Calendar
Title and navigation
<<<listopad 2019>>>
listopad 2019
PWŚCPSN
28293031123
45678910
11121314151617
18192021222324
2526272829301
2345678
24 września 2019
Wyniki głosowania VI edycji Budżetu Obywatelskiego
Szósta edycja katowickiego Budżetu Obywatelskiego obfitowała w rekordowe dane. Mieszkańcy głosowali na 255 zadań lokalnych (najwięcej w historii) i 32 ogólnomiejskie. W tegorocznym głosowaniu odnotowano rekordową frekwencję rzędu 18,89%

Szósta edycja katowickiego Budżetu Obywatelskiego obfitowała w rekordowe dane. Mieszkańcy głosowali na 255 zadań lokalnych (najwięcej w historii) i 32 ogólnomiejskie. W tegorocznym głosowaniu odnotowano rekordową frekwencję rzędu 18,89%, co oznacza, że w porównaniu do zeszłorocznej edycji wzrosła ona o 2,09 punktu procentowego (w V edycji frekwencja wyniosła 16,8%). Spośród wszystkich osób, które zagłosowały większość stanowiły kobiety – 56%, natomiast według kryterium wieku głosujących osoby do 16 roku życia oddały 16% spośród wszystkich głosów w tym przedziale wiekowym, w przypadku przedziału 17-24 lat – 6% osób w tym wieku, 25-34 lat – 24%, 35-44 lat – 25%, 45-54 lat – 17%, 55-64 – 15%, 65 i więcej lat – 13%. Warto dodać, że najstarszy mieszkaniec, który zdecydował się oddać głos na projekty miał 101 lat. Najmłodszy nie ukończył jeszcze miesiąca.

–  Dziękuję za duże zaangażowanie zarówno katowiczanom, którzy pisali projekty, jak i wszystkim głosującym, których było aż 52 296. Osoby te udowodniły, że budżet obywatelski jest świetnym narzędziem rozwijania dzielnic Katowic i wpływu na życie społeczności lokalnych – mówi prezydent Marcin Krupa, który w 2015 roku podniósł pulę środków na budżet obywatelski z 10 do 20 mln zł. – Przez ostatnie pięć lat zrealizowaliśmy w Katowicach ponad 500 projektów zgłoszonych przez mieszkańcówPomaga to budować społeczeństwo obywatelskie. Jeśli ktoś korzysta z placu zabaw czy drogi rowerowej, na którą wcześniej głosował, to później chętniej uczestniczy w następnych edycjach budżetu obywatelskiego i namawia do tego samego swoich sąsiadów – dodaje prezydent.

Tradycyjnie w dzielnicach frekwencja była bardzo zróżnicowana. Najchętniej głosowali mieszkańcy Murcek (42,68%), Kostuchny (39,26%) i Dąbrówki Małej (33,64%). Tym samym do tych najaktywniejszych dzielnic, zgodnie z regulaminem, trafią w przyszłym roku dodatkowe środki – prawie 60 tys. zł dla Murcek, 36 tys. zł dla Kostuchny oraz 24 tys. zł dla Dąbrówki Małej.

Katowiczanie wybrali do realizacji łącznie 152 projekty. - Wśród projektów ogólnomiejskich najwięcej głosów uzyskała koncepcja polepszenia warunków bytowych psów w katowickim schronisku dla bezdomnych zwierząt, który zebrał aż 19 727 głosów mieszkańców. Koszt realizacji projektu wyniesie 700 tys. zł. Drugie miejsce zajął projekt dot. zakupu samochodu ratowniczo-gaśniczego dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Kostuchnie w Katowicach, który zebrał 18 442 głosów (wartość zadania 1,2 mln zł), natomiast trzecie miejsce, dzięki 15 958 głosom, przypadło dla zadania o wartości 2,1 mln zł polegającego na stworzeniu Wodnego Placu Zabaw na Osiedlu Tysiąclecia – mówi Maciej Stachura, naczelnik wydziału komunikacji społecznej Urzędu Miasta Katowice.

Najwięcej głosów wśród projektów lokalnych, tj. takich, na które mogli głosować wyłącznie mieszkańcy danej dzielnicy, otrzymał z projekt z Osiedla Tysiąclecia „Budowa i remont chodników na Osiedlu Tysiąclecia", który otrzymał aż 5 457 głosów. Warto dodać, że ten projekt lokalny otrzymał największą liczbę głosów mieszkańców od początku procedury budżetu obywatelskiego. Szesnaście spośród 152 zadań wybranych do realizacji określone zostały jako zadania dwuletnie, co oznacza, że zdecydowana większość zostanie zrealizowana już w przyszłym roku.

Rowerzystów na pewno ucieszy fakt, że mieszkańcy zdecydowali o realizacji 5 nowych stacji wypożyczalni rowerów, które zostaną ulokowane w 4 dzielnicach Katowic: Śródmieście (1), Osiedle Paderewskiego-Muchowiec (1), Dąb (2), Bogucice (1). Powstaną także nowe ścieżki rowerowe – dzięki projektowi ogólnomiejskiemu połączenia rowerowego Strefy Kultury z Koszutką oraz projektowi lokalnemu dla jednostki pomocniczej Osiedle Paderewskiego-Muchowiec polegającego na rozbudowie ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Granicznej i wyznaczeniu sierżanta rowerowego do ul. Krasińskiego.
Zadowoleni mogą się też właściciele i miłośnicy czworonogów. Poza wybranym największą liczbą głosów projektem ogólnomiejskim, powstaną również nowe psie wybiegi: przy ulicy Wczasowej i Bieszczadzkiej na Ligocie-Panewnikach, Dąbrówce Małej i Murckach. Mieszkańcy wybrali też powiększenie psiego parku przy ul. 11 Listopada w Szopienicach-Burowcu.

Mieszkańcy młodzi ciałem i duchem będą mogli niedługo skorzystać z pumptracku, czyli zapętlonego toru do jazdy na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce. To za sprawą projektu z pierwszego miejsca w dzielnicy Koszutka – „Pamp-Pong Park Koszutka. Strefa sportu dla każdego", którego koszt wyniósł 150 000 zł. Natomiast projekt „AKTYWNIE NA MAROKO. Zajęcia rekreacyjne KAJAK POLO" posłuży aktywizacji lokalnej społeczności Osiedla Tysiąclecia.

Zadanie z zakresu szeroko rozumianej kultury wybrali m.in. mieszkańcy Piotrowic-Ochojca, gdzie w Miejskim Domu Kultury „Południe" zostanie utworzony Zbiór Gier Planszowych, który posłuży do prowadzenia zajęć w filach MDK, szkolnych klubach, a także w podczas organizacji imprez okolicznościowych. Zbiór Gier może stać się podstawą do założenia klubu, czy też impulsem dla mieszkańców do regularnego spotykania się przy grach planszowych. Będzie też idealnym uzupełnieniem projektu ogólnomiejskiego Wypożyczalni Gier Planszowych (M/18/VI), którego realizacja nastąpi w wybranych filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach. Z kolei mieszkańcy Osiedla Witosa będą mogli uczestniczyć w kolejnych imprezach kulturalnych, a to za sprawą sprawdzonego już cyklu wydarzeń zawartych w projekcie #LOOK 3 / Dom Kultury na Witosa (2020).

Wyniki głosowania dostępne są w pliku poniżej.

WYNIKI_GŁOSOWANIA.pdf

Do 8 października trwa etap zbierania uwag i propozycji zmian w procedurze Budżetu Obywatelskiego.