Pomiń polecenia Wstążki
Przeskocz do głównej zawartości

Internet Aktualności-old

Zarządzaj uprawnieniamiZarządzaj uprawnieniami

Tytuł

Obraz zestawienia

Zawartość strony

We wrześniu na katowickim Rynku każdy może przytulić Polskę. “Przytul Polskę” to wystawa dla rodzin, która w przyjazny i radosny sposób podejmuje zagadnienia polskości, obywatelstwa czy wspólnoty, jaką tworzymy. Poprzez kreatywne działania i zadania uczestnicy zapraszani są do rozmowy o ważnych sprawach a wszyscy chętni mogą przytulać kolorowe poduchy w kształcie Polski o różnych twarzach. 


Wystawa prezentowana jest na zaproszenie Miasta Katowice przy ul. Młyńskiej 2 na katowickim Rynku w dniach 05.09-06.10.2019, po czym powędruje dalej, do Warszawy.


Kuratorki wystawy, kolektyw Mamy Projekt w składzie: Pola Amber, Joanna Studzińska i Małgosia Żmijska podjęły próbę spojrzenia na Polskę z perspektywy rodziny “Polskość, kultura, język, postawa obywatelska - to sprawy, o których nie zawsze łatwo jest rozmawiać z dorosłymi, a co dopiero z dziećmi, dlatego skupiamy się na stworzeniu takiej przestrzeni, w której rodziny podczas wspólnej zabawy będą mogły zastanowić się nad tym tematem. Wystawa nie daje odpowiedzi ale zachęca każdego do poszukiwania własnych odpowiedzi na ważne pytania”- mówią autorki. “W katowickiej odsłonie wystawy starałyśmy się zawrzeć śląskie smaczki - obraz Teofila Ociepki w Galerii Sztuki Polskiej, śląskie słówka w wykreślance z regionalizmami, można nawet zagłosować na to, jaką zupę jadamy w Wigilię - grzybową czy moczkę”.


Wystawa podejmuje różne zagadnienia w sposób przyjazny dzieciom, zachęcający do aktywności i kreatywności. Centralnym punktem wystawy jest miejsce pełne poduch-przytulanek w kształcie Polski o różnych twarzach i kolorach. Uczestnicy wystawy nie będą się nudzić: mogą proponować własne zasady, jakie powinny panować w kraju albo zastanawiać się nad tym, czym jest patriotyzm na codzień przy gigantycznej książce “Kto ty jesteś?”, planować menu na niedzielny obiad i wymyślać własne przetwory. “Chcemy rozmawiać z dziećmi o Polsce bez zadęcia, za to z sympatią i poczuciem humoru” - deklarują Mamy Projekt i tworząc wystawę przymrużyły oko: deszcz pierogów, możliwość zrobienia sobie zdjęcia w czapce ze skocznią w “Kąciku Kibica” czy gra w klasy z językowymi łamańcami wywołują uśmiech na twarzach dorosłych i maluchów. Niemal jedną trzecią powierzchni Polski pokrywają lasy, dlatego wspólnie z Lasami Państwowymi przygotowano specjalną, strefę relaksu PrzytuLas, w której prezentowane są trzy funkcje lasu – przyrodnicza gospodarcza i społeczna, tak by każdy w lesie znalazł to, czego mu w danej chwili potrzeba. Piękne ilustracje Patriciji Bliuj-Stodulskiej oraz ciekawa aranżacja przestrzeni autorstwa studia projektowego Bro.Kat sprawiają, że goście czują się na wystawie miło i bezpiecznie. Wejście na wystawę jest bezpłatne dzięki wsparciu Mecenasa wystawy, PKN Orlen, który na wystawie częstuje też sokami z polskich jabłek marki O!


Cieszę się, że wspólnie z kolektywem „Mamy Projekt” możemy ponownie zaprosić katowickie rodziny do udziału w kreatywnym projekcie edukacyjnym - tym razem jest to wystawa „Przytul Polskę”. Warto doceniać piękno naszego kraju, dostrzec choćby jego wyjątkową przyrodę. W Katowicach, wiemy jak ważny jest kontakt z naturą - w naszym mieście tereny zielone to ponad połowa powierzchni miasta! Na wystawie poprzez zabawę można nauczyć się rozpoznawać polskie ptaki, czy poznać funkcje lasu a także spojrzeć na inne wyjątkowe elementy naszej ojczyzny, jak język, kuchnia czy tradycje” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Zapraszamy na wystawę Przytul Polskę po to, by wspólnie z dziećmi móc spojrzeć na Polskę na nowo, porozmawiać i zastanowić się, co w niej lubimy i co możemy zrobić, żeby wszystkim nam żyło się tu dobrze.Gdzie i kiedy:

Rynek w Katowicach, ul. Młyńska 2,  5.września - 6. października 2019

Otwarte wtorek-piątek w godzinach 9.00-18.00 i sobota oraz niedziela 11.00-18.00

Wstęp bezpłatny

Grupy mogą zwiedzać wystawę z animatorem, link do zapisów dla grup powyżej 10 osób: https://forms.gle/95AwghBSVgvN7fTH9Kuratorki: Mamy Projekt (Pola Amber, Joanna Studzińska, Małgosia Żmijska)

Koncepcja architektoniczna: Pracownia Tym_czasem i Pracownia bro.Kat 

Produkcja: Agata Bisping

Ilustracje: Patricija Bliuj-Stodulska

Mecenas wystawy: PKN Orlen

Partnerzy: Lasy Państwowe,  Hevelianum, JYSK, Miasto Katowice, Centrum Praskie Koneser


Więcej informacji na www.przytulpolske.pl oraz na fanpage’u projektu.Kategoria newsa

Priorytet aktualności

Sekcja

Data publikacji

Wygasa

Wyświetl w kalendarzu

Data rozpoczęcia

Data zakończenia

Słowa kluczowe przedsiębiorstwa

Stan zatwierdzania Zatwierdzony

Załączniki

Typ zawartości: Aktualności wydarzenia
Utworzony o przez
Ostatnio zmodyfikowany: przez

sprawdź także

Eduakcja
Katowice na You tube
KISS
Nieodpłatna pomoc prawna
Katowicka Karta Mieszkańca
Przemiana Katowice

Projekt Budowa Portalu Korporacyjnego Urzędu Miasta Katowice współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013

Logo - Program regionalny - Narodowa Strategia Spójności
Logo - Śląsk - Pozytywna Energia
Logo - Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego - realna odpowiedź na realne problemy

Copyright © UM Katowice