19 września 2017
750 lat Ostrawy!
W bieżącym roku Ostrawa obchodzi 750-lecie swojego istnienia. Z tej okazji Katowice podarowały swojemu czeskiemu miastu partnerskiemu utwór muzyczny „Song for Ostrava”.

750_ostrava_logo.png

W bieżącym roku Ostrawa obchodzi 750-lecie swojego istnienia. Z tej okazji Katowice podarowały swojemu czeskiemu miastu partnerskiemu utwór muzyczny „Song for Ostrava”.


Kliknij na obraz i posłuchaj!

Gift_to_Ostrava.png


- Historia ośmiu wieków istnienia stolicy kraju morawsko-śląskiego jest pełna dynamiki. Z jednej strony wspaniały rozwój industrialny, górnictwo, przemysł hutniczy i siła od tego emanująca, a z drugiej otwartość, wrażliwość na kulturę i sztukę. O tym wszystkim starałem się wspomnieć w tej kompozycji – mówi autor Paweł Tomaszewski z Instytutu Jazzu katowickiej Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego.

Podczas oficjalnych obchodów 8 września br. tytułową stronę kompozycji oprawioną w ramy, wydruk kompletnego zapisu nutowego oraz 6,5 min. nagranie na płycie CD jako dar mieszkańców Katowic dla mieszkańców Ostrawy w imieniu Prezydenta Miasta Katowice przekazał Wiceprezydent Waldemar Bojarun.

DSC_0843.JPG

- Jest nam niezmiernie miło, że jako Kreatywne Miasto Muzyki UNESCO możemy się podzielić w tak wyjątkowym momencie historii naszych sąsiadów tym, co mamy najlepsze, czyli muzyką- dodaje Waldemar Bojarun. Mamy nadzieję, że Song for Ostrava spodoba się mieszkańcom kiedy go posłuchają.W odpowiedzi otrzymaliśmy od Primatora Ostrawy podziękowania za udział delegacji w obchodach 750-lecia Ostrawy. Utwór Song for Ostrava został wysłuchany w wąskim gronie władz miasta, bardzo im się spodobał i już planują jego publiczne prawykonanie dla szerokiego grona mieszkańców Ostrawy.

 
Podziękowania_750_Ostrava.jpg