01 grudnia 2017
Rafał Milach - ODMOWA
Galeria Szara zaprasza na oprowadzanie autorskie i finisaż wystawy:

Galeria Szara.jpg

Galeria Szara zaprasza na oprowadzanie autorskie i finisaż wystawy:
Rafał Milach - ODMOWA

OPIS WYSTAWY:
W 1971 roku radziecka telewizja wyemitowała program popularno-naukowy prezentujący mechanizmy, za pomocą których można skutecznie manipulować ludzką świadomością. Zaproszona do studia młodzież została poddana eksperymentom, które miały uświadomić telewidzom, w jakim stopniu sugestia i konformizm wpływają na odbiór rzeczywistości eliminując z niej nawet najbardziej oczywiste fakty. Nie będzie specjalnym nadużyciem stwierdzenie, że obraz ten (choć nie wprost) obnażał techniki wykorzystywane na co dzień przez sowiecką władzę. Nikt wówczas nie dostrzegł wywrotowego potencjału tego dzieła – propagandowa tuba reżimu zaprezentowała go jako pozbawioną związku z realiami naukową ciekawostkę.

Współczesne autokracje, a w szczególności te z obszaru poradzieckiego, z dużym sukcesem zaadoptowały przedstawione w programie techniki do zbiorowego zarządzania świadomością obywateli. Stworzyły gigantyczne laboratorium, w którym bez względu na konsekwencje powstaje model wzorcowej struktury społecznej.

„Odmowa” jest próbą wizualnego przedstawienia różnych systemów kontroli i wywierania nacisku. W proces formatowania i przesuwania znaczeń oraz tworzenia nowych ideologii wpisują się zarówno niewinne gesty, jak i sprawdzone zabiegi socjotechniczne. W zależności od regionu różnią się intensywnością, skalą i metodami, natomiast wszystkie służą konkretnej utopijnej wizji narzucanej przez aparat władzy. Jedynym odnotowanym tu przypadkiem zaburzenia tego schematu był incydent w białoruskim kołchozie Krejwańcy, gdzie oracz Walerij, miejscowy przodownik pracy, mimo wyraźnego polecenia przełożonych, odmówił współpracy z fotografem.

Wystawa „Odmowa” została nominowana do prestiżowej nagrody Deutsche Borse Photography Prize 2018 i będzie prezentowana w londyńskiej The Photographers’ Gallery oraz Museum für Moderne Kunst we Frankfurcie. Premierowy pokaz wystawy odbył się wiosną 2017 r. w Atlasie Sztuki w Łodzi. 

Częścią wystawy „Odmowa" Rafała Milacha w Galerii Szara jest zin PRESSIDENT. Seria 10 plakatów przedstawia wizerunki rąk obecnego prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa zapożyczone z propagandowych wydawnictw dystrybuowanych przez centra im. Hejdara Alijewa. Patron centrum, Hejdar Alijew, rozpoczął swoją drogę do władzy jako funkcjonariusz stalinowskiego NKWD. Był członkiem politbiura KPZR, przeciwnikiem Gorbaczowa i polityki głasnosti. W 1993 roku został prezydentem niepodległego Azerbejdżanu.
Projekt: Rafał Milach i Ania Nałęcka-Milach
Wydawca: Galeria Szara 2017
partner wydawnictwa: Katowice - 
Katowice Miasto Ogrodów 

O AUTORZE:
Rafal Milach Photography (ur. 1978 w Gliwicach) – artysta wizualny, fotograf, autor książek. Podejmuje tematy dotyczące transformacji w dawnym bloku wschodnim. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Instytutu Twórczej Fotografii na Uniwersytecie Śląskim w czeskiej Opawie (obecnie wykładowca tej uczelni). Autor wielokrotnie nagradzanych książek, m.in. "The Winners”, „7 Rooms". Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Magnum Foundation i Europejskiej Fundacji Kultury.
Laureat wielu konkursów, m.in.: Pictures of the Year International, World Press Photo. Współzałożyciel kolektywu Sputnik Photos. Miał liczne wystawy w Polsce i na świecie. Jego prace znajdują się w kolekcjach Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Fundacji Sztuki Polskiej ING, Muzeum w Gliwicach, Kiyosato Museum of Photographic Arts (Japonia), Brandts w Odense (Dania).
www.rafalmilach.com

ORGANIZATORZY I PATRONI: 
Fundacja Kultury Audiowizualnej „Strefa Szarej”, 
Przedsięwzięcie objęte honorowym patronatem Rektora 
ASP w Katowicach. Wystawa realizowana w ramach Festiwal Ars Cameralis 2017www.arscameralisfestiwal.pl
Partnerzy projektu: Atlas Sztuki w Łodzi www.atlassztuki.plKatowice Miasto Ogrodów www.miasto-ogrodow.euJednostkadrukarniaraster.plEidotech Polska.
Zdjęcie w tle: 
Radosław Kaźmierczak Fotografia

​​​​