Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Aktualności-old

Zarządzaj uprawnieniamiZarządzaj uprawnieniami

Tytuł

Obraz zestawienia

 

Zawartość strony

​"Żołnierz, powstaniec, prezydent, ksiądz. Adam Kocur jest postacią niezwykłą. Katowice są prawdopodobnie jedynym miastem na świecie, którego prezydentem był człowiek , którego powołaniem było kapłaństwo, został prezydentem dynamicznie rozwijającego się miasta w dwudziestoleciu międzywojennym, sprawował swoją funkcję do wybuchu wojny, swoje marzenie z młodości zrealizował w wieku 56 lat przyjmując świecenia kapłańskie.
W 1957roku, został kanclerzem kurii polskiej w Niemczech we Frankfurcie nad Menem.

Film dokumentalny "W służbie Polsce w imię Boga" przywraca tę zapomnianą nieco postać; został zrealizowany we współpracy z Urzędem Miasta Katowice."

Premiera filmu:
23 luty o godz. 17.00
na antenie TVP KATOWICE,

następne emisje
19 marca o 19.45
20 marca o 11.40.
na antenie TVP HISTORIA.

Adam Kocur w wieku 34 lat, 30maja 1928 roku został wybrany na stanowisko prezydenta Katowic (pełnił tę funkcję do 3 września 1939 r.) W wieku 34 lat, 30maja 1928 roku został wybrany na stanowisko prezydenta Katowic (pełnił tę funkcję do 3 września 1939 r.)
Nowy prezydent postanowił wprowadzić w mieście wiele zmian, które nadałyby Katowicom nowocześniejsze oblicze.

Z inicjatywy Adama Kocura podjęto w Katowicach wiele prac zmierzających do rozbudowania i unowocześnienia miasta, za jego kadencji rozbudowano ulice i podjęto budowę nowych arterii miasta, dróg publicznych, budownictwa mieszkaniowego, gmachów publicznych i szkół, kanalizacji, oświetlenia, inicjował zakładanie parków i plant.Dzięki Kocurowi rozpoczęto budowę gmachu Muzeum Śląskiego, finansowaną przez skarb śląski i gminę Katowice, wybudowano ze wspólnych funduszy miasta i województwa Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe, w 1932 ukończono budowę gmachu urzędu skarbowego, popularnego „drapacza chmur”, Domu Oświaty (dawnej Biblioteki Śląskiej), budynku Polskiego Radia. Był inicjatorem i przewodniczącym komitetu budowy polskiego stadionu narodowego, którego projekt był gotowy w 1939 r. Plan budowy pokrzyżowała niemiecka agresja na Polskę . Miał on przypominać Stadion Olimpijski w Berlinie, lecz w wyniku wybuchu II wojny światowej koncepcja upadła.

film_dokumentalny.jpg

Prezydent Kocur w gmachu ratusza osobiście udzielał ślubów znamienitym postaciom, 31.10. 1936 roku, udzielił ślubu cywilnego Marcie Eggerth i Janowi Kiepurze
Adam Kocur- jako burmistrz miasta dbał szczególnie o rozwój polskiej kultury w mieście, popularyzował cywilizacyjny dorobek narodu polskiego, odrabiając tym samym zapóźnienia Śląska w rozwoju życia intelektualnego, odziedziczone po pruskim zaborcy.
Był posłem do Sejmu Śląskiego II-IV kadencji, działaczem Związku Powstańców Śląskich, Polskiego Związku Zachodniego oraz Towarzystwa Przyjaciół Nauk na Śląsku. W dwudziestoleciu międzywojennym przewodniczył także Śląskiemu Towarzystwu Wystaw i Propagandy Gospodarczej.

Niemcy nazwisko prezydenta Katowic umieścili na tzw. Sonderfahndungsbuch Polen, liście gestapo, na której znajdowały się osoby szczególnie niebezpieczne, przeznaczone do likwidacji.


Adam Kocur opuścił Katowice w dniu 3 września 1939 roku, wraz z wycofującym się wojskiem przez Lublin, Lwów, Kołomyję dotarł do Rumunii, w lutym 1940 przedostał się do Francji.

Wstąpił ponownie do polskiego wojska, brał udział w obronie Francji w 1940roku(ponownie walcząc pod Sommą)po kapitulacji Francji, brytyjskim statkiem ewakuował się do Wielkiej Brytanii, gdzie pełnił służbę wojskową jako dowódca pancernej obrony wybrzeża., za udział w obronie Anglii, otrzymał „The Defence Meal” i „War Medal”
Po wojnie pracował w UNRRA w Niemczech Zachodnich. W roku 1949r. podjął na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie studia teologiczne, 22 grudnia 1951r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk kard. Clemente Micary w Bazylice św. Jana na Lateranie. Od 1957 r. pełnił obowiązki kanclerza kurii dla Polaków w Niemczech we Frankfurcie nad Menem, jako kapelan pomagał wielu polskim rodzinom wyemigrować do Stanów Zjednoczonych oraz Kanady, na miejscu urządzał i kierował uroczystościami religijnymi i świeckimi, inicjował różnorodne akcje społeczne i zbiórki pieniężne, propagował prasę katolicką. Tworzył przedszkola z polskimi wychowawcami, aby dzieci polskich emigrantów nie musiały uczęszczać do niemieckich instytucji wychowawczych.
Adam Kocur zmarł 12.01.1965 we Frankfurcie nad Menem.

............................................................

Czas trwania filmu: 24’ 23”
Scenariusz i reżyseria: Wojciech Królikowski
Zdjęcia: Sławomir Chudowski
Dźwięk: Krzysztof Skrzypczak
Montaż: Beata Widuch
Kierownik produkcji: Michał Skrzeczek
Producent: Adam Łukaszek
Producent wykonawczy: TVP KATOWICE
Produkcja: Telewizja Polska S.A. przy współpracy z Miastem Katowice, 2012

Kategoria newsa

Priorytet aktualności

Sekcja

Data publikacji

Wygasa

Wyświetl w kalendarzu

Data rozpoczęcia

Data zakończenia

Słowa kluczowe przedsiębiorstwa

Stan zatwierdzania Zatwierdzony

Załączniki

Typ zawartości: Aktualności wydarzenia
Utworzony o przez
Ostatnio zmodyfikowany: przez

sprawdź także

Eduakcja
Katowice na You tube
KISS
Nieodpłatna pomoc prawna
Katowicka Karta Mieszkańca
Przemiana Katowice

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice