Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości
  • Internet

Internet Kalendarium

Kalendarium

​​​​​​​​​​​​​​

6 lutego 2016 r.- Turniej Pięciu Miast Partnerskich Kolonii

Z okazji Jubileuszu 25-lecia Partnerstwa Miast Katowic i Kolonii, drużyna samorządowców z Katowic została zaproszona na doroczny turniej piłki nożnej miast partnerskich Kolonii.

Turniej, w którym oprócz Kolonii i Katowic udział potwierdziły drużyny z Liverpoolu (Wielka Brytania), Salonik (Grecja) i Esch-sur-Alzette (Luksemburg), ma się odbyć 6 lutego 2016 roku.

Serdecznie zapraszamy do kibicowania.


 

​--------------------------------------------------------------------------------------------------------------

15 marca 2016- VII Międzynarodowe Mistrzostwa Kulinarne miast partnerskich w Katowicach 

W dniu 15 marca 2016 roku odbędą się pod patronatem Prezydenta Miasta Katowice VII Międzynarodowe Mistrzostwa Kulinarne z udziałem dzieci i młodzieży niepełnosprawnej z miast partnerskich Katowic. Zaproszenia zostały skierowane do szkół z Ostrawy, Koszyc, Miszkolca i Kolonii, przy czym Kolonia weźmie udział w Mistrzostwach po raz pierwszy z okazji roku jubileuszowego. W roku 2016 przypada bowiem 25. lecie współpracy Katowic z Miastem Kolonia, a także 20.lecie współpracy z Miastem Ostrawa.

Międzynarodowe Mistrzostwa Kulinarne odbędą się w Katowicach, po raz siódmy. To impreza cykliczna, organizowana każdego roku w miesiącu marcu począwszy od 2010 roku, z udziałem miast partnerskich. Inicjatorem oraz głównym współorganizatorem konkursu jest Zespół Szkół Specjalnych nr 8 im. Andrzeja Mielęckiego w Katowicach. Podczas Mistrzostw, które tym razem odbędą się w Cafe Europa, Miasto Katowice reprezentować będą drużyny z wymienionej szkoły jak również z pozostałych miejskich zespołów szkół specjalnych. W konkursie udział wezmą grupy sześcioosobowe, reprezentanci szkół w wieku od 12 do 16 lat, a zadaniem rywalizujących ze sobą grup będzie przygotowanie zadanej potrawy według podanego wcześniej przepisu. Ponadto młodzież każdego z miast zaprezentuje występ artystyczny charakterystyczny dla swojego kraju lub regionu.

Z okazji Mistrzostw uczestnicy z miast partnerskich będą gościć w Katowicach od 14 do 16 marca, a program wizyty oprócz udziału w Mistrzostwach zawiera wiele dodatkowych atrakcji. Projekt koordynuje Wydział Promocji Urzędu Miasta Katowice.

kochfestival_2.jpg 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

7-14 kwietnia 2016

Wizyta uczniów z Kreuzgasse Köln w katowickim VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Skłodowskiej-Curie.

W tym roku wymiana ma wyjątkowy charakter, gdyż wiąże się z 15-letnim jubileuszem współpracy obu szkół.

Uroczyste spotkanie z tej okazji w Urzędzie Miasta ma się odbyć 8 kwietnia 2016 roku.

Więcej na temat współpracy i szkół można przeczytać w przygotowanej przez uczniów prezentacji:​

wersja_niemiecka.pdf

wersja_polska.pdf


 ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------​

14 kwietnia 2016

Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach organizuje uroczystość wręczenia nagród Laureatom IV Konkursu Realioznawczego Wiedzy o Republice Federalnej Niemiec i Mieście Kolonii, która odbędzie się 14 kwietnia 2016 roku o godz. 10.30 w gmachu Wydziału Filologicznego przy ul. Gen. S. Grota-Roweckiego 5 w Sosnowcu (sala Rady Wydziału).
W programie m.in.: wykład przewodniczącego Köln-Kattowitz-Verein, pana Ulricha Freitaga,
prezentacja uczniów VIII LO im. M. Skłodowskiej-Curie, ukazująca wymianę szkolną pomiędzy Katowicami a Kolonią oraz wystąpienie przedstawiciela Miasta Katowice.
-----------------------------------------------------
​30 kwietnia 2016

„Kolonia tańczy" to kolejna okazja do świętowania jubileuszu 25-lecia partnerstwa Katowic i Kolonii. Wydarzenie, w które włączają się szkoły tańca i zespoły taneczne, cieszy się dużą popularnością. Każdego roku Kolonia zaprasza liczne formacje taneczne z miast, z którymi prowadzi współpracę.

