Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Aktualności-old

Zarządzaj uprawnieniamiZarządzaj uprawnieniami

Tytuł

Obraz zestawienia

Zawartość strony

Dzisiaj, w 154. rocznicę nadania praw miejskich dla Katowic odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Katowice, w trakcie której Radni procedowali uchwałę nadającą tytuł "Honorowego Obywatela Miasta Katowice" prof. Andrzejowi Jasińskiemu, który jest światowej sławy pianistą i pedagogiem, związanym niemal od początku swojej muzycznej edukacji, a następnie kariery, z Akademią Muzyczną w Katowicach, a tym samym z Katowicami.

- Profesor Jasiński jest nie tylko wybitnym wirtuozem fortepianu, niezrównanym pedagogiem,  wychowawcą, ale i wspaniałym człowiekiem, obdarzonym najcenniejszymi przymiotami. Jego dobroć i otwartość na drugiego człowieka, wręcz tkliwość w stosunku do wychowanków, definiują Jego postać lepiej, niż wszystkie nagrody i wyróżnienia, których bez liku zgromadził w swoim długim i owocnym życiu. To dlatego jest dziś tak niepodważalnym autorytetem i trudno dościgłym wzorem dla wielu pokoleń muzyków, pedagogów oraz melomanów. A my, przedstawiciele katowickiego samorządu wraz z całą lokalną społecznością jesteśmy dumni z Jego dokonań oraz wdzięczni za te wszystkie twórcze oraz pracowite lata oddane Akademii i spędzone wspólnie w naszej małej ojczyźnie. Tytuł Honorowego Obywatela Katowic byłby dowodem uznania nadzwyczajnych zasług Profesora wobec świata muzycznego i samych Katowic, które między innymi dzięki Jego dokonaniom mogą cieszyć się tytułem kreatywnego miasta UNESCO w dziedzinie muzyki – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Życiorys profesora potwierdza duże przywiązanie i aktywność w Katowicach. Mimo zagranicznych studiów, udziału w licznych międzynarodowych koncertach, zawsze podstawowym miejscem muzycznej aktywności profesora było miasto Katowice. Tak przedstawiono bogaty życiorys profesora w uzasadnieniu do uchwały: W 1960 roku Andrzej Jasiński zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Marii Canals w Barcelonie; nagroda ta ułatwiła Mu wyjątkowy artystyczny debiut, który miał miejsce w Turynie, gdzie z orkiestrą RAI pod dyrekcją Carla Zecchiego wykonywał Koncert fortepianowy d-moll Wolfganga Amadeusa Mozarta; koncert ten transmitowany był wówczas na żywo przez włoskie radio. Profesor Jasiński koncertował we wszystkich filharmoniach w Polsce,a także w Związku Radzieckim, Czechosłowacji, Niemczech, Francji, Urugwaju, Brazylii i Japonii. Występował również  na festiwalach muzycznych w Warszawie, Wrocławiu, Słupsku i Dusznikach. Zasiada w jury międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Warszawie (w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina jako członek, a następnie przewodniczący), Królowej Elżbiety Belgijskiej w Brukseli, Feruccio Busoniego w Bolzano, Van Cliburna w Fort Worth, Piotra Czajkowskiego  w Moskwie i innych. Profesor Andrzej Jasiński od 1961 r. zajmuje się nauczaniem, które wedle słów prof. Józefa Stompla, stało się Jego wielkim powołaniem, przeznaczeniem i prawdziwą pasją. Kształci przede wszystkim studentów katowickiej Akademii Muzycznej, ale również adeptów wielu zagranicznych uczelni, prestiżowych szkół i warsztatów muzycznych. W latach 1972-96 oraz 2003-05 kierował Katedrą Fortepianu katowickiej uczelni. Jest nauczycielem wybitnym, co potwierdzają osiągnięcia uczniów Profesora.  Po sukcesie swojego wychowanka Krystiana Zimermana, który w 1975 r. wygrał Konkurs Chopinowski, Andrzej Jasiński stał się pianistą i pedagogiem rozpoznawalnym na całym świecie. Do grupy uczniów Profesora należą również tacy cenieni pianiści jak: Jerzy Sterczyński, Krzysztof Jabłoński, Wojciech Kocyan, Zbigniew Raubo, Joanna Domańska, Regina Strokosz-Michalak, Rafał Łuszczewski, Magdalena Lisak, Beata Bilińska, Anna Górecka, Piotr Banasik – laureaci pierwszych nagród czołowych konkursów pianistycznych.

