14 stycznia 2014
Premiera telewizyjnej wersji filmu dokumentalnego: Oskarowe kostiumy Barbary Ptak
Premiera telewizyjnej wersji filmu dokumentalnego "Oskarowe kostiumy Barbary Ptak" odbędzie się w Programie 2 TVP w środę 27 lutego o godzinie 14.40 i 1.10 (powt.).

​scenariusz: Krzysztof Korwin Piotrowski, Ewa Niewiadomska;

kostiumy: Barbara Ptak;

reżyseria: Krzysztof Korwin Piotrowski


to barwny, dynamiczny, pełen cennych wypowiedzi ludzi kina i teatru film o jednej z najciekawszych postaci świata polskiej kultury. Stworzyła kostiumy do setek filmów i przedstawień. Odważna i bezkompromisowa, czasem szalona, zachwycała pomysłami największych reżyserów: Andrzeja Wajdę, Kazimierza Kutza, Jerzego Kawalerowicza, Jerzego Antczaka, Janusza Majewskiego. Znakomici polscy aktorzy do dziś wspominają swoje role wykreowane w kostiumach Barbary Ptak. Wielu z nich występuje w filmie Krzysztofa Korwin Piotrowskiego i Ewy Niewiadomskiej.

ptak2.jpg


W dokumencie znalazły się też fragmenty dzieł nominowanych do Oscara, w których ważną rolę odegrały kostiumy Barbary Ptak. Artystka tworzyła kreacje m.in. na potrzeby filmów: „Nóż w wodzie” Romana Polańskiego (nominacja do Oscara w 1963), "Faraon" Jerzego Kawalerowicza (nominacja w 1967 roku), "Ziemia obiecana" Andrzeja Wajdy (nominacja w 1976), "Noce i dnie" Jerzego Antczaka (nominacja w 1977).

ptak3.jpg


Niezwykle piękne kreacje teatralne zostały na użytek filmu ożywione w "Rewii mody Barbary Ptak" na scenie chorzowskiego Teatru Rozrywki. Pokazują kunszt i talent artystki, która również od wielu lat współpracuje z Gliwickim Teatrem Muzycznym, Operą Śląską oraz teatrami operowymi w Niemczech i we Włoszech.

W dokumencie są również ujęcia z otwarcia w listopadzie 2011 roku Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków – Oddziału Muzeum Historii Katowic w dawnym mieszkaniu słynnych artystów, przy ulicy Kopernika 11.

Koproducentami filmu są: Miasto Katowice; Instytucja Filmowa "Silesia-Film"; Telewizja Polska S.A. Program 2, a producentem wykonawczym jest Telewizja Katowice.

Premiera telewizyjnej wersji filmu dokumentalnego "Oskarowe kostiumy Barbary Ptak" odbędzie się w Programie 2 TVP w środę 27 lutego o godzinie 14.40 i 1.10 (powt.).

ptak1.jpg


Na stronie TVP KATOWICE  można obejrzeć zdjęcia z planu filmowego oraz z Benefisu Barbary Ptak, który odbył się w Kinoteatrze RIALTO:

www.tvp.pl/katowice/galerie/kostiumy-barbary-ptak
www.tvp.pl/katowice/galerie/zdjecia-z-planu-filmowego
www.tvp.pl/katowice/galerie/benefis-barbary-ptak