17 maja 2016
O europejskiej gospodarce w Katowicach
Między 18 i 20 maja odbędzie się w Katowicach ósma edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego (European Economic Congress, EEC).

Między 18 i 20 maja odbędzie się w Katowicach ósma edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego (European Economic Congress, EEC). Część wydarzeń po raz pierwszy zostanie zorganizowana w Spodku. Organizator zapowiada również inne nowości.


Ubiegłoroczna edycja EEC w całości odbyła się w jednej lokalizacji – w Międzynarodowym Centrum Kongresowym. W tym roku MCK również stanie się główną areną dyskusji i spotkań liderów biznesu, nauki i polityki z Europy i pozostałych części świata. Dodatkowym miejscem spotkań będzie Spodek, gdzie zaplanowano inaugurację kongresu, a także dwudniowe European Start-up Days, czyli wydarzenie dla zainteresowanych rozwojem młodej i innowacyjnej polskiej przedsiębiorczości. Jak zapowiada organizator, każdy, kto ma obiecujący pomysł na biznes, będzie mógł go zaprezentować przedstawicielom wielkich korporacji, potencjalnym inwestorom i dużym firmom z kapitałem na rozwój.

Gdy mówimy o start-upach, przychodzą na myśl takie marki jak Uber, Xiaomi, Airbnb czy Dropbox. Jestem przekonany, że jednym z kroków do stworzenia podobnych jednorożców, czyli firm wartych co najmniej miliard dolarów, jest zgłoszenie się do konkursu Start-up Challenge podczas European Start-up Days. Chcemy stworzyć Davos dla start-upów, dlatego warto być w Katowicach w dniach 19–20 maja – zachęca Dariusz Żuk, prezes Business Link Poland, organizator European Start-up Days. Autorzy 100 najciekawszych projektów zgłoszonych do konkursu Start-up Challenge zaprezentują swoje pomysły na biznes na specjalnie przygotowanych stoiskach.

W zeszłym roku w kongresie wzięło udział ok. 7,5 gości z Europy, Azji i Afryki. Z racji rozszerzenia powierzchni ósmej edycji wydarzenia o halę Spodek można spodziewać się jeszcze większej liczby uczestników. – Dokładamy starań, by za każdym razem kongres oferował nowe, atrakcyjne punkty programu i pokazywał jak najwięcej atutów miasta, w którym jest organizowany. W tym roku otwieramy dla uczestników konferencji, oprócz nowoczesnego MCK, także obiekt ikoniczny dla Katowic i zapraszamy na wybrane wydarzenia do Spodka – mówi Wojciech Kuśpik, inicjator EEC, prezes Grupy PTWP.

Katowice i region zmieniają się w dobrym kierunku, czego dowodem jest m.in. Europejski Kongres Gospodarczy. Potencjał miasta jest dostrzegany w kolejnych prestiżowych rankingach. Myślę, że Katowice w końcu zerwały z wizerunkiem miasta przemysłowego. Katowice są także miastem biznesu, wielkich wydarzeń i kultury – dodaje Marcin Krupa, prezydent Katowic.

W agendzie Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2016 znajduje się około 100 debat ujętych w kilkunastu blokach tematycznych. – Agenda kongresu zawsze skupiała się wokół kluczowych tematów. Najpierw była to energetyka, a następnie kryzys finansowy, polska prezydencja w UE, nowy budżet unijny, ekspansja gospodarcza w Afryce, innowacyjność czy Plan Junckera. W tym roku istotne będą m.in. unia energetyczna oraz unia cyfrowa. Kongres ma wymiar europejski, ale wymiar regionalny też jest dla nas istotny. To sytuacja na Śląsku w dużej mierze decyduje o całej polskiej gospodarce – tłumaczy Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego i przewodniczący Rady Patronackiej Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Wśród głównych zagadnień, jakie poruszą uczestnicy katowickich debat, znajdują się także globalna ekspansja europejskiej gospodarki, nowe kierunki gospodarczej aktywności, regulacje ochronne i ich praktyczna skuteczność w realiach globalnej wymiany towarowej, Nowy Jedwabny Szlak, europejskie inwestycje na rynku afrykańskim i na innych rynkach odległych. W ramach wydarzeń towarzyszących odbędą się również Forum Współpracy Gospodarczej Afryka-Europa Centralna oraz spotkania gospodarcze Polska-Kraje Półwyspu Arabskiego i Polska-Japonia.

Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego od pierwszej edycji w 2009 roku jest Grupa PTWP z siedzibą w Katowicach. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, jednak wymaga wcześniejszej rejestracji na oficjalnej stronie internetowej kongresu.

Więcej: http://www.eecpoland.eu/pl/