Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
  • Internet

Internet Miasta partnerskie - Hrabstwo Poludniowy Dublin

Miasta partnerskie - Hrabstwo Poludniowy Dublin

 

 

dublin.gifHRABSTWO POŁUDNIOWY DUBLIN (Irlandia)


Liczba ludności: 240 tys., powierzchnia: 86,66 mil2 (ok.139 km2)

Południowy Dublin funkcjonuje jako stosunkowo młoda jednostka administracyjna (powstała 01.01.1994 r.). Jest drugim co do wielkości hrabstwem Republiki Irlandii i posiada trzecią największą władzę lokalną w kraju, której siedziba mieści się w Tallaght - miasteczku, a właściwie historycznej wiosce położonej na wschodnim wybrzeżu Irlandii, niedaleko stolicy państwa Dublina. Obecnie liczba ludności Tallaght wynosi ok. 90 tyś. mieszkańców. Obszar hrabstwa rozpościera się od rzeki Liffey na północy regionu aż do południowych granic Hrabstwa Wicklow oraz od Miasta Dublin we wschodniej części regionu po zachodnie granice Hrabstwa Kildare. Pomiędzy granicami hrabstwa znajdują się liczne wioski i miasteczka, które powstały w wyniku dynamicznego rozwoju miasta Dublina. Każda z tych miejscowości posiada niepowtarzalny klimat i krajobraz. Południowy Dublin posiada dogodne połączenia drogowe oraz swobodny dostęp do najważniejszych portów morskich. Dysponuje również doskonale rozwiniętym węzłem połączeń kolejowych.

Jego infrastruktura przystosowana jest w szczególności do prowadzenia działalności rekreacyjnej i handlowej. Na jego terenie znajduje się wiele miejsc znakomicie nadających się do uprawiania sportu i rekreacji, m.in. golfa, jeździectwa konnego, jazdy na rowerze, wędkarstwa, spacerów oraz wielu odmian sportów wodnych tj. wędkarstwo, kajakarstwo, pływanie łodzią itp.1400 ha zajmują parki publiczne oraz zielone otwarte przestrzenie, udostępniane mieszkańcom i zwiedzającym. Do najważniejszych należą:
- Griffen Valley Park w Lucan ze słynnym King John's Bridge, uznawanym za najstarszy most w Irlandii;
- Sean Walsh Memorial Park w Tallaght, który stanowi jakby oazę w samym centrum gęsto zaludnionego obszaru miejskiego - z ozdobnymi ogrodami, specjalnymi terenami rekreacyjnymi, czterema jeziorami oraz licznymi koloniami dzikiego ptactwa na wschodnich obrzeżach;
- W Rathfarnham: Castle Park rozpościerający się na terenach przylegających do pobliskiego starego zamku oraz Dodder Valley Park z bogactwem różnorodnych gatunków dzikiego ptactwa i zwierzyny oraz ... wspaniałym sztucznym wodospadem;
- Corkagh Park w pobliżu miejscowości Clondalkin - ze wspaniałymi okazami wielowiekowych drzew oraz olbrzymimi połaciami obszarów leśnych. Jest wymarzonym miejscem dla miłośników przyrody oraz osób preferujących wypoczynek na świeżym powietrzu.

Na terenie hrabstwa znajduje się również spora ilość zamkniętych obiektów sportowych, takich jak: the National Basketball Arena (Narodowa Hala do Gry w Koszykówkę), kryte pływalnie czy specjalne ośrodki, z których można korzystać w czasie niepogody. Niezwykłym doświadczeniem tutaj jest również zwyczajna czynność zakupów na terenie hrabstwa, gdzie urok dawnego świata i tradycyjnych małych sklepików w historycznych miejscowościach takich jak: Tallaght, Clondalkin, Lucan, Rathfarnham, Saggart czy Newcastle kontrastuje z rozmiarami i udogodnieniami nowoczesnych, wielopoziomowych centrów handlowych takich jak np. The Square w Tallaght.

Poza przyrodniczymi, Hrabstwo Południowy Dublin posiada również ważne walory i bogactwa historyczne, np. w górach można się natknąć na "mistyczne" zabytki z epoki neolitu, podczas gdy liczne i wspaniałe klasztory i kościoły, pochodzące z okresu wczesnego chrześcijaństwa można spotkać m.in. w miejscowościach takich jak: Tallaght, Saggart i Newcastle. Dumą Clondalkin jest natomiast okrągła wieża z VIII w., granitowe krzyże pochodzące z protestanckiego cmentarza przykościelnego oraz Tully Castle (Zamek Tully) z XVI w. Inne ważne zabytki to:
- Zamek w Rathfarnham, dawniej długoletnia siedziba zakonu jezuitów, wybudowany w 1588 r. i odrestaurowany w XVIII w. Znaczna część wystroju wnętrza (w tym osiemnastowieczne rokokowe rzeźby gipsowe) ocalały po dzień dzisiejszy;
- Kościół Św. Maelruain'a w Tallaght - patrona tej miejscowości, którego święto Irlandczycy obchodzą w dniu jego śmierci, tj. 7 lipca. Św. Maelruain uważany jest za jednego z najważniejszych reformatorów kościoła celtyckiego w VIII w. oraz ascetę i założyciela miejscowego zakonu;
- Padraig Pearse Museum i St.Enda's Park w Rathfarnham, gdzie działacz narodowy oraz pedagog Padraig Pearse prowadził szkołę w latach 1910-1916 aż do swej śmierci w 1916 r. podczas słynnego Powstania Wielkanocnego (Easter Rising).

Symbolikę herbu hrabstwa z napisem w języku celtyckim i angielskim "Ag Seo Ár gCúram" ("This we Hold in Trust"-"Oto, w co wierzymy") można zinterpretować następująco: podobnie jak obszar hrabstwa przecinają dwie rzeki Liffey i Dodder, tak herb przecinają dwie niebieskie wstęgi symbolizujące te rzeki. Malownicze łańcuchy górskie wyznaczające południowe granice hrabstwa znajdują graficzne odzwierciedlenie w postaci serii załamań w kształcie odwróconej litery "V". Tradycje związane z budowlami kościelnymi i klasztornymi uwidocznione zostały w postaci symbolu starodawnej księgi podtrzymującej krzyż celtycki, przypominający o martyrologii Tallaght na przełomie VIII i IX w., odkąd to datuje się pojawienie pierwszych świętych irlandzkich. Wreszcie, u podstawy herbu widoczny jest wzór w formie splecionych różnych elementów figur geometrycznych wyobrażających ogólną infrastrukturę tego regionu. Hasło zamieszczone w herbie: "Oto, w co wierzymy" przypomina mieszkańcom, by doceniać, chronić, pielęgnować, rozwijać i traktować z należnym szacunkiem wyznawane wartości oraz naturalne piękno tego regionu.

WSPÓŁPRACA Z KATOWICAMI

Pierwsze kontakty zostały nawiązane w 1993 r. w związku z przystąpieniem do współpracy przy projekcie "Załęże 2000". Zostały one skonkretyzowane w Umowie o współpracy nad programem "Załęże 2000" zawartej między Katowicami, Groningen i Południowym Dublinem, podpisanej w maju 1994 r. 22 czerwca 1995 r. podpisany został w Katowicach list intencyjny o współpracy pomiędzy miastami.

W latach 1996-1997 eksperci z Południowego Dublina uczestniczyli w seminariach i warsztatach dotyczących projektu "Energy Saving in Załęże", a przy wydajnej pomocy Południowego Dublina w 1998 r. wydany został folder promujący program "Załęże 2000" oraz przedsięwzięcia oszczędzające energię w Załężu.
W dniach 5-16 października 1998 r. Biuro Wystaw Artystycznych w Katowicach brało udział w zorganizowaniu wystawy pt. "XV Biennale Plakatu Polskiego" w Dublinie.
W dniach 05-07.04.2002 r. kilkuosobowa oficjalna delegacja Rady Hrabstwa Południowego Dublina uczestniczyła w Międzynarodowych Targach Turystycznych "GLOB 2002" odbywających się w Katowicach. Odbyło się również spotkanie delegacji irlandzkiej z władzami i przedstawicielami miasta Katowice, którego celem było omówienie dalszego rozwoju współpracy partnerskiej.

Dotychczasowa współpraca ukierunkowana była głównie na wymianę doświadczeń w zakresie rewitalizacji i modernizacji miast, pracy samorządów lokalnych oraz udział w specjalistycznych warsztatach treningowych. Obydwie strony zainteresowane są również poszukiwaniem nowych możliwości rozwijania współpracy kulturalno-oświatowej (np. w formie wymiany młodzieży, wymiany informacji, wiedzy specjalistycznej itp.) oraz współpracy pomiędzy różnymi grupami wsparcia (np. osobami niepełnosprawnymi).

sprawdź także

Eduakcja
Katowice na You tube
KISS
Nieodpłatna pomoc prawna
Katowicka Karta Mieszkańca
Przemiana Katowice

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice