24 sierpnia 2016
Rozbark – Nikiszowiec: Na Wspólnym Szlaku
Wspólnie z mieszkańcami będziemy także przypominać lokalne tradycje m.in. poprzez gotowanie typowych śląskich potraw oraz rekonstruowanie gier śląskich.

W Nikiszowcu rozpoczyna się właśnie projekt pn. „Rozbark – Nikiszowiec: Na Wspólnym Szlaku”. Jak sama nazwa wskazuje, realizowany będzie on w dwóch miejscach - obu bardzo ważnych dla śląskiej kultury. Dlatego jednym z celów projektu będzie wzmocnienie i promocja lokalnej tradycji i tożsamości  - głównie w oparciu o wiedzę i zasoby mieszkańców. 

W ramach projektu stworzone zostanie tzw. społeczne archiwum, opierające się m.in. na zdjęciach, starych pocztówkach i pamiątkach oraz opowieściach mieszkańców. Zebrane materiały wykorzystane zostaną do stworzenia wspólnej publikacji nt. Rozbarku i Nikiszowca, która pokazując niezwykłość każdego z tych miejsc, będzie także zachęcać do ich odwiedzenia. 


Podążanie szlakiem Rozbarku i Nikiszowcu będzie odbywać się także bardzo dosłownie - dzięki spacerom historycznym zorganizowanym w obu lokalizacjach. Wspólnie z mieszkańcami będziemy także przypominać lokalne tradycje m.in. poprzez gotowanie typowych śląskich potraw oraz rekonstruowanie gier śląskich. 


Równocześnie uczestnicy będą mieli także okazję zdobyć konkretną wiedzę (m.in. obsługa komputera i nowe technologie, spotkanie z prawnikiem i psychologiem), poznać innych ludzi i w niebanalny sposób spędzić czas.


Projekt jest adresowany przede wszystkim do mieszkańców dzielnicy Janów-Nikiszowiec, powyżej 60 roku życia. Niektóre z działań mają jednak charakter międzypokoleniowy – dlatego zapraszamy do udziału także osoby młodsze. 


Niezależnie od projektu zachęcamy do kontaktu wszystkich, którzy mają w swoich domowych archiwach materiały dotyczące historii i tradycji dzielnicy lub chcieliby podzielić się z nami opowieścią o tym, jak kiedyś żyło się w Nikiszowcu. Chcemy ocalić od zapomnienia jak najwięcej wspomnień – tych materialnych i niematerialnych. 


Kontakt: telefoniczny: 725 150 081 lub na e-mail: a.solinska@fil.org.pl

Aktualne info nt. projektu: www.facebook.com/RozbarkNikiszowiec/

Wszystkich zainteresowanych mieszkańców zapraszamy na spotkanie informacyjne, które odbędzie się 29 sierpnia (poniedziałek) o godz. 17.00 w Centrum Zimbardo w Nikiszowcu.  


Udział w projekcie jest bezpłatny. Projekt trwać będzie do końca tego roku.


Projekt jest realizowany przez Stowarzyszenia Fabryka Inicjatyw Lokalnych (www.fil.org.pl), które działa na co dzień w Nikiszowcu. Organizacja specjalizuje się w rozwoju lokalnym. Jest m.in. organizatorem „Jarmarku Na Nikiszu” oraz „Odpustu u Babci Anny”, prowadzi także Centrum Zimbardo w Nikiszowcu. 


Projekt jest dofinansowany ze środków Programu Rządowego na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020. Zdjęcie przedstawia artystów z Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny w strojach rozbarskich w Nikiszowcu. Foto: Irek Dorożański. Zdjęcia pochodzą z zasobów archiwum Zespołu. 

fit_wspolny szlak.jpg