Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Miasta partnerskie Aktualnosci

Zarządzaj uprawnieniamiZarządzaj uprawnieniami
|
Historia wersjiHistoria wersji

Tytuł

Obraz zestawienia

Zawartość strony

Międzynarodowy Konkurs Organowy im. Petra Ebena, który nie odbył się w 2020 roku z powodu pandemii COVID-19, po czterech latach powraca do Opawy, by gościć nadzieje muzyki organowej z wielu krajów europejskich i innych części świata. 

Do kategorii Interpretacje zgłosiło się 28 kandydatów, a w konkurencji Improwizacja udział weźmie 9. Ich przedział wiekowy to od 17 do 31 lat. "Do Opawy przyjadą młodzi organiści z 11 krajów z trzech kontynentów, z Dalekiego Wschodu, Europy i zza Oceanu. Oprócz 12 czeskich i czterech słowackich kandydatów zgłoszeni są organiści z Korei, Polski, Słowenii, Włoch, Hiszpanii, Niemiec, Anglii, USA i Kanady. Konkurs odbędzie się od poniedziałku 24 do soboty 29 października w trzech obiektach w Opawie i jednym w Hlucinie" - powiedział jeden z organizatorów konkursu, Jiří Čech. Podczas sześciodniowego maratonu konkursowego usłyszymy cztery instrumenty. W pierwszej rundzie w dniach 24 i 25 października zaprezentowane zostaną organy koncertowe Biblioteki Petra Bezruča z nowo zainstalowanym urządzeniem do zapisu pamięci. W rundzie drugiej, 27 października, muzycy zasiądą przy rzadkim instrumencie w kościele św. Jana Chrzciciela w Hlučínie, który jest stylową repliką XVII-wiecznych organów barokowych. 26 października improwizatorzy wystąpią na instrumencie w Katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Opawie, a finaliści 29 października w III rundzie na organach w kościele św. Wojciecha w Opawie. Tego samego dnia, o godz. 18.00, odbędzie się koncert finałowy laureatów połączony z wręczeniem nagród. Wszystkie występy konkursowe, w tym koncert finałowy, są otwarte dla publiczności. Siedmioosobowe jury, które będzie oceniać występy, składa się z najlepszych ekspertów, wykonawców i nauczycieli z Czech, Słowacji, Polski, Niemiec, Szwajcarii i Francji. Przewodniczącym jury będzie wirtuoz organów, organista i kompozytor Julian Gembalski z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, który zasiądzie w jury po raz trzeci po 2000 i 2006 roku. Jako wykonawca, a przede wszystkim jako improwizator zaprezentuje się opawskiej publiczności podczas koncertu inauguracyjnego 23 października o godz. 18.00, gdzie zabrzmią nowo wyremontowane organy  w kościele św. Wojciecha. Oprócz twórców kompozycji niemieckiego baroku, Johanna Sebastiana Bacha i Johanna Gottfrieda Walthera, wykona utwory Petera Ebena oraz własne improwizacje. Konkurs organizowany jest przez Miasto Opawa we współpracy z Konserwatorium Kościelnym Zakonu Niemieckiego przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury Republiki Czeskiej i Fundacji Czeski Fundusz Muzyczny. Szczegółowy harmonogram konkursu znajduje się na stronie internetowej: www.ebencompetition.czNa zdjęciu młodzi wirtuozi organów podczas Konkursu w 2018 roku.


Priorytet aktualności

Data rozpoczęcia

Data zakończenia

Data publikacji

Wygasa

Wyświetl w kalendarzu

Stan zatwierdzania Zatwierdzony

Załączniki

Typ zawartości: Aktualności wydarzenia
Wersja:
Utworzony o przez
Ostatnio zmodyfikowany: przez

sprawdź także

Eduakcja
Katowice na You tube
KISS
Nieodpłatna pomoc prawna
Katowicka Karta Mieszkańca
Przemiana Katowice

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice