Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
  • Internet

Internet Groningen

Groningen

 

 Groningen_(province)_coa.svg.png

Miasto leżące w północno-wschodniej części Holandii nad rzeką Hunze, 175 tys. mieszkańców (siódme co do wielkości miasto tego kraju).
Groningen ma bez mała 1000 lat. Powstało ono jako regionalny węzeł komunikacyjny dla handlu, szybko też stało się centrum kościelnym i sądowniczym. Z biegiem lat coraz większą rolę zaczęła odgrywać tam nauka i sztuka. W żadnym innym holenderskim mieście nie odzwierciedla się tak pięknie połączenie historii z dziejami współczesnymi. Przykładem tego może być pięknie odrestaurowany dworzec główny znajdujący się na placu dworcowym, na przeciwko którego stoi na wskroś nowoczesne muzeum (Groninger Museum). Jest to symbol zróżnicowania i wszechstronności tego miasta.
Zachwycające, różnorodne sklepy oraz niezliczona ilość barów i restauracyjek z różnych zakątków świata sprawiają, iż w Groningen przez cały rok panuje niesamowita, wyróżniająca to miasto atmosfera. A wszystko to można zobaczyć na piechotę, gdyż historyczne centrum Groningen skoncentrowane jest na obszarze 1km2.
Groningen aż kipi od mnogości imprez kulturalnych, sportowych i wypoczynkowych. Ciekawostką jest fakt, iż miasto to jako pierwsze w Holandii było organizatorem startu Giro d'Italia, co miało miejsce w maju bieżącego roku.
Groningen to także miasto nauki. Oprócz dwóch dużych uczelni wyższych (Rijkuniversiteit Groningen oraz Hanzehogeschool/Hogeschool van Groningen) skupiających w swoich szeregach 36 tys. studentów, w tym holenderskim mieście istnieje duża ilość szkół ukierunkowanych na kształcenie zawodowe, jest tu także szkoła międzynarodowa. Ze względu na ilość studentów Groningen jest "najmłodszym" miastem Holandii; ponad połowa jego mieszkańców nie przekroczyła jeszcze 35 roku życia.

sprawdź także

Kato TV
W Katowicach
KISS
Katowice - Miasto Nauki
Katowicka Karta Mieszkańca
Kupuj lokalnie, wspieraj realnie

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice