01 grudnia 2017
Miasto Katowice włączyło się w ogólnopolską akcję „Rodacy Bohaterom”
Miasto Katowice 1 grudnia br. uruchomiło zbiórkę darów dla kombatantów w ramach akcji „BOŻE NARODZENIE 2017”, która potrwa do 22 grudnia br.

Głównym organizatorem akcji "Rodacy Bohaterom.pl" jest Stowarzyszenie Odra-Niemen, które współpracuje z kombatantami na Kresach i od lat buduje współpracę pomiędzy różnorodnymi środowiskami w Polsce wokół tego zadania. 

Najważniejszym celem całego projektu jest pamięć o tych, którzy walczyli za wolność naszej Ojczyzny,  a poprzez zbieg różnorodnych losów historycznych, poprzez przebywanie do 1956 roku w łagrach stalinowskich, pozostali po wojnie zza wschodnią granicą. 

Do dziś jednak dumnie pielęgnują pamięć o swoich dowódcach, poległych kolegach, uczą młode polskie pokolenia patriotyzmu, wzmacniają tożsamość polską, często sami żyjąc w bardzo skromnych warunkach socjalnych. 

To dla tych dumnych ludzi, weteranów Armii Krajowej, Stowarzyszenie Odra-Niemen wozi i bezpośrednio przekazuje paczki świąteczne wraz z kartkami i listami od Rodaków z Polski, wspiera ich w ich pracy organizacyjnej, odnawia i dba o miejsca pamięci. Przywozi także dary pamięci dla tych wszystkich Polaków, którzy pozostali poza granicami kraju, po wschodniej stronie granicy, cichych bohaterów walczących o polskość, o przetrwanie tradycji, kultury i pamięci.

Niniejsza akcja to także wspieranie działań na rzecz całego środowiska kombatanckiego w Polsce, które często wywodzi się z kresowych miejsc i również potrzebuje pomocy i naszej pamięci.

W imieniu kombatantów, bohaterów naszej wolności zapraszamy do współpracy.

Termin bieżącej akcji paczek świątecznych „BOŻE NARODZENIE 2017” trwa od 15 listopada 2017 roku do 31 grudnia 2017 roku organizowanej przez Stowarzyszenie Odra-Niemen.


Miasto Katowice 1 grudnia br. uruchomiło zbiórkę darów dla kombatantów w ramach akcji „BOŻE NARODZENIE 2017”, która potrwa do 22 grudnia br. 

Po zebraniu darów, przekażemy je jednemu z koordynatorów akcji na Śląsk - Stowarzyszeniu Tradycji Konspiracyjnego Wojska Polskiego w Gliwicach.

Gdzie zostawiać dary:  Urząd Miasta Katowice, Rynek 1, piętro 8, pokój 808.

Listę artykułów do wzorcowej paczki prezentujemy poniżej (można przynosić pojedyncze produkty):


​CUKIER 1 KG
3 SZTUKI
KONSERWY MIĘSNE LUB RYBNE - 300g
1 SZTUKA
RYŻ 1KG
1 SZTUKA
KASZA 400G
2 SZTUKI
HERBATA 100 SZTUK
1 SZTUKA
HERBATA 20-50 SZTUK
1 SZTUKA
HERBATA SYPANA/OWOCOWA
1 SZTUKA
KAKAO 100-200G
1 SZTUKA
SŁODKI DROBIAZG (batony, pojedyncze cukierki garść)
2 SZTUKI
MAKARON 700-1000G
2 SZTUKI
MAKARON 250G
1 SZTUKA
WARZYWA W PUSZCE
1 SZTUKA
OWOCE W PUSZCZE
1 SZTUKA
CZEKOLADA 100G
5 SZTUK
OLEJ DUŻY 1 L
1 SZTUKA
SŁODYCZE – duże i małe opakowania ciastek, cukierków
3 SZTUKI
KAWA SYPANA i KAWA ROZPUSZCZALNA po 250G
2 SZTUKI
KARTKA ŚW - KONIECZNIE Z ŻYCZENIAMI :)
2 SZTUKI MINIMUM

W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt z Wydziałem Polityki Społecznej: tel. 32 2593-118, mail: agnieszka.tabaka@katowice.eu 


Kontakt do koordynatora akcji na Śląsk: Stowarzyszenie Tradycji Konspiracyjnego Wojska Polskiego, e-mail: kwp.gliwice@gmail.com, Daniel Porębski, tel. 514 181 729 po godz. 16.00.

Zachęcamy również jednostki miejskie, organizacje pozarządowe, mieszkańców -  do organizowania zbiórek na terenie miasta Katowice – poniżej jest dostępny wzór plakatu do pobrania z możliwością wpisania miejsca zbiórki darów oraz lista potrzebnych produktów:

plakat Rodacy Bohaterom - punkt odbior - miejsce do wypelnienia.pdf

LISTA ARTYKUŁÓW DO WZORCOWEJ PACZKI.odt


Więcej o PACZCE DLA POLSKIEGO KOMBATANTA NA KRESACH - http://www.rodacybohaterom.pl/opis-projektu 

Osoba odpowiedzialna za bieżącą edycję zadania z ramienia Stowarzyszenia Odra-Niemen: Dominik Rozpędowski, tel.: 71 3555202, 505 004 744

Uwagi, pytania i zgłoszenia można kierować na adres: rodacybohaterom@odraniemen.org

pozwolenie.pdf


plakat Rodacy Bohaterom - punkt odbioru Rynek 1.jpg