Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Aktualności-old

Zarządzaj uprawnieniamiZarządzaj uprawnieniami

Tytuł

Obraz zestawienia

Zawartość strony

Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi 15 marca 2013 r. o godz. 17.00

w siedzibie Muzeum Historii Katowic,

przy ul. Szafranka 9 w Katowicach-Śródmiesciu.

Na wernisaż wstęp wolny.

Wystawa potrwa do 5 maja 2013 r.


Hommage à Nowotarski. Przepis na wolność to tytuł wystawy wraz z towarzyszącym jej katalogiem, przygotowanej przez Muzeum Historii Katowic oraz studentów i współpracowników mistrza z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.
Kierując się szacunkiem i podziwem dla dorobku artystycznego oraz pedagogicznego profesora Romana Nowotarskiego pragniemy oddać hołd jego osobie i twórczości.
Prezentujemy zatem kilkanaście jego znakomitych obrazów, wybranych z naszych zbiorów oraz z kolekcji Muzeum Miejskiego w Zabrzu i BWA w Katowicach. Najstarszy z nich pochodzi z 1958 r., a zatem jeszcze z czasów studenckich Nowotarskiego, najnowszy z ubiegłego roku. Pomiędzy dziełami profesora pokazujemy prace aż 32 z jego uczniów i przyjaciół – najlepsze świadectwo wyzwalającej roli Mistrza, który nie uzależnia od siebie, lecz każdemu pomaga odnaleźć jego własną drogę. Potwierdzają ten fakt pełne wdzięczności wspomnienia studentów z prowadzonej przezeń pracowni, zamieszczone w katalogu.

Wystawa zaś, oszałamiając różnorodnością prac, wynikającą z liberalnej metody nauczania profesora, odzwierciedla wielokierunkowe poszukiwania sztuki współczesnej i narzuca pytania o jakże trudną i niebezpieczną wolność artysty. Przesłanie wystawy wspierają poetyckie słowa z kilku napisanych przez Nowotarskiego piosenek, tak mocno utrwalonych w pamięci jego podopiecznych. A także krótkie rozważania myślicieli i filozofów, nad pojęciem wolności – tej wyjątkowej idei – tak niezbędnej człowiekowi do życia i tworzenia, a wciąż tak wciąż nieuchwytnej, niejasnej i zmiennej.

6b4c76eb-d0cc-3bc9-4a7f-0000307b084a.jpg


Mottem ekspozycji są słowa Johanna Gottlieba Fichtego (1762-1814):

Wolny jest ten tylko, kto wszystko wokół siebie chce wyzwolić
i rzeczywiście wyzwala przez określony wpływ,
którego przyczynę nie zawsze dostrzegano.

Pod jego okiem oddychamy wolniej,
nic nas nie ciśnie, nie krępuje, nie ogranicza;

odczuwamy niezwykłą przyjemność,
będąc wszystkim i robiąc wszystko,
czego nie zakazuje nam szacunek do samego siebie.

W przedsięwzięciu uczestniczą znakomici artyści: Judyta Bernaś, Sonia P. Botor , Aleksandra i Józef Budkowie, Mirosław Ciślak, Piotr Czadankiewicz, Joanna i Zbigniew Furgalińscy, Cecylia Furgał , Józef Hoła-Hołard, Jola Jastrząb, Roman Kalarus, Antoni Kowalski , Bogdan Król, Marzena Naliwajko, Roman Nowotarski , Tadeusz Nowotarski, Joanna Piech, Daniel Pielucha, Adam Plackowski, Adam Pociecha, Aleksandra Rej, Joanna Heyda-Rumin, Krzysztof Rumin, Katarzyna Rzontkowska, Agata Sobczyk, Agata Stańczyk, Monika Starowicz, Ewa Szwarc- Ledwoch, Marzena Turek-Gaś , Paweł Warchoł, Wojciech Wieczorek oraz Ryszard Stecura – scenarzysta i reżyser filmu dokumentalnego o głównym bohaterze, pt. Podróż z artystą, który będzie także prezentowany w trakcie trwania wystawy.

Kurator wystawy: Natalia Kruszyna

Kategoria newsa

Priorytet aktualności

Sekcja

Data publikacji

Wygasa

Wyświetl w kalendarzu

Data rozpoczęcia

Data zakończenia

Słowa kluczowe przedsiębiorstwa

Stan zatwierdzania Zatwierdzony

Załączniki

Typ zawartości: Aktualności wydarzenia
Utworzony o przez
Ostatnio zmodyfikowany: przez

sprawdź także

Eduakcja
Katowice na You tube
KISS
Nieodpłatna pomoc prawna
Katowicka Karta Mieszkańca
Przemiana Katowice

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice