06 października 2015
Otwarcie nowego budynku Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach
Inauguracja roku akademickiego ASP w nowym miejscu.

IMG_4716.JPG

Działa w mieście już prawie 70 lat. Od 2001 roku jest samodzielna. W tym roku przeprowadziła się do nowego budynku. W piątek 9 października katowicka Akademia Sztuk Pięknych inauguruje nowy rok akademicki. Z tej okazji będziemy mogli zobaczyć nie tylko część ze 153 sal w otwieranym właśnie budynku przy ul. Raciborskiej 50, ale i 4 nowe wystawy. Największa prezentuje dokonania absolwentów opuszczających mury uczelni w ciągu ostatnich 14 lat.

Zdecydowana większość absolwentów katowickiej szkoły legitymuje się dyplomami Akademii Sztuk Pięknych z... Krakowa. Przez lata katowicka placówka była bowiem filią krakowskiej uczelni. Różne nosiła w tym czasie nazwy. Była nawet Wydziałem Grafiki Propagandowej w Stalinogrodzie. Sytuacja zmieniła się czternaście lat temu – powstała samodzielna uczelnia.

Obecny rok akademicki jest równie przełomowy. Studenci malarstwa przeprowadzają się z ulicy Dąbrówki do nowego budynku. To największa inwestycja w historii uczelni. Budowa trwała dwa lata, gmach kosztował 42 miliony złotych. Ważna jest już sama lokalizacja. Nowy budynek stanął na zrewitalizowanych terenach pomiędzy rektoratem (ul. Raciborska 37), w którym niegdyś mieściło się wojskowe kasyno, a gmachem przy ulicy Koszarowej, w którym znajdują się głównie pracownie graficzne. Dzięki temu Akademia Sztuk Pięknych dorobiła się prawdziwego kampusu.

W 153 pomieszczeniach nowej siedziby ulokowano głównie pracownie kierunku Malarstwo, dotychczas znajdujące się w budynku przy ulicy Dąbrówki 9, gdzie dzieliły się przestrzenią z przedszkolem i szkołą muzyczną. Pracownie malarstwa, rysunku, rzeźby, technologii oraz scenografii przeniesione zostały właśnie na Raciborską. Jest tam także studio filmowe – nowoczesna przestrzeń do realizacji filmowych, fotograficznych, działań intermedialnych i interdyscyplinarnych. Nie zabrakło pracowni komputerowych, sal wykładowych, pomieszczeń biurowych oraz liczącej blisko 380 metrów kwadratowych wielofunkcyjnej sali do działań w przestrzeni. Są też dwie nowoczesne modelarnie dla studentów Wzornictwa.
W osobnej części budynku, szeroko dostępnej dla każdego, znajdują się sala audytoryjno-kinowa dla ponad 100 osób, nowoczesna czytelnia, lokal gastronomiczny, przestrzenie galeryjne oraz sklep dla plastyków. Dziedziniec przeznaczono na otwartą galerię form przestrzennych.

Wszystko będzie można zobaczyć 10 i 11 października. Uczelnia otwiera wtedy drzwi dla wszystkich chętnych. – Zapraszamy szczególnie sąsiadów. To oni znosili przez ostatnie lata trudy budowy. Teraz możemy zaprezentować, ze nie był to trud daremny – zachęca Lesław Tetla, dziekan Wydziału Artystycznego.

Inauguracja roku akademickiego oraz przeprowadzka do nowego budynku to dobry moment na zaprezentowanie dokonań absolwentów uczelni. – To oni determinują nasze postępowanie. Najpierw jako zachłyśnięci potrzebą tworzenia studenci, później młodzi projektanci oraz twórcy. Są żywym świadectwem sensu naszej pracy, stanowią o obliczu sztuki współczesnej, zmieniają świadomość odbioru naszego otoczenia. Projektują współczesność i przyszłość – mówi Antoni Cygan, rektor ASP w Katowicach. – Prace, które możemy zobaczyć na wystawie Nowe Otwarcie, stanowią tylko fragment tego, co powstało w trakcie czternastu lat samodzielnego funkcjonowania naszej Uczelni. Chcemy zaprezentować Państwu w nowych murach Akademii przekrój możliwości, skalę poszukiwań, dokumentację osiągnięć oraz po prostu bardzo dobrą wystawę – dodaje prof. Cygan.

Nowe Otwarcie
Wydział Artystyczny
To gigantyczna baza danych, po zapoznaniu się z którą rzeczywistość wydaje się zwielokrotniona i świeższa. To fantastyczny transfer energii artystów, którzy ukończyli kierunki Grafika i Malarstwo, po roku 2001 w okresie samodzielności Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Prezentowani artyści mają na swoim koncie różne dokonania: stypendia, finały ważnych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów, wystawy indywidualne i zbiorowe, nagrody w prestiżowych konkursach, w przeglądach na całym świecie.

Prezentowana jest twórczość absolwentów posługujących się różnymi mediami, często nie ograniczających się do pracy w jednej technice. – Malarstwo jest zajęciem dla twórców wytrwałych i długodystansowych, dlatego do najważniejszych osiągnięć artystów biorących udział w pokazie należy zaliczyć samodzielną i ambitną kontynuację pracy twórczej po ukończeniu uczelni – zauważa dr Dominika Kowynia, jedna z autorek wystawy.

Wydział Projektowy
Prezentacja prac absolwentów kierunków projektowych Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach ukazuje jak bardzo zróżnicowane jest współcześnie pole działania projektantów. Czym jest obecnie projektowanie graficzne i projektowanie wzornictwa?

W dzisiejszej rzeczywistości, w której granice poszczególnych dyscyplin mocno się zacierają a technologia jako dominujące narzędzie komunikacji społecznej, kształtuje nasze życie, odpowiedź na to pytanie staje się coraz trudniejsza. Wciąż mamy do czynienia z klasycznymi dziedzinami projektowania graficznego i wzornictwa, takimi jak projektowanie logo i identyfikacji wizualnej, projektowanie ilustracji i książek, projektowanie produktu czy informacji wizualnej. Coraz częściej jednakże efektów pracy projektantów nie da się łatwo sklasyfikować. Projekty multimedialne, informacja wizualna czy projektowanie usług łączą w sobie wiele różnych dziedzin i powodują, że prace stają się coraz bardziej multidyscyplinarne. Projektanci współpracują z naukowcami, informatykami, eksperymentują z technologią, wkraczają na tereny innych specjalności.

Wystawa pokazuje spektrum różnych postaw projektowych; począwszy od tych skoncentrowanych na użytkowniku, funkcjonalnych, aż po te stawiające na pierwszym miejscu kreację i eksperyment.
Z niektórymi pracami obcują na co dzień miliony ludzi. Tak jest w przypadku nowego logo polskiej Policji autorstwa studia IDEE, czyli Agaty Korzeńskiej i Pawła Krzywdy. Inne, jak na przykład książki zaprojektowane przez Anię Nałęcką i Rafała Milacha, to prace unikatowe, wydawane w krótkim, często własnoręcznie wykonywanym nakładzie, a przez to niezwykle trudno dostępne.


Kalendarium
  • Czwartek 8 października, Rondo Sztuki
- godz. 18.00 wernisaż wystawy Adama Romaniuka zatytułowanej POMIĘDZY grafiką, a obrazem wirtualnym (to prezentacja grafiki cyfrowej artysty z lat 2000-2015);
- godz. 18.30, wernisaż wystawy Grzegorza Hańderka – Zły sen.

  • Nowe otwarcie – wystawa prezentująca dokonania absolwentów katowickiej ASP (2001 – 2015)
Katowice, ul. Raciborska 50,
wernisaż 9 października

  • Dni otwarte ASP – prezentacja budynku przy Raciborskiej 50 – sobota 10 października i niedziela 11 października, godz.10.00 – 20.00, wstęp wolny 


Nowy budynek ASP 

Inwestycja kosztowała 42 miliony zł. Budynek współfinansowany jest  przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013 (34 miliony zł) oraz ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy pomocy i pełnym wsparciu Miasta Katowice. To największa inwestycja uczelni w jej blisko siedemdziesięcioletniej historii. ​

IMG_4698.JPG

IMG_4666.JPG

IMG_4679.JPG

IMG_4716.JPG