Główną gwiazdą tegorocznej edycji „Kolonia tańczy” będzie katowicki Zespół Pieśni i Tańca „Tysiąclatki”, który rozpocznie i zakończy swoim występem to barwne wydarzenie. W założonym w 1973 roku zespole występują dzieci i młodzież od 5. do 25. roku życia. W swoim dorobku artystycznym grupa ma szereg nagród i prestiżowych wyróżnień pierwszego stopnia oraz kategorii „S” na ogólnopolskich, wojewódzkich i miejskich festiwalach oraz przeglądach w kraju i zagranicą: w Austrii, Hiszpanii, Francji, na Ukrainie, w Czechach, Słowacji, Bułgarii, na Węgrzech, we Włoszech i USA. Potwierdzeniem tych sukcesów jest szereg artykułów w prasie krajowej i zagranicznej, dyplomy oraz programy telewizyjne. – Możemy być dumni z tego, że to właśnie „Tysiąclatki” będą reprezentować nasze miasto, przybliżając kulturę ludową naszego regionu – mówi Marcin Stańczyk z Wydziału Promocji katowickiego magistratu.

Tę „taneczną” imprezę, która w tym roku odbędzie się 30 kwietnia w czterech różnych miejscach kolońskiego Śródmieścia, poprzedzi konferencja prasowa zaplanowana na 28 kwietnia. Wezmą w niej udział przedstawiciele zaproszonego zespołu oraz Urzędu Miasta Katowice. Przewiduje się też udział Konsula Generalnego RP w Kolonii oraz wystąpienie Nadburmistrz Kolonii.

Taniec od wieków jednoczy ludzi, jest uniwersalnym językiem ułatwiającym komunikację bez względu na wiek czy przynależność kulturową. Nie dziwi więc fakt, że ta forma sztuki została uhonorowana przez Komitet Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ang. International Theatre Institute, ITI) pod auspicjami UNESCO (ITI-UNESCO), który datę 29 kwietnia ustanowił Międzynarodowym Dniem Tańca. 


Szczegóły imprezy dostępne pod linkiem: Kolonia Tańczy


-----------------------------------------------------

MAJ i CZERWIEC

W maju i czerwcu br. będzie miała miejsce „Wymiana Młodych Fotografów" - Pod tą nazwą kryje się projekt wymiany młodzieży dwóch szkół z Katowic i Kolonii, Zespołu Szkół Plastycznych oraz Berufskolleg Kartäuserwall​, którzy wspólnie będą wykonywać zdjęcia w obu naszych miastach, wspólnie wybierać fotografie, by w efekcie stworzyć ich wspólną wystawę. Zdjęcia mają być zaprezentowane zarówno w Katowicach jak i w Kolonii oraz podczas targów branży fotograficznej Photokina​ .

-----------------------------------------------------

9-10 czerwca

W dniach 9-10 czerwca odbędzie się: VI Międzynarodowa Konferencja Zieleń Miejska Katowice 2016. Konferencja jest ważnym wydarzeniem w branży, a jubileusz 25 lecia jest doskonałą okazją, by wymienić się doświadczeniami w tej dziedzinie z naszym miastem partnerskim Kolonią. W wydarzeniu potwierdziła uczestnictwo Pani Rita Höppner z Zakładu Pielęgnacji Krajobrazu i Terenów Zielonych w Kolonii (Amt für Landschaftspflege und Grünflächen in Köln). Pani Höppner przedstawi prezentację na temat: „Zarządzanie terenami zielonymi w Mieście Kolonia".​

Więcej na temat konferencji: http://www.zielenkatowice.pl/

-----------------------------------------------------

3-17.07.2016

​​

Koloński Park Młodzieżowy (Kölner Jugendpark) po raz kolejny organizuje podróż dla młodzieży z Katowic i Kolonii. Tzw „Spotkanie Młodzieży" (Jugendbegegnung) obu miast w wieku od 14 do 22 lat rozpocznie się w Kolonii, gdzie młodzi ludzie spędzą kilka dni, potem wspólnie pojadą do Berlina, by zakończyć swoją wspólną przygodę zwiedzając Katowice. Partnerem wydarzenia w Katowicach jest Miejski Dom Kultury „Szopienice- Giszowiec".​

