​​​kultura-baner-aktu.PNG

X Metropolitalne Święto Rodziny

10 lat temu  u grobu Św. Jana Pawła II, podczas pielgrzymki śląskich samorządowców do Rzymu, zrodziła się inicjatywa organizacji święta promującego wartości życia rodzinnego.
Dzięki wsparciu Metropolity Katowickiego oraz śp. Krystyny Bochenek, wicemarszałek Senatu RP, w organizację kolejnych edycji Metropolitalnego Święta Rodziny włączały się śląskie samorządy, stowarzyszenia i organizacje społeczne.
W tym roku organizowana jest X jubileuszowa edycja święta odbywającego się pod patronatem Arcybiskupa Wiktora Skowrca.
W ramach tego wydarzenia , trwającego w całej metropolii śląskiej od 20 maja do 11 czerwca 2017 roku, Miasto Katowice organizuje koncert finałowy pn. „Kochać, jak to łatwo powiedzieć”  w dniu 4 czerwca 2017 r. o godz. 18.00 w Sali Koncertowej Katowice Miasto Ogrodów – Instytucja Kultury im.Krystyny Bochenek przy Placu Sejmu Śląskiego 2, na który zaprasza Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa i Metropolita Katowicki Arcybiskup Wiktor Skworc.
W koncercie wystąpi Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”  pod dyrekcją Anny Szostak-Myrczek oraz Myrczek&Tomaszewski Band.
Bilety na koncert w cenie 5,-zł (normalny) i 10,-zł (rodzinny) dostępne są w sieci ticketportal.pl (m.in. kasa w Mieście Ogrodów), ticketpro.pl i kupbilecik.pl.
Pełny program X Metropolitalnego Święta Rodziny dostępny jest na stronie www.swieto-rodziny.pl


NOC MUZEÓW

20 - 21 maja 2017 r.,


Wspólny projekt:
Muzeum Historii Katowic
Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego  
Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach
Instytutu Pamięci Narodowej  Oddziału w Katowicach
Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności –  
Muzeum Izba Pamięci Kopalni „Wujek”
Biblioteki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego
Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej
Fundacji Giesche – Fabryki Porcelany
Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”
Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Katowicach-Szopienicach
Rady Jednostki Pomocniczej nr 15 Szopienice-Burowiec
Galerii Szarej
Galerii Negatyw
Centrum Handlowego 3 Stawy
 
Honorowy patronat:
Prezydent Miasta Katowice dr Marcin Krupa
Jego Magnificencja Rektor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego prof. Władysław Szymański
Jego Magnificencja Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach prof. Antoni Cygan


Szczegółowy program znajdą Państwo na stronie Muzeum Historii Katowic:

http://www.mhk.katowice.pl/index.php/dla-zwiedzajacych/wyklady-wydarzenia/207-noc-2017

 

Ponadto informujemy, że w zwiazku z organizacją Nocy Muzeów Koleje Śląskie przygotowały dla mieszkańców naszego regionu specjalne połączenia. Łącznie z okazji Nocy Muzeów Koleje Ślaskie uruchomią 12 dodatkowych pociągów. Połączenia zostały tak zaplanowane, aby możliwe było przede wszystkim dogodne dotarcie z różnych części województwa do Katowic.
szczegóły: https://kolejeslaskie.com/do-muzeow-z-kolejami-slaskimi


Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia”

Nowowiejski 2017 – „Co mi w duszy gra? Poezja – Konik/Biel w NOSPRze

Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” inauguruje cykl koncertów „Co mi w duszy gra?” w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Nowowiejski 2017”.
Co stanowiło źródło  inspiracji dla Feliksa Nowowiejskiego. Jedną z nich była POEZJA.
24 maja o 19.30 w ramach cyklu „Środa Młodych Silesia – przedstawia” w sali kameralnej NOSPR Paweł Konik i Michał Biel wykonają pieśni F. Nowowiejskiego w otoczeniu dzieł twórców żyjących w jego czasach: M. Karłowicza, K. Szymanowskiego i R. Koczalskiego
Wykonawcy są absolwentami Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
Paweł Konik kształcił się w macierzystej uczelni w klasie dr hab. prof. AM Ewy Biegas. Obecnie doskonali swoje umiejętności w ramach prestiżowego programu operowego Yale School of Music, pozostając pod opieką wokalną Eytan’a Pessen’a. Na scenie zadebiutował  w 2013 roku w Operze Bałtyckiej w roli Szwochniewa w „Graczach” Dymitra Szostakowicza i Krzysztofa Meyera. Otrzymał wówczas Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii Najlepszy Debiut Śpiewaka. Jest laureatem głównych nagród konkursowych m.in. Gerda Lissner Foundation International Vocal Competition 2016, Licia Albanese-Puccini International Vocal Competition 2016, XIII Międzynarodowego KonkursuWokalnego Iuventus Canti im. Imricha Godina we Vrablach, Horatio Parker Memorial Prize (nagrody Yale University).
Michał Biel studia pianistyczne ukończył pod kierunkiem prof. Andrzeja Jasińskiego oraz w klasie kameralistyki dra hab. prof. AM Grzegorza Biegasa. Otrzymał wiele nagród konkursowych za wyróżniający akompaniament na konkursach wokalnych m.in. nagrodę dla najlepszego młodego akompaniatora na „Le Grand Prix de l’Opera” w Bukareszcie (2015). Obecnie jest stypendystą „Marc and Eva Stern Fellowship” na festiwalu Songfest w Los Angeles, a także „Jerome L. Greene Fellow” w The Juilliard School w Nowym Jorku, gdzie studiuje Collaborative Piano w klasie Brian’a Zeger’a, Jonathan’a Feldman’a i JJ Penna.
Cykl koncertów „Co mi w duszy gra?” objęty jest honorowym patronatem Prezydenta Miasta Katowice, Towarzystwa Muzycznego im. Feliksa Nowowiejskiego

Biel-Konik.jpeg

Zachęcamy do uczestnictwa w koncertach wykorzystania w pełni propozycji IPiUM Silesia.
Więcej szczegółów: www.silesia.art.pl oraz www.facebook.com/silesia.ipium


Miejski Dom Kultury "Ligota"


XXIII edycja ŚWIĘTA KWITNĄCYCH GŁOGÓW

20 maja, godz. 1200-22.00 - XXIII edycja ŚWIĘTA KWITNĄCYCH GŁOGÓW, połączona z 35-leciem Miejskiego Domu Kultury „Ligota”. Impreza rozpocznie się paradą orkiestr dętych i mażoretek ulicami Ligoty (godz. 12.00-14.00). Dalsza część imprezy odbędzie się w Amfiteatrze w Parku Zadole (godz. 14.30-22.00). Wystąpią: zespoły z ligocko – panewnickich przedszkoli i szkół oraz z MDK „Ligota” – NUTKI, GAMA, CDeN, FRESH, KOŁO MIŁOŚNIKÓW ŚLĄSKIEJ PIEŚNI,  Kapela „Beskidek”, zespół „Gospel Sound” oraz gwiazda wieczoru – Maciej Lipina z zespołem, którzy zaprezentują utwory ze spektaklu „Skazany na bluesa”.
Na zakończenie Święta o godz. 21.50 zaplanowany jest pokaz sztucznych ogni. Imprezie towarzyszyć będą różnego rodzaju atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

PlakatGlogi2017NOwy.jpg

KATOWICE MIASTO OGRODÓW — INSTYTUCJA KULTURY IM. KRYSTYNY BOCHENEK


Before WOMEX – THE WORLD MUSIC EXPO 2017
DIKANDA (PL) / KONCERT
12 maja 2017, godz. 15 / Plac Wyzwolenia, Nikiszowiec / Wstęp wolny
13 maja 2017, godz. 20 / Drzwi Zwane Koniem, ul. Warszawska 37 (koncert plenerowy w razie niepogody zostanie przeniesiony do klubu) / Wejściówki: 5 zł do nabycia na ticketportal.pl, ticketpro.pl oraz kupbilecik.pl oraz przed koncertem
Dikanda? Oni nie grają tylko na instrumentach, oni sami są instrumentami! Zapraszamy na drugi „Before WOMEX 2017”
Grają nieprzerwanie od dwudziestu lat. W 1999 roku, tuż przed płytowym debiutem, szturmem zdobyli Festiwal Muzyki Folkowej Polskiego Radia  „Nowa Tradycja”, zdobywając I nagrodę i Nagrodę Publiczności. Wygrali też płocki Festiwal Eurofolk. Niektórzy w takiej sytuacji odcinają już tylko kupony. Dikanda poszła za ciosem – muzycy wydali siedem płyt i zawojowali zagraniczne sceny i festiwale. I choć są razem od dwóch dekad, jak sami mówią, muzyka jest drogą i jako taka nie ma początku. Wymyślili nazwę, język „dikandisz”, a nawet Wschód z jego czterema stronami świata. Znajdziemy u nich klimaty odległe, a zarazem najbliższe – pieśni cygańskie i żydowskie, potem całe Bałkany aż po Armenię, Gruzję, Afrykę i Indie. Żywioł, niewyczerpana energia, nieoczekiwane aranżacje, nieustanność poszukiwań. Po prostu Dikanda.

DIKANDA.jpg

Byłem mieszkańcem miasta Stalina...

Miasto Ogrodów oraz Instytut Pamięci Narodowej o/ Katowice, zapraszają do udziału w projekcie, którego celem celem jest przybliżenie oddziaływania stalinowskiego totalitaryzmu na społeczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej.
Wielu mieszkańców naszego miasta i jego okolic wciąż pamięta czasy, gdy Katowice nosiły nazwę Stalinogród. Nie było to jedyne miasto w zależnych od Związku Sowieckiego krajach Europy Środkowo-Wschodniej, noszące imię komunistycznego dyktatora. Podobnie było z Brasovem w Rumunii, Dunaújváros na Węgrzech, Eisenhüttenstadt w Niemczech Wschodnich, Kuçovą w Albanii czy Warną w Bułgarii. Projekt ,,I was citizen of Stalin Town”, realizowany jest we wszystkich przywołanych miastach. Jego celem jest przybliżenie oddziaływania stalinowskiego totalitaryzmu na społeczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w naszym projekcie! Poszukujemy zdjęć, pocztówek, dyplomów, dokumentów, wydawnictw, pieczątek, bibelotów, pamiątek i innych przedmiotów – wszystkiego, co nosi na sobie piętno stalinizacji.
Koordynator projektu ze strony KMO: Roksana Krzywonos, tel. 514 250 601, roksana.krzywonos@miastoogrodow.eu, www.facebook.com/miastostalina/

byłem mieszkańcem miasta Stalina.jpg

WARSZTATY FOTOGRAFICZNE dla osób niesłyszących i słabosłyszących
Cykl warsztatów fotograficznych dla dzieci i młodzieży z dysfunkcjami narządu słuchu, który poprowadzi Kinga Hołda – absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach oraz studiów podyplomowych Wydziału Fotografii Warszawskiej Szkoły Fotografii i Grafiki Projektowej, osoba niesłysząca.
SPOTKANIA RAZ W MIESIĄCU. NAJBLIŻSZE, PT. APARAT FOTOGRAFICZNY Z PAPIERU
13 maja, godz. 10-12
Warsztaty dla dzieci w wieku 8-12 lat
Udział bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy.
Kontakt: kinga.holda@miasto-ogrodow.eu
Facebook projektu Katowice Miasto Ogrodów w Polskim Języku Migowym: http://bit.ly/2og7NxA

Warsztaty dla osób niesłyszących.jpg


Muzeum Historii Katowic


Wernisaż wystawy „Podziemie Nikiszowca - naszo gruba! Fotografia Marka Lochera”
25.05.2017 r. o godz. 17:00 MHK Dział Etnologii Miasta, ul. Rymarska 4
 Prezentowana wystawa Marka Lochera po raz pierwszy pokazuje podziemie i powierzchnię kopalni „Wieczorek”: maszyny, urządzenia, cykl produkcji od prac przygotowawczych przez urobek, transport, sortownię do podsadzania wyrobisk. Składa się na nią zbiór fotografii powstałych w ostatnich latach pracy janowskiej kopalni. Fotografie przedstawiają ludzi kopalni w trakcie codziennych zajęć – przekroczenie kopalnianej bramy, wykonywane czynności, powrót z dniówki. Każde z pokazanych zdjęć porusza wyobraźnię, niesie z sobą opowieść o człowieku, miejscu i czasie, tajemniczym świecie podziemia.


plakatwww.jpgKlub katowickiej filiżanki na Dzień Matki: Kultura picia herbaty i kawy
26.05.2017 r. o godz. 17:00, siedziba główna MHK przy ul. ks. J. Szafranka 9
Z okazji dnia Matki Muzeum organizuje specjalną odsłonę cyklicznych spotkań Klubu katowickiej filiżanki poświęconą kulturze picia herbaty i kawy. Imprezie towarzyszyć będą warsztaty plastyczne dla dzieci.


Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia


20 maja o godzinie 18:00 - Noc Muzeów w Willi GoldsteinówZespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia zaprasza wraz z Muzeum Historii Katowic na Noc Muzeów do Willi Goldsteinów. Spotkanie w neorenesansowym pałacu, na rogu ulicy Jana Matejki i Placu Wolności, jest doskonałą okazją do zwiedzenie obiektu z przewodnikiem oraz wysłuchania koncertu Cameraty Silesii pod dyrekcją Anny Szostak.

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów zachęcamy do odwiedzenia Willi Goldsteinów, mieszczącej się na rogu ulicy Jana Matejki i Placu Wolności. Odrestaurowany przed kilkoma laty pałac zostanie udostępniony dla zwiedzających od godziny 18:00, historię Willi i rodu Goldsteinów przybliży historyk Michał Dzióbek. Wydarzenie ubogaci swoim koncertem Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, który pod dyrekcją Anny Szostak wykona utwory z gatunku muzyki rozrywkowej i jazzu.
Wykonawcy:
Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia
Anna Szostak – dyrygentGaleria Sztuki Współczesnej BWA

Jean - François Spricigo „Toujours l’aurore” – wystawa fotografii

Jean - François Spricigo (ur. 1979, Tournai, Belgia) jest jednym z najwybitniejszych fotografów belgijskich młodego pokolenia. Zajmuje się także filmem i jest autorem licznych utworów poetyckiej prozy. Stworzył własny, niezwykle emocjonalny język fotografii, intymny, operujący nieostrościami, wyraźnym ziarnem, zbliżeniami najbardziej wyrazistych fragmentów, ekspresyjnymi ujęciami portretowymi, nie tylko ludzi, lecz także zwierząt oraz szerokim kadrem pejzaży. „Staram się wyjaśnić, co czuję, przedstawić, czy gdy pojawiają się emocje, nie poprzedza ich sens?” - deklaruje Spricigo. Między fotografiami tworzącymi poszczególne wątki, prezentowane jako cykle na wystawach, trudno jest wskazać tematyczną łączność, to raczej swobodnie powiązane ze sobą obrazy, zbliżone formalnie, o podobnym zabarwieniu emocjonalnym. Tak powstawały cykle „notturno”, „silenzio”, „ici, hier”, „settembre”, „prelude”, „anima”, a także ostatni, „toujours l’aurore”, który zostanie zaprezentowany na wystawie w Galerii BWA w Katowicach.
Jest to cykl, który pozwoli poznać charakterystyczne cechy fotografii belgijskiego artysty: poetycką, narrację o otwartej strukturze, złożoną z portretów gubiących ostrość rysów, lecz zatrzymujących emocjonalną prawdę o przedstawianych ludziach i zwierzętach, tajemniczych krajobrazów, nielicznych migawek z codzienności. Szczególne miejsce zajmują portrety zwierząt, ukazanych z bliska, obdarzonych wewnętrznym emocjonalno-psychicznym życiem.
Jean - François Spricigo fotografuje w zasadzie jedynie w czerni i bieli, gdyż tak najpełniej może ukazać światło oraz dlatego, że pochodzi z chłodnej, powściągliwej Północy. Kolor pojawił w fotografiach powstałych podczas pobytu rezydencjalnego w Casa Velasquez w 2012 roku, jako wyraz zachwytu nad barwnością Południa. Odtąd obecny jest skromnie, choć w nasyceniu, zwykle jeden, intensywny, tak jak w kilku fotografiach z prezentowanego cyklu. Wydaje się, że istotą tej fotografii jest dać wyraz Życiu, czującej Naturze, Duszy przenikającej przyrodę, obecnej w człowieku, zwierzęciu, pejzażu. To także fotografia ciszy i zatrzymania, świadectwo przemiany codziennego zgiełku w pełną skupienia kontemplację.
Jean - François Spricigo był uczestnikiem licznych wystaw zbiorowych, przeglądów, festiwali, m.in.: Paris Photo, Rencontres internationales de la photographie d’Arles i projektów indywidulanych w najważniejszych instytucjach i galeriach poświęconych fotografii, jak Musée de la Photographie de Charleroi (cykl „romanza”, 2012), Galeria 104 w Paryżu (cykl „toujours l’aurore”, 2014). Współpracuje ze znanymi galeriami na całym świecie: Galerie Agathe Gaillard (Paryż), Galerie Maeght (Paryż), Louis Stern Gallery (Los Angeles), gdzie prezentowane były jego indywidualne wystawy. Jest laureatem ważnych nagród artystycznych, jak Prix de Photographie de l’Académie des Beaux-Arts de l’Institut de France, Fondation belge de la Vocation. Ma swoim dorobku także liczne publikacje fotograficzne.
Kuratorki: Clotilde Simonis – Górska i Lena Wicherkiewicz
Organizatorzy: Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Stowarzyszenie „LE CENTQUATRE-PARIS”,   Flying Gallery Foundation
Współorganizacja: Galeria 104 w Paryżu, Przedstawicielstwo Walonii i Brukseli w Polsce.
Wystawa potrwa do 4 czerwca 2017 r.
Galeria Sztuki Współczesnej BWA, aleja Wojciecha Korfantego 6
czynna codziennie z wyjątkiem poniedziałków w godzinach 10.00–18.00.
Ceny biletów: 5,50 zł normalny, 3 zł ulgowy. W środy wstęp wolny dla młodzieży szkolnej i studentów.


Jean-François Spricigo Toujours laurore dzieło zrealizowane przez Le CENTQUATRE-Paris w ramach wystawy Toujours laurore 2014.jpg
 ​