​​​kultura-baner-aktu.PNG

 

Odsłonięcie pomnika upamiętniajacego Antoniego Halora 

w Galerii Artystycznej na Placu Grunwaldzkim

8 września, Plac Grunwaldzki,  kino Kosmos, ul. Sokolska 66,Program:

8 września, godz. 14.00, Plac Grunwaldzki i kino Kosmos

Odsłonięcie pomnika na Placu Grunwaldzkim oraz wernisaż wystawy poświęconej twórczości artysty w kinie Kosmos,

8 września, godz. 18.00, kino Kosmos

Spotkanie przybliżające postać Antoniego Halora jako filmowca, artysty, członka grupy twórczej „Oneiron”, kulturoznawcy. W spotkaniu wezmą udział badacze kultury na Górnym Śląsku, przyjaciele i rodzina artysty.

Spotkanie zakończy pokaz wybranych filmów krótkometrażowych Antoniego Halora ze zbiorów Filmoteki Śląskiej. M.in.: „Czarne-zielone” (reż. Antoni Halor i Józef Gębski, 1971), „Pożegnanie kolejki” (reż. Antoni Halor, 1968) , „Człowiek z laską, czyli portret człowieka praktycznego” (Antoni Halor, 1978), „Ulica, o której trochę wiem” (reż. Antoni Halor, 1989),

12 września, godz. 17.00, MDK "Koszutka" ul. Grażyńskiego 47
O zwycięzcy tegorocznego plebiscytu do katowickiej Galerii Artystycznej na Placu Grunwaldzkim, wybitnym i wszechstronnym twórcy, filmowcu, plastyku, literaturoznawcy, tłumaczu i publicyście Antonim Halorze rozmawiać będą dr Krystian Hadasz – dyrektor Muzeum Miejskiego w Siemianowicach Śl. oraz Maciej Szczawiński – redaktor Polskiego Radia Katowice.
Wstęp wolny.

Antoni Halor (1937-2011) - reżyser filmowy i telewizyjny, artysta plastyk, literaturoznawca, aktywista w zakresie promowania kultury Górnego Śląska w Polsce i na świecie. Ukończył ASP w Krakowie i PWSFTviT w Łodzi. Napisał doktorat ,,Legenda i prawda. Wokół wybranych mitów w kulturze śląskiej” na Uniwersytecie Śląskim. Autor opowiadań, scenariuszy, esejów i szkiców z dziedziny sztuki, filmu i literatury. Autor licznych książek o kulturze, obyczajach i legendach Górnego Śląska.


Urodziny Miasta Kocham Katowice 2017

8 – 11 września 2017, Katowice


Najbardziej muzyczne urodziny miasta w najbardziej muzycznym mieście w Polsce rozpoczną się w czwartek 8 września i będą brzmieć aż do poniedziałku 11 września. To właśnie wtedy przypadnie 152. rocznica nadania Katowicom praw miejskich. Najważniejszy muzycznym wydarzeniem 2017 roku w Katowicach będą targi i festiwal muzyki świata WOMEX.

8 września, godz. 19, Kościół Św. Szczepana (Katowice – Bogucice)
Koncert Józefa Skrzeka „Viator – znak Pokoju”
Legendarny multiinstrumentalista, założyciel zespołu SBB, w projekcie, który ma być muzycznym apelem o zgodę i jedność.
wstęp wolny

9 września, godz. 18, sala koncertowa NOSPR
Koncert „Cygan Symfonicznie – Życie jest piosenką”
Piosenki autorstwa Jacka Cygana to przeboje śpiewane przez plejadę polskich artystów. Koncert towarzyszy także obchodom 90-lecia Polskiego Radia Katowice.


9 września, godz. 19, Strefa Kultury
Trad.Attack! Before WOMEX
Wielokrotnie nagradzane estońskie trio grające współczesną odmianę folku tej części Europy.
Wstęp wolny

9 września, godz. 20.30, Strefa Kultury
KTU – Trey Gunn, Kimmo Pohjonen, Pat Mastelotto
Mistrz akordeonu i dwaj muzycy znani z King Crimson w wybuchowym trio!
Wstęp wolny

10 września, godz 18, sala koncertowa KMO
Marta Król & Paweł Tomaszewski Band – Tribute To The Police
Nowe aranżacje największych przebojów zespołu The Police w aranżacji Pawła Tomaszewskiego,
w wykonaniu znakomitych, młodych katowickich muzyków, w tym wokalistki jazzowej Marty Król.
Bilety: 20 zł ticketportal.pl, ticketpro.pl, kupbilecik.pl oraz przed koncertem

10 września, godz. 21, Kinoteatr Rialto
Scena St-Etienne: 1000 Chevaux-Vapeur i Woodwire
Scena elektroniczna francuskiego miasta Saint-Etienne na scenie kinoteatru Rialto.
Bilety: 10 zł kasa Rialta, ticketportal.pl, ticketpro.pl, kupbilecik.pl

11 września, godz. 19, sala koncertowa KMO
ElectroKilar
Najwybitniejsze utwory Wojciecha Kilara w nowoczesnych aranżacjach elektronicznych autorstwa Szymona Padoła, znanego jako 5cet oraz muzyków Orkiestry AUKSO pod batutą Marka Mosia.
Partner projektu: Polskie Wydawnictwo Muzyczne
Bilety: 20 zł (ticketportal.pl, ticketpro.pl, kupbilecik.pl oraz przed koncertem)

Wydarzenia towarzyszące
// dla dzieci
9 – 10 września, sala 211 Miasta Ogrodów
Spotkanie z Anią Brodą
Warsztaty: 9 – 10 września, godz. 11 – 15
Koncert: 10 września, godz. 17
Wstęp wolny
// wystawa fotografii
James Mollison „PLAYGROUND”
Galeria Miasta Ogrodów. Do 1.10.2017. Finisaż połączony z ogłoszeniem wyników konkursu fotograficznego PLAYGROUND KATOWICE: 29.09. o godz. 18
Szkolne podwórka stały się dla brytyjskiego fotografa Jamesa Mollisona inspiracją do stworzenia wyjątkowego projektu „Playground”. Artysta, zainspirowany własnymi przeżyciami i wspomnieniami ze szkolnego boiska, stworzył dokumentację pozalekcyjnego życia dzieci w szkołach na całym świecie. Place zabaw sfotografowane przez Mollisona są nie tylko symbolicznymi obrazami globalnej różnorodności, ale również metaforą złożoności dziecięcych relacji.
James Mollison – urodzony w Kenii w 1973 r., wychował się w Wielkiej Brytanii. Jego prace publikowane były m.in. w magazynie Colors, New York Times Magazine i Paris Review. Jest również autorem takich książek jak: James and Other Apes (2004), The Disciples (2008) i Where Children Sleep (2010).
Współorganizator: Aperture Foundation NY
Kuratorki: Martyna Markowska, Katarzyna Łata-Wrona
Wstęp wolny


XVII Katowicka Konferencja Naukowa


XVII Katowicka Konferencja Naukowa.jpgszczegółowy program konferencji na stronie Muzeum Historii Katowic: http://www.mhk.katowice.pl


Rawa Blues Festival

The world's biggest in-door blues festival

Katowice, 28 - 29.09 - NOSPR, 30.09 - SPODEK


Rawa Blues Festival odbywa się co roku na początku października w Katowicach. Historia festiwalu rozpoczęła się w 1981 roku. Z czasem Rawa Blues stała się największym i najbardziej rozpoznawalnym wydarzeniem bluesowym w Polsce. Przez pierwsze 10 lat festiwal organizowany był jako całodniowe sesje bluesowe w różnych miejscach. Z czasem ewoluował, stając się na początku lat 90.  międzynarodowym festiwalem bluesowym. Od tego czasu organizatorzy zaczęli zapraszać największych artystów światowego bluesa. Organizatorzy, a także niezależni dziennikarze utrzymują, że Rawa Blues Festival jest największym na świecie festiwalem odbywającym się „in-door” (pod dachem).

Irek Dudek – pomysłodawca i dyrektor festiwalu – od lat podkreśla rodzinny charakter tej imprezy. W tym roku wprowadzone zostaną udogodnienia dla rodzin, które zdecydują się w bawić w „Spodku" ze swoimi pociechami.
Przede wszystkim w hali zostanie uruchomione specjalne wyjście, którym rodzice lub opiekunowie będą mogli jednorazowo opuścić festiwal, by odwieźć maluchy do domu i powrócić na kolejne koncerty. Coś dla dzieci znajdzie się również w menu festiwalowej restauracji. Oczywiście, podobnie jak w ubiegłych latach, dzieci do 12 roku życia wchodzą do „Spodka" za darmo.
Tradycyjnie już, podczas festiwalu nie będzie sprzedawany alkohol. - Na Rawie Blues kręci wyłącznie muzyka. Chcę, aby całe rodziny czuły się bezpiecznie i świetnie się bawiły na Rawie – podkreśla Irek Dudek.
Tegoroczna Rawa Blues Festival potrwa trzy dni. 28 września odbędą się warsztaty prowadzone przez Sonny'ego Landretha, mistrza techniki slide.
Dzień później, oprócz drugiego spotkania z Landrethem, koncert w sali NOSPR z udziałem Eden Brent oraz Irek Dudek Big Band. Wkrótce na oficjalnych kanałach informacyjnych festiwalu, pojawią się informacje dotyczące możliwości odbioru bezpłatnych wejściówek na warsztaty.
W sobotę 30 września, blues rozbrzmiewał będzie w „Spodku" od 11.00 do północy. Gwiazdami festiwalu będą: Kris Barras Band, Tim Woodson & Heir Harmony, Sonny Landreth i Marcus King Band. Na Dużej Scenie wystąpią również artyści wybrani przez Radę Artystyczną festiwalu: Grzegorz Kapołka Trio, Sobo Blues Band (Izrael), Wes Gałczyński & Power Train, duet Pola Chobot & Adam Baran oraz Two Timer.

Szcegóły i program tegorocznego festiwalu na stronie:

https://rawablues.com/pl/


 

W 98. rocznicę wybuchu I Powstania Śląskiego złożono kwiaty pod Pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach. W uroczystości wziął udział wiceprezydent Katowic Mariusz Skiba, wicewojewoda śląski Jan Chrząszcz i wicemarszałek województwa śląskiego Michał Gramatyka. 


IMG_5636.JPG

 IMG_5660.JPG


Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach


"Przesilenia"
Wernisaż:  28 lipca godz. 18.00
Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach

Artyści: Marcin Dymiter, Iza Tarasewicz, Alicja Bielawska, Marcin Dudek, Damian Reniszyn, Michał Frydrych, Bartek Buczek, Magdalena Starska, Kuba Bąkowski, Magdalena Lazar, Daria Malicka, Karolina Breguła, Iwona Demko, Karolina Grzywnowicz

Kuratorka: Marta Lisok

„Przesilenia” wyrastają z rozważań nad rytualnym potencjałem dźwięku, wykorzystywanym w procesach budowania wspólnoty. Są zbiorem zmysłowych geografii, konstruowanych na bazie uważnego wsłuchiwania się w ciało.

Ich głównym punktem orientacyjnym stają się rzeźby potraktowane jako pojemniki na dźwięki, przestrzenie gromadzące różnego rodzaju pomruki, trzeszczenia, zgrzyty, zawodzenia, przyspieszone oddechy, szelesty i piski.

Struktura wystawy opiera się na zaktywizowanych ciałach odbiorców, udźwiękowionych obiektach i  maszyneriach, zderzających energię anarchicznego hałasu, ze stagnacją i bezruchem. Eksplorowane na różne sposoby dźwięki i wibracje wyznaczają tu moment kumulacji energii i nagłej utraty sił, balansowania na granicy szczytu formy i bezsilności, stopniowego dojrzewania i nagłego schyłku, chaosu przepełnionego agresją, przechodzącego niezauważalnie w odurzenie i ulgę.

wystawa bedzie czynna od 28 lipca do 10 września 2017


Muzeum Historii Katowic


Muzeum Historii Katowic jako jedne z czterech polskich muzeów reprezentuje Polskę w międzynarodowym projekcie „We wear culture” Google Art & Culture. Katowickie muzeum przygotowało nowoczesną wirtualną ekspozycję w języku angielskim „The Silesian wardrobe” prezentujacą ślaskie stroje ludowe. W tym globalnym projekcie wzięło udział ponad 180 instytucji kultury, muzeów a także domów mody, m.in. z Nowego Jorku, Paryża, Londynu, Tokio, São Paulo i innych miast świata.

Wyróżnienie uczestnictwem w projekcie jest spore, gdyż jak donosi Google Cultural Institute jest to największa w historii wirtualna wystawa poświęcona modzie.


WYSTAWA "MROKI PODŚWIADOMOŚCI. BEKSIŃSKI"


Budynek Główny Muzeum Historii Katowic przy ul. Szafranka 9.

10 VI 2017 - 1 X 2017

Twórczość Beksińskiego szokuje, zachwyca, dzieli. Jedni kochają ją do tego stopnia, że każą tatuować na swym ciele fragmenty obrazów artysty, inni zaś ze strachem i odrazą odwracają wzrok. Jednak na pewno nikt nie pozostaje wobec niej obojętny. Jest to sztuka trudna, zmuszająca do myślenia, do zatrzymania się i zastanowienia. Zachwyca tematami, możliwościami interpretacji, nie dając jednak odbiorcy odpowiedzi na pytanie: „co artysta miał na myśli”, bo Beksiński, jak sam twierdził, tworzył dzieła... tak po prostu.
Wystawa "Mroki Podświadomości. Beksiński" w Muzeum Historii Katowic nie jest przypadkowa, gdyż to właśnie w Katowicach żyli i działali m.in. Andrzej Urbanowicz, Aleksander Szydło, Urszula Broll czy Henryk Waniek – jego przyjaciele, których losy splotły się z historią życia artysty.
Na wystawie pokazywanej w Muzeum Historii Katowic większość stanowią dzieła z kolekcji Muzeum Historycznego w Sanoku, prezentujemy też rzadko wystawianą rzeźbę z kolekcji BWA w Rzeszowie, rysunek z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu oraz eksponaty z prywatnych kolekcji naszego regionu.

Kuratorem wystawy jest Łukasz Szostkiewicz.

Bilet wstępu na wystawę: 10 zł (bilet ten nie obejmuje innych wystaw)

plakat (2).jpg