JAK PRZETRWAĆ ZAGROŻENIE? - CZYM ZASTĄPIĆ MASKĘ PRZECIWGAZOWĄ?

ZASTĘPCZE ŚRODKI OCHRONY DRÓG ODDECHOWYCH w przypadku braku środków etatowych można drogi oddechowe zabezpieczyć środkami zastępczymi - podręcznymi środkami ochrony.

Wykonanie podręcznych środków ochrony w postaci masek przeciwpyłowych jest stosunkowo łatwe. Potrzebny jest do tego kawałek tkaniny (płótno, flanela, itp.), troki z materiału lub gumy, środki wypełniające (wata, gaza, filc, tkaniny z włókien naturalnych lub sztucznych, papier karbowany itp.), tworzywo przezroczyste do wykonania osłony na oczy.

Ilość materiałów do wykonania maski średnio wynosi ok.:
0,25 m2 - płótna białego (flaneli);
0,5 m2 - gazy;
20 cm - tasiemki ( gumki );
50 cm2 - tworzywa przeźroczystego na okulary.

Tkaninę składamy na pół i do środka wkładamy watę, filc itp., zszywamy na bokach i uzupełniamy trokami z tkaniny lub gumy do zawiązania z tyłu głowy.

MASKA OSŁANIAJĄCA USTA I NOS

111.gif 

MASKA OSŁANIAJĄCA USTA, NOS I OCZY

2222.gif 

PAMIĘTAJ - NAWET ZWILŻONA W WODZIE CHUSTECZKA, SZALIK, RĘCZNIK ITP. PRZEZ KTÓRĄ BĘDZIESZ ODDYCHAŁ MOŻE POMÓC OCHRONIĆ TWOJE DROGI ODDECHOWE.


 

JAK PRZETRWAĆ ZAGROŻENIE? - KONTAKT Z BLISKIMI

UZGODNIJ ze swoimi bliskimi miejsce i pewny sposób kontaktu w razie zdarzenia uniemożliwiającego Wam powrót do domu - wybierz jedną osobę/miejsce w Twojej miejscowości, a drugą - w innej, tak by były pewnym punktem kontaktowym dla Ciebie i Twojej rodziny w razie rozdzielenia Was przez nieprzewidziane zdarzenie.

Cała rodzina musi znać ich adres, telefony, ewentualnie adres e-mail.

 

JAK PRZETRWAĆ ZAGROŻENIE? - ZAPASY NA WYPADEK ZAGROŻENIA

Możliwe jest, że warunki zagrożenia uniemożliwią opuszczenie domu i możesz potrzebować zapasów w celu samodzielnego przeżycia przez trzy lub więcej dni.
Oznacza to, że powinieneś posiadać zapasy wody, żywności i innych przedmiotów na wypadek zagrożenia.
Przygotowane zawczasu wyposażenie ułatwi przetrwanie trudnego okresu.

WYPOSAŻENIE POWINNO ZAWIERAĆ:

 1. Żywność:
  mięso owoce i warzywa w puszkach; puszkowane soki, mleko i zupy; cukier, sól, przyprawy; wysoko kaloryczne pożywienie (witaminy, słodycze, żywność dla niemowląt
  i ludzi starszych, krakersy, suchary, ekstrakt kawy i herbaty) - zapas na okres 3 do 5 dni przechowywać w chłodnym miejscu.
 2. Wodę:
  wodę należy zgromadzić najlepiej w plastikowych pojemnikach w ilości 4-5 litrów na osobę na okres 3-5 dni, wliczając wodę do utrzymania podstawowych zasad higieny.
 3. Odzież i rzeczy do spania:
  każdy domownik powinien posiadać jedną zmianę bielizny, odzieży i butów, a dodatkowo okrycie przeciwdeszczowe, ciepłą bieliznę, koc lub śpiwór.
 4. Apteczkę pierwszej pomocy:
  gaza, sterylne bandaże, w tym elastyczne, taśmy przylepne, nożyczki, chusta, termometr, środki aseptyczne, środki przeciw bólowe, aspirynę, środki przeczyszczające, węgiel aktywowany, mydło, rękawice gumowe oraz zapas lekarstw na przewlekłe choroby domowników.
 5. Przybory i narzędzia:
  turystyczny zestaw do gotowania, radio na baterie, latarki, zapasowe baterie, nóż wieloczynnościowy, zapałki, przybory do pisania, gwizdek, zestaw powinien być spakowany i gotowy do zabrania.