13 stycznia 2014
Wilanów w Filharmonii Śląskiej
Mamy nasz renomowany Kwartet Śląski, ale od lat przyjaźnimy się również z warszawskim Kwartetem Wilanów, który działa już od 45 lat. Właśnie składam nam jubileuszową wizytę. Będzie okazja do porównań tych dwóch znakomitych zespołów...

​Mamy nasz renomowany Kwartet Śląski, ale od lat przyjaźnimy się również z warszawskim Kwartetem Wilanów, który działa już od 45 lat. Właśnie składam nam jubileuszową wizytę. Będzie okazja do porównań tych dwóch znakomitych zespołów. Stołeczni goście mają w swym repertuarze utwory ponad stu kompozytorów XX i XXI wieku.

Na spotkanie ze śląskimi melomanami wybrali obchodzącego w tym roku 80. urodziny Krzysztofa Pendereckiego Kartki z niezapisanego pamiętnika – napisany zaledwie cztery lata temu III Kwartet smyczkowy. Poprzedni Krzysztof Penderecki skomponował aż 40 lat wcześniej.

Dopełnieniem programu Wilanowa w Katowicach będzie jedno z niewielu dzieł napisanych na kwartet i orkiestrę smyczkową. Utwór Edwarda Elgara miał dać szansę zaprezentowania kunsztu muzyków nowo wtedy powstałej Londyńskiej Orkiestry Symfonicznej. Świetnie nawiązując do barokowego concerto grosso, stał się estradowym przebojem. Dobrze tę muzykę czuje twórca Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot, maestro Wojciech Rajski, który w drugiej części koncertu poprowadzi filharmoników w I Symfonii „Marzenia zimowe” Piotra Czajkowskiego. Mamy świetną okazje przypomnienia sobie niesłusznie rzadziej wykonywanego dzieła – lirycznego i bardzo melodyjnego, niezwykle pięknie wyrażającego nastrój rosyjskiej zimy i stan ducha kompozytora.

1.02.2013 /piątek/ g. 19.00
A Sala koncertowa Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego,
ul. Zacisze 3, Katowice

Jubileusz 45-lecia Kwartetu Wilanów Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej

Wojciech Rajski – dyrygent
Kwartet Wilanów w składzie:
Tadeusz Gadzina – I skrzypce
Paweł Łosakiewicz – II skrzypce
Ryszard Duź – altówka
Marian Wasiółka – wiolonczela

Program: Krzysztof Penderecki – III Kwartet smyczkowy Edward Elgar – Introdukcja i Allegro op. 47 Piotr Czajkowski – I Symfonia g-moll op. 13