunalnej w celu wymiany doświadczeń. Przy tej okazji goście zapoznali się m.in. z zasadami funkcjonowania Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej.

23.08.2008 r. wystąpił w ramach IV Katowickiego Festynu Lotniczego zespół folklorystyczny "Dans og Rejs Fyn" z Odense. Muzyka i taniec wykonywane przez zespół datuje się na XVIII i XIX w. i pochodzi z terenów całej Danii. Ręcznie wykonane stroje, w których zespół występuje, są kopią ubioru z konkretnych regionów Danii w tamtych czasach.

sprawdź także

Eduakcja
Katowice na You tube
KISS
Nieodpłatna pomoc prawna
Katowicka Karta Mieszkańca
Przemiana Katowice

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice