Dzisiaj, w 154. rocznicę nadania praw miejskich dla Katowic odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Katowice, w trakcie której Radni procedowali uchwałę nadającą tytuł "Honorowego Obywatela Miasta Katowice" prof. Andrzejowi Jasińskiemu, który jest światowej sławy pianistą i pedagogiem, związanym niemal od początku swojej muzycznej edukacji, a następnie kariery, z Akademią Muzyczną w Katowicach, a tym samym z Katowicami.
- Profesor Jasiński jest nie tylko wybitnym wirtuozem fortepianu, niezrównanym pedagogiem, wychowawcą, ale i wspaniałym człowiekiem, obdarzonym najcenniejszymi przymiotami. Jego dobroć i otwartość na drugiego człowieka, wręcz tkliwość w stosunku do wychowanków, definiują Jego postać lepiej, niż wszystkie nagrody i wyróżnienia, których bez liku zgromadził w swoim długim i owocnym życiu. To dlatego jest dziś tak niepodważalnym autorytetem i trudno dościgłym wzorem dla wielu pokoleń muzyków, pedagogów oraz melomanów. A my, przedstawiciele katowickiego samorządu wraz z całą lokalną społecznością jesteśmy dumni z Jego dokonań oraz wdzięczni za te wszystkie twórcze oraz pracowite lata oddane Akademii i spędzone wspólnie w naszej małej ojczyźnie. Tytuł Honorowego Obywatela Katowic byłby dowodem uznania nadzwyczajnych zasług Profesora wobec świata muzycznego i samych Katowic, które między innymi dzięki Jego dokonaniom mogą cieszyć się tytułem kreatywnego miasta UNESCO w dziedzinie muzyki – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.
Życiorys profesora potwierdza duże przywiązanie i aktywność w Katowicach. Mimo zagranicznych studiów, udziału w licznych międzynarodowych koncertach, zawsze podstawowym miejscem muzycznej aktywności profesora było miasto Katowice. Tak przedstawiono bogaty życiorys profesora w uzasadnieniu do uchwały: W 1960 roku Andrzej Jasiński zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Marii Canals w Barcelonie; nagroda ta ułatwiła Mu wyjątkowy artystyczny debiut, który miał miejsce w Turynie, gdzie z orkiestrą RAI pod dyrekcją Carla Zecchiego wykonywał Koncert fortepianowy d-moll Wolfganga Amadeusa Mozarta; koncert ten transmitowany był wówczas na żywo przez włoskie radio. Profesor Jasiński koncertował we wszystkich filharmoniach w Polsce,a także w Związku Radzieckim, Czechosłowacji, Niemczech, Francji, Urugwaju, Brazylii i Japonii. Występował również na festiwalach muzycznych w Warszawie, Wrocławiu, Słupsku i Dusznikach. Zasiada w jury międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Warszawie (w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina jako członek, a następnie przewodniczący), Królowej Elżbiety Belgijskiej w Brukseli, Feruccio Busoniego w Bolzano, Van Cliburna w Fort Worth, Piotra Czajkowskiego w Moskwie i innych. Profesor Andrzej Jasiński od 1961 r. zajmuje się nauczaniem, które wedle słów prof. Józefa Stompla, stało się Jego wielkim powołaniem, przeznaczeniem i prawdziwą pasją. Kształci przede wszystkim studentów katowickiej Akademii Muzycznej, ale również adeptów wielu zagranicznych uczelni, prestiżowych szkół i warsztatów muzycznych. W latach 1972-96 oraz 2003-05 kierował Katedrą Fortepianu katowickiej uczelni. Jest nauczycielem wybitnym, co potwierdzają osiągnięcia uczniów Profesora. Po sukcesie swojego wychowanka Krystiana Zimermana, który w 1975 r. wygrał Konkurs Chopinowski, Andrzej Jasiński stał się pianistą i pedagogiem rozpoznawalnym na całym świecie. Do grupy uczniów Profesora należą również tacy cenieni pianiści jak: Jerzy Sterczyński, Krzysztof Jabłoński, Wojciech Kocyan, Zbigniew Raubo, Joanna Domańska, Regina Strokosz-Michalak, Rafał Łuszczewski, Magdalena Lisak, Beata Bilińska, Anna Górecka, Piotr Banasik – laureaci pierwszych nagród czołowych konkursów pianistycznych.
Podczas uroczystej sesji wręczono także tytuł „Zasłużony dla miasta Katowice" Krystynie Szaraniec, Andrzejowi Lubiatowskiemu oraz Oddziałowi Zagłębia Węglowego Stowarzyszenia Elektryków Polskich.
- Pierwszy tytuł „Zasłużony dla miasta Katowice" trafił do Krystyny Szaraniec – wieloletniej dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach. Dzięki jej wizji i zapałowi niej Teatr Śląski dynamicznie się rozwijał aż stał się podmiotem o marce ogólnopolskiej. Pani Dyrektor skupiła wokół swojej placówki tysiące pasjonatów teatru – którzy do dziś pozostają mu wierni – mówił podczas sesji prezydent Marcin Krupa. - Tytuł otrzymuje dziś także Andrzej Lubiatowski, inicjator powstania, a potem wieloletni dyrektor działającej do dziś Unii Metropolii Polskich. Andrzej Lubiatowski odegrał ważną rolę w budowaniu samorządu po upadku komunizmu w Polsce. Katowice zawsze były i są bliskie jego sercu – a wszyscy prezydenci Katowic zawsze mogli liczyć na jego rady i życzliwość – kontynuował prezydent, który na zakończenie wspomniał o odznaczeniu dla Oddziału Zagłębia Węglowego Stowarzyszenia Elektryków Polskich, który w tym roku obchodzi 100-lecie swojego istnienia. - Stowarzyszenie Elektryków Polskich odegrało dużą rolę w elektryfikacji Katowic w XX wieku. Stowarzyszenie, pomimo zmieniających się wyzwań, do dzisiaj bierze aktywny udział w życiu społeczności lokalnej naszego miasta zajmując się m.in. bezpłatnym poradnictwem czy też działaniami edukacyjnymi związanymi z bezpieczeństwem – mówił prezydent. Dodatkowo były prezydent Katowic – Piotr Uszok oraz obecny prezydent Marcin Krupa otrzymali medale 100-lecia Stowarzyszenia Elektryków Polskich.
Honorowymi obywatelami Katowic zostali do tej pory:
- Jolanta Wadowska-Król
- Ksiądz Tadeusz Szurman
- Profesor Jerzy Buzek
- Ksiądz abp Damian Zimoń
- Kazimierz Kutz
- Justyna Kowalczyk
- Henryk Mikołaj Górecki
- Ksiądz bp Ignacy Jeż
- Kornel Gibiński
- Wojciech Kilar
- Natalia Piekarska – Poneta
- Barbara Nowakowska z d. Galas
- Jego Świętobliwość Jan Paweł II
- Josef Byrtus
- Michel Thiolliere
- Norbert Burger
- John Adelsparre Szczepan Wesoły
- Ks. Władysław Basista
- Stanisław Płatek