13 stycznia 2014
Orszak Trzech Króli
W niedzielę, 6 stycznia, podobnie jak w roku ubiegłym, ulicami Katowic przeszedł Orszak Trzech Króli.

Orszak Trzech Króli to pochód organizowany 6 stycznia na ulicach miast. Tradycja ta, pochodząca z Hiszpanii, została przeszczepiona do Polski w 2010 roku i szybko się przyjęła. W tym roku pochody orszakowe odbyły się w Polsce już w ponad sześćdziesięciu miastach, z tego w Katowicach po raz drugi.
IMG_1254.JPG

IMG_1273.JPG

Orszak Trzech Króli gromadzi nas w to święto na ulicach. Jest to pochód, na którego czele jadą konno Kacper, Melchior i Baltazar z darami, a towarzyszy im świta złożona ze straży i dworu. W pochodzie wędrują liczni przebierańcy. Dzieci i dorośli przebierają się za rycerzy i damy dworu. Do orszaku dołączyć może każdy. Śpiewając kolędy, odtwarzamy tę pierwszą chrześcijańską pielgrzymkę, jaką była wyprawa trzech mędrców do Dzieciątka Jezus. 
Procesja w 2013 roku wyruszyła zeszłoroczną trasą, która zaczynała i kończyła się w katowickiej katedrze. Przy trasie przemarszu pojawiły się sceny, gdzie odgrywane były wydarzenia biblijne.
IMG_1332.JPG

IMG_1319.JPG


Orszak ruszył tuż po uroczystej mszy św., która rozpoczęła się o godzinie 12.00, i powrócił do katedry, aby złożyć pokłon w Stajence.

Honorowy patronat nad imprezą sprawował Arcybiskup katowicki. Wydarzenie, będące atrakcją również dla dzieci, współorganizowały niepubliczne placówki oświatowe z Katowic, takie jak Przedszkole Węgielek, Szkoła Podstawowa dla Dziewcząt „Płomień”, Szkoła Podstawowa dla Chłopców „Kużnica”, Zespół Szkół Zakonu Pijarów w Katowicach i liczne szkoły przyparafialne.

IMG_1342.JPG

orszak_13_plakat-01.jpg