Więcej na temat: Jugendbegegnung

​-----------------------------------------------------------------

9 września 2016

Główne katowickie obchody 25-lecia współpracy Miast Partnerskich Katowice-Kolonia planowane są przy okazji ważnej dla naszego miasta uroczystości, wrześniowych urodzin Katowic. Z tej okazji planowany jest udział Nadburmistrz z Kolonii, Pani Henrietty Reker wraz z delegacją w uroczystej Sesji Rady Miasta, podczas której ma nastąpić odnowienie umowy partnerskiej między miastami, honorowe wystąpienia oraz koncert. Planowane jest też zasadzenie drzewa przyjaźni na Placu Miast Partnerskich w katowickiej dzielnicy Ligota- Pewniki. Podczas obchodów zaprezentowany zostanie w formie wystawy efekt pracy kolońskich i katowickich młodych artystów fotografików, którzy wspólnie udokumentowali Kolonię i Katowice. Ekspozycja prac planowana jest na katowickim Placu Kwiatowym.

-----------------------------------------------------------------
29 września 2016

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach w ramach współpracy z Stadtbibliothek w Kolonii przygotowuje projekt „Czy ty właściwie wiesz jak bardzo cię lubię" („Weißt du eigentlich wie ich dich lieb habe" (nawiązującą do „Nawet nie wiesz jak bardzo cię kocham" Sama McBratney'a). Owocem wspólnych działań będzie plansza z charakterystycznymi miejscami dla miast: Kolonii i Katowic oraz dołączony tekst nawiązujący do książki S. McBratney'a w wersji niemiecko-polskiej. Zarówno tekst jak i prace zostały przygotowane przez dzieci w ramach bibliotecznego Laboratorium SZTUKI.


29 września 2016 r. w Filii nr 16 Miejskiej Biblioteki Publicznej (ul. Wajdy 21, Katowice) odbędzie się finalizacja projektu i wspólne czytanie stworzonej książki projekt „Czy ty właściwie wiesz jak bardzo cię lubię". Projekt jest przeprowadzony w ramach „25-Jubileuszu Partnerstwa Miast Köln-Katowice". 


2 października 2016


W dniu 2.10.2016 roku odbywa się Maraton Koloński. Z tej okazji otrzymaliśmy zaproszenie dla katowickich biegaczy na bezpłatny udział w maratonie. Z tej okazji zorganizowany zostanie konkurs dla chętnych biegaczy z Katowica laureatom zafundowany zostanie przez Urząd Miasta Katowice nocleg i przejazdu do Kolonii.

https://koeln-marathon.de/

​-----------------------------------------------------------------19 listopada do 23 grudnia 2016


21 listopada br. w Kolonii nastąpią główne uroczystości obchodów 25 lecia partnerstwa z Katowicami. Obchody, na które został zaproszony Prezydent Katowic, Pan Marcin Krupa będą ściśle związane z otwarciem Jarmarków Bożonarodzeniowych oraz Kolońskiego Szlaku Szopek Bożonarodzeniowych na który żłóbek specjalnie przygotuje katowicki Zespół Szkół Plastycznych.

Koloński Szlak Szopek Bożonarodzeniowych to cykliczne przedsięwzięcie, które w 2016 roku odbędzie się po raz 21. Podczas wydarzenia wystawianych jest ponad 100 szopek bożonarodzeniowych, które można zwiedzać samodzielnie, lub za pośrednictwem przewodników. W tym roku głównym punktem programu, ze względu na jubileusz będą regionalne, katowickie, śląskie i polskie tradycje bożonarodzeniowe.

Więcej informacji na ten temat:

http://www.koelner-krippenweg.de/,

Jarmarki Bożonarodzeniowe to jedno z bardziej znanych w Niemczech kolońskich wydarzeń, gromadzące co roku setki tysięcy odwiedzających i będących wyrazem wielowiekowych europejskich tradycji związnych z obchodami Bożego Narodzenia. Katowice otrzymały możliwość zaprezentowania się podczas jarmarków, które odbędą się od 21 listopada do 23 grudnia. Więcej na temat jarmarków: http://www.koeln.de/tourismus/weihnachtliches_koeln/weihnachtsmaerktesprawdź także

Kato TV
W Katowicach
KISS
Katowice - Miasto Nauki
Katowicka Karta Mieszkańca
Przemiana Katowice

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice