14 stycznia 2014
XV edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje
Sześcioro młodych reżyserów będzie się ubiegać o Laur Konrada za najlepszą interpretację dramatu podczas XV Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje, który będzie się odbywać w Katowicach od 9 do 17 marca.

s2.jpg

Sześcioro młodych reżyserów będzie się ubiegać o Laur Konrada za najlepszą interpretację dramatu podczas XV Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej Interpretacje, który będzie się odbywać w Katowicach od 9 do 17 marca.

Spektakle będzie oceniać jury, w którym zasiądą: Mikołaj Grabowski, Maciej Wojtyszko, Dorota Masłowska, Remigiusz Brzyk i Mirek Kaczmarek.

- To 8-dniowe święto nowego, młodego spojrzenia na sztukę – powiedziała na czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach wiceprezydent miasta Krystyna Siejna. Podkreśliła, że jubileusz 15-lecia potwierdza, iż festiwal na dobre zadomowił się w Katowicach i jest silnie związany z miastem, które go wymyśliło.

- Festiwal ma swoją renomę, która wyraża się także w tym, że praktycznie cała czołówka współczesnych reżyserów średniego pokolenia ma w domu na półce statuetkę – Laur Konrada. Jest 12 laureatów i to naprawdę nazwisko w nazwisko – ocenił dyrektor artystyczny festiwalu Jacek Sieradzki.

Tegoroczne spektakle konkursowe zostały wytypowane spośród 82 zrealizowanych w całym kraju przez reżyserów, od których debiutu minęło nie więcej niż 15 lat. Są to: “Zbrodnia” w reżyserii Eweliny Marciniak zrealizowana w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, “Ciała obce” w reżyserii Kuby Kowalskiego – Teatr Wybrzeże w Gdańsku, “Mewa” w reżyserii Gabriela Gietzky’ego – Teatr Śląski w Katowicach, “W mrocznym mrocznym domu” w reżyserii Grażyny Kani – Teatr Narodowy w Warszawie, “W imię Jakuba S.” w reżyserii Moniki Strzępki – koprodukcja Teatru Dramatycznego w Warszawie i Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie, oraz “Król Ryszard III” w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego – Teatr im. Jaracza w Łodzi.

Każdy z jurorów będzie dysponował mieszkiem z 10 tys. zł, który wręczy reżyserowi najlepiej interpretującemu – jego zdaniem – tekst, jaki wziął na warsztat. Główna nagroda festiwalu, “Laur

Konrada”, przypada reżyserowi, który zbierze najwięcej mieszków. Upamiętnia ona wybitnego reżysera Konrada Swinarskiego. Nagrodę publiczności w wysokości 10 tys. zł ufundował samorząd województwa śląskiego.

Spektakle oceniać będzie też społeczne jury, wyłonione w drodze castingu spośród 39 osób, które nadesłały zgłoszenia z całej Polski. – Tak naprawdę to był casting na idealnego widza – żartował dyrektor Sieradzki.

Festiwal zainauguruje 9 marca spektakl mistrzowski “Udręka życia” (na zdjęciu) w reżyserii Jana Englerta z Teatru Narodowego w Warszawie. Drugi spektakl mistrzowski zamknie festiwal, przed jego rozpoczęciem zaplanowano wręczenie nagród. Będzie to “Korzeniec” zrealizowany w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu przez jednego z laureatów festiwalu, a obecnie jego jurora, Remigiusza Brzyka.

Jako impreza towarzysząca zaprezentowany zostanie spektakl według tekstu innej jurorki, Doroty Masłowskiej, “Między nami dobrze jest”, zrealizowany przez Piotra Ratajczaka, również w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu. Drugą imprezą towarzyszącą będzie “Niedokończona historia” w reżyserii Uli Kijak z Teatru Nowego w Zabrzu. Spektakle będą prezentowane w Teatrze Śląskim im. Wyspiańskiego w Katowicach, Teatrze Rozrywki w Chorzowie oraz w Studiu TVP Katowice.

Festiwalowi będzie też towarzyszyć wystawa zdjęć 12 laureatów dotychczasowych edycji, autorstwa Arkadiusza Ławrywiańca. Po raz pierwszy na festiwalu pojawi się “Strefa Dziecka” – dwa przedstawienia w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum w Katowicach oraz warsztaty pod hasłem “Scenografia jest ok”.

http://festiwal-interpretacje.pl/