16 czerwca 2017
Rusza budowa dwóch basenów w Katowicach!
Za 22 miesiące będą gotowe baseny w Szopienicach-Burowcu i Brynowie

12 czerwca 2017 przedstawiciele Urzędu Miasta podpisali umowy wykonawcze z firmą NDI SA z Sopotu na budowę dwóch basenów miejskich zlokalizowanych w Szopienicach i Brynowie. Place budowy zostały przekazane w miniony wtorek, a pierwsze działania ruszą już za kilka dni. Obecnie przygotowywany jest teren. Zgodnie z decyzją Marszałka Województwa Śląskiego do końca czerwca br. zostaną wycięte drzewa w związku z przygotowaniem terenu pod budowę basenów. W przypadku inwestycji przy ulicy Konnej będzie to 30 drzew, a przy ulicy Kościuszki - 58. W zamian do 30.06.2019 roku  zostaną wykonane nasadzenia zastępcze. Przy basenie w Szopienicach-Burowcu zostanie nasadzonych 28 roślin, a w Brynowie - 58.

Koszt realizacji basenu w Szopienicach – Burowcu przy ulicy Konnej wyniesie 24,1 mln zł brutto, natomiast w przypadku obiektu położonego w Brynowie przy skrzyżowaniu ulic Kościuszki i Zgrzebnioka koszt wyniesie 25,2 mln zł.

– Budowa basenów to jedna z moich najważniejszych obietnic wyborczych, którą zawarłem w „Umowie z mieszkańcami Katowic” i regularnie informowałem o działaniach w tej sprawie. Zależy mi na tym, by całe rodziny mogły aktywnie spędzać czas wolny. Dlatego w projektach basenów znajdują się m.in.: 6-torowy basen sportowy o wymiarach 25x16 m, basen do nauki pływania, brodzik dla dzieci wyposażony w atrakcje, trybuny dla widzów, zjeżdżalnia, siłownia, hale sportowe, sauny – wylicza prezydent Katowic Marcin Krupa. - Podejmując decyzję o budowie trzech basenów w Katowicach, kierowałem się także chęcią promowania zdrowego, aktywnego trybu życia. Warto dodać, że przy każdej pływalni powstanie także pełnowymiarowa hala sportowa przeznaczona dla mieszkańców Katowic oraz mała strefa spa. Trzy obiekty zamiast jednego aquaparku oznaczają, że zdecydowana większość mieszkańców będzie mieć basen w odległości nie przekraczającej 5 kilometrów – czyli kilkunastu minut jazdy samochodem lub komunikacją miejską – mówi prezydent Katowic.

Trzeci z planowanych basenów powstanie w Ligocie – Zadolu przy ul. Wczasowej. Aktualnie trwa procedura przetargowa mająca na celu wyłonienie wykonawcy tego obiektu.


INFORMACJE DODATKOWE

 

Co się znajdzie w każdym z budynków, jakie atrakcje czekają na mieszkańców?

Każdy z zaprojektowanych obiektów jest budynkiem parterowym, zawierającym:

 

Foyer - z foyer dostępny jest sklepik z punktem kawowym, wejścia do części szatniowej zarówno basenowej jak i gimnastycznej, a także przejście na trybunę basenu pływackiego. Ponadto dostępne są też szatnia okryć wierzchnich i sanitariaty ogólne w tym również dla osób niepełnosprawnych, kasy biletowe oraz zaplecze administracyjne obiektu. Pomiędzy częścią sportową i basenową umożliwiony jest dostęp do trybuny, z której przewidziano wyjścia ewakuacyjne bezpośrednio na zewnątrz obiektu.

 

Część basenowa – w części pawilonu wejściowego znajduje się strefa zespołu szatniowo – sanitarnego pływalni. Projekt przewiduje szatnię koedukacyjną - 240 szafek z zespołem 20 przebieralni. Za przebieralniami i szatnią znajdują się męskie i damskie zespoły sanitarne przeznaczone również dla osób niepełnosprawnych.

 

W hali basenu zaprojektowano nieckę sportową o wym. 25x16m (6-torową) oraz nieckę rekreacyjno-pływacką dla potrzeb nauki pływania z wydzielonym miejscem na rekreację (masaż karku, masaż ścienny, masaż wodno – powietrzny, gejzer powietrzny, grzybek wodny, ławeczki powietrzne, jacuzzi, brodzik dla najmłodszych, wannę hamowną dla zjeżdżalni). Przy basenie będą trybuny na 115 miejscwieża umożliwiająca wejście na wysokość ponad 8 m., zjeżdżalnia o długości 80 m, przebiegającą częściowo na zewnątrz i częściowo wewnątrz obiektu. W części basenowej umieszczono również zespół saunarium (sauna turecka, dwie sauny fińskie, wypoczywalnia, beczka schładzająca).

 

Część sportowa - w części pawilonu wejściowego zlokalizowano cześć sportową „suchą” obiektu tj.:siłownia, sala fitness oraz hala sportowa. Cała część sportowa posiada własną recepcję /punkt obsługi klientów z poczekalnią.

 

Zaplecze techniczne – przewiduje się częściowe podpiwniczenie obiektu umożliwiające dostęp do wszystkich niecek basenowych, co jest konieczne ze względów technologicznych, a także dodatkowo pomieszczenia wentylatorowni zlokalizowane pod salą gimnastyczną. Ponadto przewiduje się lokalizację w podbaseniu takich pomieszczeń jak: magazyny chemii basenowej, węzeł CO, pomieszczenia ruchu elektrycznego, a także w obejściu niecek basenowych zlokalizowane zostały stacje uzdatniania wody z filtrami, pompami i zbiornikami wyrównawczymi. Do poziomu podbasenia przewiduje się dostęp zarówno bezpośrednio z zewnątrz obiektu jak również z klatki schodowej wieży zjeżdżalni - zamknięte dla klienta basenowego.

 

Czy budynki będą się różnić pod kątem funkcjonalności?

 

·   Przy basenie na Brynowie hala sportowa będzie dedykowana dla gimnastyki sportowej,

·  Z basenu przy ul. Wczasowej będzie możliwe wyjście na zewnątrz na teren rekreacyjno -  plażowy, a w miejsce siłowni i sali fitness powstaną pomieszczenia dla zespołu gabinetów rehabilitacji. 

Jak zmienią się okolice basenów?

Zagospodarowanie terenu obejmuje m.in.:

·         przebudowę urządzeń i przekładki sieci kolidujących,

·         nową infrastrukturę podziemną,

·         drogi i ciągi piesze w terenach zielonych,

·         parkingi:

o   Brynów, ul. Kościuszki – samochody 186 miejsc, autokary – 4 miejsca.

o   Ligota – Zadole,  ul. Wczasowa - samochody 94 miejsc, autokary – 2 miejsca.    

o   Szopienice – Burowiec, - ul. Hallera / ul. Konna - samochody 95 miejsc, autokary – 2 miejsca

·         zieleń

·         dostępność dla osób niepełnosprawnych,

·         ochrona przeciwpożarowa (przeciwpożarowe zaopatrzenie w wodę, drogi pożarowe),

·         elementy małej architektury,

·         stojaki dla rowerów,

·         ogrodzenie,

·         oświetlenie,

·         wykonanie podłączenia monitoringu zewnętrznego.

 

Baseny w liczbach

·      powierzchnia użytkowa - 4675,73 m2

·      powierzchnia zabudowy - 2 989,55 m2

·      powierzchnia lustra wody - 657,30  m2

·      kubatura hali basenu - 14884,0  m3 

·      kubatura sali gimnastycznej - 4564,0 m3 

·      kubatura całego budynku - 31 379,0 m 

·      max. wys. hali basenu w świetle konstrukcji - 9,3 m  

·      ilość miejsc na trybunach basenów – 115

·      długość zjeżdżalni – 80 m.

·      ilość szafek – 240