02 stycznia 2017
Orszak Trzech Króli w Katowicach
Orszak Trzech Króli – największe jasełka na świecie, zawitały także do Katowic

_MG_0547.JPG

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Katowic

Największe jasełkja na świecie, 6 stycznia zawitały także do Katowic. Orszaki Trzech Króli, które od dziewięciu lat przemierzają całą Polskę, nawiązują do pięknej tradycji wspólnego kolędowania i wystawiania jasełek – widowiska, które opowiada historię narodzin Jezusa Chrystusa i hołdu oddanego mu w stajence betlejemskiej przez pasterzy i Trzech Króli. Jako ciekawostkę można przytoczyć fakt, że Relikwiarz Trzech Króli przechowywany jest w Kolonii - mieście partnerskim Katowic, w katedrze św. Piotra i Najświętszej Marii Panny.

- Celami Orszaku Trzech Króli są m.in. ponowne rozbudzenie tradycji wspólnego świętowania i śpiewania kolęd oraz zachęta do rodzinnego spędzania czasu. Wiele rodzin przygotowuje się do Orszaku przez cały adwent. Rodzice pomagają wykonać stroje, a dzieci przygotowują atrybuty charakterystyczne dla każdego z trzech orszaków – mówi Małgorzata Kopeć, jedna z organizatorek Orszaku. Orszak inspiruje do działania tysiące ludzi, którzy odpowiadają za jego organizację lub po prostu biorą w nim udział. 6 stycznia na ulicach polskich miast spotykają się całe rodziny – dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy, świeccy i duchowni. W 2012 roku Orszak Trzech Króli zawitał także do Katowic. Od tego czasu co roku gromadzi coraz więcej uczestników. – W ubiegłych latach ponad 10 tys. mieszkańców regionu przemierzało Katowice, by osobiście uczestniczyć w tym niezwykłym wydarzeniu i doświadczyć wyjątkowej atmosfery wielkiej wspólnoty – mówi Piotr Lebek koordynator i główny organizator katowickiego Orszaku ze Stowarzyszenia na Rzecz Edukacji i Rodziny Węgielek.

Orszak przeszedł przez centrum miasta aż pod siedzibę NOSPR. Po drodze wszystkich widzów czekało mnóstwo atrakcji – m.in. inscenizacje scen biblijnych, wspólne śpiewanie, czy występy artystyczne i muzyczne. Organizatorzy przywiązują dużą wagę do zaakcentowania elementów kulturowych – pojawi się m.in. chiński smok w pochodzie azjatyckim. Temat przewodni tegorocznego Orszaku to „pokój i dobro". Scenariusz wydarzenia nawiązywał do historii o stworzeniu świata i życia w raju. Szczegóły nawww.pomagam.orszakkatowice.pl.

Fotorelacja Sławomir Rybok

_MG_0498.JPG

 

_MG_0503.JPG 

_MG_0505.JPG 

_MG_0568.JPG 

_MG_0581.JPG 

_MG_0589.JPG 

_MG_0601.JPG 

_MG_0626.JPG 

_MG_0639.JPG

RAMKA:

fot. S. Rybok IMG_1911 (2).JPG