04 sierpnia 2016
Prezentacja podstawowej sieci infrastruktury rowerowej w Katowicach
Dzisiaj odbył się briefing prasowy z udziałem Prezydenta Miasta Katowice Marcia Krupy nt. planowanych inwestycji rowerowych

Polityka Rowerowa Miasta Katowice opiera się o zasadę wspierania roweru jako popularnego środka transportu w mieście. Miasto próbuje popularyzować rower – nie tylko jako sposób spędzania wolnego czasu, ale też jako środek transportu - dla odbywania podróży w mieście i w aglomeracji.

W tym roku w Katowicach wybudowanych zostanie kilkanaście kilometrów nowych ścieżek rowerowych, w tym też takie, które połączą Katowice z miastami ościennymi, np. na początku sierpnia ukończono budowę ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Chorzowskiej - od ul. Dębowej do ul. Złotej w Katowicach, ruszyła też budowa ścieżki na ul. Telewizyjnej i Bytkowskiej.

Wszystkie planowane inwestycje są konsultowane ze środowiskiem rowerowym.

 

- Katowice to miasto coraz bardziej przyjazne dla rowerzystów. Inwestujemy znaczne środki w rozbudowę infrastruktury rowerowej, w tym roku otworzyliśmy 10 stacji wypożyczalni rowerów i nie jest nasze ostatnie słowo - powiedział prezydent Marcin Krupa. – Bardzo się cieszę, że rowery pełnią w Katowicach funkcję rekreacyjną, bo mamy wiele pięknych miejsc, które można na nich odwiedzić – od Doliny Trzech Stawów, po Park Kościuszki, czy zabytkowy Nikiszowiec. Zależy nam jednak, by rower zaczął w Katowicach mocniej pełnić funkcję transportową - mówi prezydent.

Lawinowo wzrosła w tym sezonie popularność rowerowych wypożyczalni w Katowicach.


W tym roku czekają nas również zmiany w strefie Tempo 30. - Mają one zwiększać bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu – tj. pieszych i rowerzystów. W strefie nastąpiło wyraźne zwiększenie ruchu rowerzystów. Nowym rozwiązaniem będzie kontraruch i kontrapasy dla rowerzystów. To efekt naszych rozmów ze środowiskiem rowerzystów. Jesteśmy miastem przyjaznym rowerom – dlatego już w sierpniu czekają nas duże zmiany – zapowiada prezydent Krupa. – Kontrapas powstanie przy ul. Słowackiego – na odcinku od ul. Opolskiej do ul. Chopina. Rowery, na specjalnie wytyczonej trasie będą mogły jechać w kierunku przeciwnym niż samochody. Natomiast kontraruch zostanie prawdopodobnie wprowadzony na całej długości ul. Żwirki i Wigury – obecnie trwają finalne ustalenia w tej sprawie – zapowiada prezydent Krupa.
Funkcja rekreacyjna i transportowa + odcinki 2016 (A1).jpg
ścieżki 2016.doc

IMG_3715.JPG