​​​kultura-baner-aktu.PNG


Miejski Dom Kultury „Koszutka”


„Bal u Posejdona”
Recital Adrianny Noszczyk z zespołem

MDK „Koszutka” zaprasza 4 kwietnia (wtorek) o godz. 18.00 na recital Adrianny Noszczyk pt. „Bal u Posejdona”. Jest to prezentacja najpiękniejszych piosenek z repertuaru Anny German w nowej filmowo-kameralnej aranżacji utworów takich jak „Księżyc i róża”, „Bal u Posejdona”, „Tańczące Eurydyki oraz autorskich różnorodnych stylistycznie
utworów skomponowanych specjalnie dla wokalistki.
Na scenie wystąpią: Wojciech Sanocki (fortepian&aranże), Stanisław Sroka (gitara), Piotr Górka (kontrabas), Arek Skolik (perkusja), Sylwester Poks (trąbka), Adrianna Noszczyk (wokal).
Wstęp wolny.


Adrianna Noszczyk katowice eu (2).jpgŚląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum


KUKURYKU NA PATYKU – nowy tytuł na afiszu Ateneum

W sobotę, 4 marca 2017 o godz. 17.00 Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum zaprasza na pierwszą w tym roku premierę. „Kukuryku na patyku, czyli o dwóch takich” Paula Maara w świetnym przekładzie Aleksandra Berlina to propozycja dla młodszych dzieci.

Sztuka o perypetiach dwójki przyjaciół, w których przewidywalny dotąd świat wkracza nagle „ten trzeci”, niesie mądre przesłanie i bardzo ważną, szczególnie w dzisiejszych czasach przestrogę.

Codzienne życie przemądrzałego Dezyderiusza i zdominowanego przez niego Kminka toczy się wokół dwu kolorowych skrzyń, skrywających różne skarby i nabierających poprzez zabawę magicznych właściwości. To przestrzeń wspólnych psot i przekomarzanek, ale też niejednej kłótni, ciągłego boczenia się na siebie i godzenia.

Kiedy pewnego dnia pojawia się Dobosz z imponującym bębnem, bardzo szybko odkrywa słabostki nowo poznanych kolegów; bez większego trudu udaje mu się ich poróżnić, wykorzystać naiwność i w końcu obu wyprowadzić w pole.

Intrygi i manipulacje sprytnego oszusta poważnie zachwieją relacją przyjaciół i ich mikroświatem. Przygoda, będąca dotkliwą nauczką sprawi jednak, że nie tylko docenią wartość przyjaźni, ale i samodzielnej refleksji, która pomaga zachować zdrowy dystans, odróżnić prawdę od fałszu czy dobre intencje od złych.

Mądry i równocześnie bardzo zabawny, pełen absurdalnego humoru tekst Maara zrealizowany został przede wszystkim w planie aktorskim, choć inscenizacja wykorzystuje też elementy teatru lalek.


Paul Maar
KUKURYKU NA PATYKU, CZYLI O DWÓCH TAKICH
tytuł oryginalny Kikerikiste
tłumaczenie: Aleksander Berlin
tekst piosenki: Anna Borowa
reżyseria: Lucyna Sypniewska
scenografia: Ewa Pietrzyk
muzyka: Paweł Steczek
plastyka ruchu: Piotr Tomaszewski
premiera: 4 marca 2017


Kukuryku zaproszenie.jpg

Miejska Bibliotek Publiczna w Katowicach.

Wystawy:
6.03.17 r., godz. 17.00
Filia nr 30, ul. Rybnicka 11 (Śródmieście)
Blisko nas.
Wernisaż wystawy zdjęć Arkadiusza Ławrywiańca, fotoreportera Dziennika Zachodniego. Wystawa stanowi dokumentalną opowieść o życiu codziennym społeczności żydowskiej skupionej wokół Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach. Osią narracyjną opowieści jest rabin Jehoshua Ellis. Wystawa czynna do 31 marca 2017 r.

Utracone nadzieje. Ludność żydowska w województwie śląskim/katowickim w latach 1945-1970.
Wystawa udostępniona przez Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach; czynna od 6 do 31 marca 2017 r.
Filia nr 11, ul. Grażyńskiego 47 (Koszutka)

Henryk Sławik – zapomniany bohater trzech narodów.
Wystawa przygotowana przez Biuro Posła do Parlamentu Europejskiego doktora Marka Migalskiego, Stowarzyszenie Projekt Śląsk i Stowarzyszenia Henryk Sławik Pamięć i Dzieło; czynna od 1 do 31 marca 2017 r.
Filia nr 14, ul. Piastów 20, Katowice (Os. Tysiąclecia)


Wernisaż wystawy „Krzysztof Niesporek. Wspomnienie”

Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski oraz Krajowy Cech Fotografów z siedzibą w Katowicach zapraszają 1 marca 2017 o godz 18.30 na wernisaż wystawy „Krzysztof Niesporek. Wspomnienie”. Wernisaż odbędzie się w Galerii Katowice mieszczącej się w Katowicach przy ul. Św. Jana 10 (II piętro). Wystawę można oglądać do 31 marca 2017 w środy, czwartki i piątki w godzinach od 17.00 do 20.00.
Organizatorem i sponsorem wystawy jest Krajowy Cech Fotografów z siedzibą w Katowicach.
Kuratorzy wystawy: Marek Gołąbek, Beata Mendrek, Arkadiusz Ławrywianiec
Krzysztof Niesporek – artysta fotografik, członek Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików, autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych oraz zbiorowych, wykładowca Szkoły Fotografii Fotoedukacja. Urodził się w 1950 roku w Katowicach-Szopienicah. Zainteresowanie i miłość do fotografii wyniósł z domu rodzinnego – już jego dziadek, Augustyn Niesporek, w 1919 roku założył Studio Fotograficzne. Po ukończeniu szkoły podstawowej Krzysztof podjął więc naukę w Technikum Fototechnicznym w Katowicach-Piotrowicach, gdzie zdał maturę, tym samym zdobywając tytuł Technika Fotografa. W 1971 roku rozpoczął pracę w rodzinnym studio fotograficznym, gdzie w 1974 roku uzyskał tytuł mistrza fotografii. Studio w katowickim Nikiszowcu, cieszące się szczególną renomą, prowadził nieprzerwanie do ostatnich dni.
W wywiadzie dla Gazety Wyborczej w 2014 roku mówił:
„Tak naprawdę chciałem zostać fotoreporterem. Bardzo chciałem pracować w „Panoramie”. Uwielbiałem ten tygodnik. Za jakość papieru, za kolor. W 1971 r. zmarł mój tata. Miałem 21 lat i akurat byłem w wojsku. Wiedziałem, że o pracy w gazecie muszę zapomnieć. Musiałem zająć się zakładem. Tata miał asystentkę, były uczennice. Nie chciałem nikogo zwalniać. Pracy było dużo. Skończyłem szkołę fotograficzną, ale brakowało mi doświadczenia. Pomagała mi mama. Parę rzeczy musiałem spartaczyć, żeby się nauczyć. Również w kontaktach z klientami. Raz przyszła klientka, powiedzmy, niezbyt interesującej urody. Zrobiłem jej zdjęcie do dowodu. Przy odbiorze powiedziała, że nie podoba się jej, jak wyszła. Wypaliłem: „Jak się fotografuje kapustę, to nie może na zdjęciu być jabłuszko!”. Pani wyszła, trzaskając drzwiami.
Od razu tego pożałowałem, zrobiło mi się głupio. Kilkanaście lat później klientka też wzięła zdjęcia niezadowolona. Narzekała, że kiedyś jej dużo lepsze zrobiłem. Przeprosiłem i powiedziałem, że byłem wtedy piętnaście lat młodszy”
Brał udział w wystawach zbiorowych Okręgu Śląskiego ZPAF np. 60-lecie ZPAF, Granice, Śląskie Tramwaje, Moja Mała Ojczyzna. W Policealnej Szkole Fotograficznej Fotoedukacja Krzysztof Niesporek prowadził zajęcia w ramach pracowni fotografii portretowej i studyjnej. Przygotował też wystawy „Nikisz”, i „Ludzie z Nikiszowca” [odnotował to Andrzej Koniakowski na swojej stronie a także Bogusława Słota w rozmowie na łamach Świata Obrazu], najbardziej interesował go portret i temu pozostał wierny do końca swojej pracy zawodowej i twórczej.
Zmarł w wieku 65 lat 15 marca 2016 r .


KATOWICE MIASTO OGRODÓW — INSTYTUCJA KULTURY IM. KRYSTYNY BOCHENEK


MUZYKODROM
Katowice Miasto Ogrodów zaprasza na drugą edycję całorocznego programu edukacji muzycznej dla dzieci i młodzieży pod nazwą "Muzykodrom". Jest to autorski projekt Asi Miny (Joanny Bronisławskiej) - muzyka, pedagoga, animatorki kultury.
 Zajęcia odbywają się w 3 grupach wiekowych:
- grupa 0-5 lat, godz. 10 – 10.45 (1 sobota miesiąca) / od 04.02 - nowość!
- grupa 6-9 lat, godz. 11.30 – 13 (1 i 3 sobota miesiąca) / od 04.02
- grupa 10-14 lat, godz. 13.30 – 15 (3 sobota miesiąca) / od 18.02 - nowość!
Odpłatność: 5 zł/ 1 uczestnik / 1 spotkanie
Ilość miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy: dagmara.szastak-zieba@miastoogrodow.eu
Informacje o pierwszym spotkaniu, 4 lutego:
Najmłodszych, zapraszamy na koncert Gordonowski „Zielono mi, czyli na irlandzką nutę”. Spotkanie poprowadzą Dorota Banaś, absolwentka Uniwersytetu Śląskiego, instruktor zajęć gordonowskich i skrzypek Filharmonii Zabrzańskiej, gitarzysta Szymon Gołąbek oraz perkusista Andrzej Schneider.
Tego samego dnia pierwsze zajęcia dla grupy 6-9 lat poprowadzi Asi Mina. Warsztaty są kontynuacją pierwszej edycji spotkań z dźwiękami. Na pierwszym spotkaniu dzieci będą miały okazje pograć na instrumentach zaprojektowanych specjalnie dla nich

 


Muzeum Historii Katowic


"Katowice Muzyczna Metropolia"

Wystawa prezentująca dzieje muzyki Miasta Katowice

Jeśli dokonać pomiaru liczby wybitnych, światowej marki kompozytorów współczesnych, przypadających na metr kwadratowy, Katowice mogłyby śmiało rywalizować z takimi metropoliami, jak Paryż czy nowy Jork. Tylko niezbadane wyroki boskie mogą wytłumaczyć ów genius loci.

Jakże aktualne są słowa Bogdana Toszy  zapisane w felietonie Katowice na pięciolini w 1993 r. Prezentujemy Państwu wystawę, która ukazuje prawdziwą metropolię muzyki –Katowice. Mieszkańcy tworzyli tradycję muzykowania, która  wrastała  w śląską ziemię. Wśród tych czarnych złóż Ktoś umieścił błyszczące perły.

Wojciech Kilar, Henryk Mikołaj Górecki, Stanisław Skrowaczewski, a także Adam Didur, Grzegorz Fitelberg i Ludomir Różycki to tylko niektórzy spośród prezentowanych członków światowej elity muzycznej. Oni są stąd –urodzeniem lub życiowym wyborem. Ich serca są oddane na zawsze Katowicom.

Tę muzyczną przestrzeń od wielu lat kreują, m.in. Akademia Muzyczna, Filharmonia Śląska, NOSPR i Polskie Radio Katowice. A gdyby tak zajrzeć do studia radiowego pierwszej siedziby Polskiego Radia w Katowicach, mieszczącego się na rogu ulic Warszawskiej i Mielęckiego? To ten sam mikrofon, odbiornik radiowy, sygnalizator dla spikera.

Wystawa czasowa potrwa od 8.12.2016 r. do 2.04.2017 r.


 

IMG_6025.JPG