Podczas uroczystej sesji wręczono także tytuł „Zasłużony dla miasta Katowice" Krystynie Szaraniec, Andrzejowi Lubiatowskiemu oraz Oddziałowi Zagłębia Węglowego Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

- Pierwszy tytuł „Zasłużony dla miasta Katowice" trafił do Krystyny Szaraniec – wieloletniej dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach. Dzięki jej wizji i zapałowi niej Teatr Śląski dynamicznie się rozwijał aż stał się podmiotem o marce ogólnopolskiej. Pani Dyrektor skupiła wokół swojej placówki tysiące pasjonatów teatru – którzy do dziś pozostają mu wierni – mówił podczas sesji prezydent Marcin Krupa. - Tytuł otrzymuje dziś także Andrzej Lubiatowski, inicjator powstania, a potem wieloletni dyrektor działającej do dziś Unii Metropolii Polskich. Andrzej Lubiatowski odegrał ważną rolę w budowaniu samorządu po upadku komunizmu w Polsce. Katowice zawsze były i są bliskie jego sercu – a wszyscy prezydenci Katowic zawsze mogli liczyć na jego rady i życzliwość – kontynuował prezydent, który na zakończenie wspomniał o odznaczeniu dla Oddziału Zagłębia Węglowego Stowarzyszenia Elektryków Polskich, który w tym roku obchodzi 100-lecie swojego istnienia. - Stowarzyszenie Elektryków Polskich odegrało dużą rolę w elektryfikacji Katowic w XX wieku. Stowarzyszenie, pomimo zmieniających się wyzwań, do dzisiaj bierze aktywny udział w życiu społeczności lokalnej naszego miasta zajmując się m.in. bezpłatnym poradnictwem czy też działaniami edukacyjnymi związanymi z bezpieczeństwem – mówił prezydent. Dodatkowo były prezydent Katowic – Piotr Uszok oraz obecny prezydent Marcin Krupa otrzymali medale 100-lecia Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

 

Honorowymi obywatelami Katowic zostali do tej pory:

 1.  Jolanta Wadowska-Król 
 2. Ksiądz Tadeusz Szurman 
 3. Profesor Jerzy Buzek 
 4. Ksiądz abp Damian Zimoń 
 5. Kazimierz Kutz 
 6. Justyna Kowalczyk 
 7. Henryk Mikołaj Górecki 
 8. Ksiądz bp Ignacy Jeż 
 9. Kornel Gibiński
 10. Wojciech Kilar 
 11. Natalia Piekarska – Poneta
 12. Barbara Nowakowska z d. Galas
 13. Jego Świętobliwość Jan Paweł II
 14. Josef Byrtus 
 15. Michel Thiolliere 
 16. Norbert Burger 
 17. John Adelsparre Szczepan Wesoły 
 18. Ks. Władysław Basista
 19. Stanisław Płatek


Kategoria newsa

Priorytet aktualności

Sekcja

Data publikacji

Wygasa

Wyświetl w kalendarzu

Data rozpoczęcia

Data zakończenia

Słowa kluczowe przedsiębiorstwa

Stan zatwierdzania Zatwierdzony

Załączniki

Typ zawartości: Aktualności wydarzenia
Utworzony o przez
Ostatnio zmodyfikowany: przez

sprawdź także

Eduakcja
Katowice na You tube
KISS
Nieodpłatna pomoc prawna
Katowicka Karta Mieszkańca
Przemiana Katowice

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice