05 lipca 2017
Rowery miejskie w Katowicach
Już ponad 100 tysięcy razy mieszkańcy Katowic skorzystali z rowerów miejskich​!


Tylko od początku tego sezonu wypożyczono rowery prawie 55 tysięcy razy! Z systemu korzysta już niemal 17 tysięcy osób, a od startu sezonu przybyło 7500 nowych użytkowników. Katowice uruchomiły system rowerów miejskich jako pierwsze w Aglomeracji Śląskiej. Dziś City by bike to największy i najpopularniejszy system rowerów miejskich na Śląsku. 

„Przez cały ubiegły rok w Katowicach wypożyczono rowery 38 tysięcy razy i był to dobry wynik. W tym roku, w dwa i pół miesiąca, już mamy 55 tysięcy wypożyczeń!” – cieszy się Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska, operatora City by bike, i podkreśla, że wzrost popularności rowerów miejskich jest efektem niemal trzykrotnej rozbudowy systemu w tym roku. – „Mieszkańcy mogą to zawdzięczać władzom miasta, które zdecydowały, że zamiast 10, w skład systemu wchodzi 20 stacji, a zamiast 80 rowerów, będzie ich 160.” W rozbudowie systemu wzięli również udział prywatni sponsorzy, którzy dodatkowo sfinansowali 84 rowery i 10 stacji, co daje łącznie 244 rowery i 30 stacji City by bike. „Katowice są miastem, w którym udział podmiotów prywatnych i innych instytucji w tworzeniu systemu roweru miejskiego jest największy. To świetny przykład dla innych miast” – podkreśla Wojtkiewicz.

W 2016 roku rowery City by bike wypożyczono 38 tysięcy razy. W tym sezonie, na początku lipca wypożyczeń jest już prawie 55 tysięcy, a ogólna liczba wypożyczeń przekroczyła 100 tysięcy. W tym roku padł również dzienny rekord wypożyczeń. Stało się to w czwartek 18 maja, kiedy jednego dnia rower wypożyczono 1333 razy! Każdy rower tego dnia miał średnio ponad 5 wypożyczeń.

„Katowice to miasto z każdym rokiem coraz bardziej przyjazne dla rowerzystów. Inwestujemy znaczne środki w rozbudowę infrastruktury rowerowej – w tym roku wydamy ok. 6 mln zł na utworzenie 11 km nowych dróg rowerowych i wspólnie z Nextbike oraz podmiotami prywatnymi uruchomiliśmy aż 30 stacji wypożyczalni rowerów, a to nie jest nasze ostatnie słowo. Bardzo się cieszę, że sprawdza się nasza strategia, by rowery pełniły w Katowicach funkcję zarówno rekreacyjną, ale też transportową” – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W tym roku w Katowicach jest zmodernizowanych 40 km ścieżek rowerowych, czyli dwukrotnie więcej niż w roku ubiegłym. Dodatkowo, w latach 2016-2019 na projekt budowy dróg rowerowych "Podstawowa Sieć Infrastruktury Rowerowej w Katowicach" zostanie wydanych blisko 16 mln zł. Jego celem jest połączenie każdej dzielnicy drogą rowerową z centrum miasta. W 2017 roku powstajee około 11 km dróg rowerowych za ok. 6 mln zł. Kwota ta nie uwzględnia infrastruktury budowanej w ramach innych pozycji budżetowych oraz nakładów na odnowienie tras, a także bieżące utrzymanie infrastruktury rowerowej. Te inwestycje są doskonałym uzupełnieniem działającej, z roku na rok rozrastającej się sieci wypożyczalni rowerów miejskich w Katowicach, a ich popularność jest potwierdzeniem, że jest to bardzo dobra strategia.

Rekordzista w tym roku wypożyczył jak dotąd rower 265 razy, czyli średnio ponad 3 razy każdego dnia! Średni czas jednego wypożyczenia City by bike w tym sezonie to 34 minuty i 20 sekund.

Najpopularniejsze stacje wypożyczeń City by bike:

1.       Katowice Rynek – 9496 wypożyczeń

2.       Murapol Mariacka – 2705 wypożyczeń

3.       Silesia City Center – 2627 wypożyczeń

4.       KTBS – Krasińskiego 14 – 2570 wypożyczeń

5.       Dolina 3-ch Stawów – 2485 wypożyczeń

Najpopularniejsze trasy:

1.       KTBS – Krasińskiego 14 do Katowice Rynek – 925 przejazdów

2.       Katowice Rynek do KTBS – Krasińskiego 14 – 881 przejazdów

3.       Politechnika Śląska do Katowice Rynek – 619 przejazdów

4.       Katowice Rynek do Murapol Mariacka – 557 przejazdów

5.       Ul. Powstańców - Biblioteka Śląska do Katowice Rynek – 551 przejazdów