​​​kultura-baner-aktu.PNG


Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach


"Przesilenia"
Wernisaż:  28 lipca godz. 18.00
Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach

Artyści: Marcin Dymiter, Iza Tarasewicz, Alicja Bielawska, Marcin Dudek, Damian Reniszyn, Michał Frydrych, Bartek Buczek, Magdalena Starska, Kuba Bąkowski, Magdalena Lazar, Daria Malicka, Karolina Breguła, Iwona Demko, Karolina Grzywnowicz

Kuratorka: Marta Lisok

„Przesilenia” wyrastają z rozważań nad rytualnym potencjałem dźwięku, wykorzystywanym w procesach budowania wspólnoty. Są zbiorem zmysłowych geografii, konstruowanych na bazie uważnego wsłuchiwania się w ciało.

Ich głównym punktem orientacyjnym stają się rzeźby potraktowane jako pojemniki na dźwięki, przestrzenie gromadzące różnego rodzaju pomruki, trzeszczenia, zgrzyty, zawodzenia, przyspieszone oddechy, szelesty i piski.

Struktura wystawy opiera się na zaktywizowanych ciałach odbiorców, udźwiękowionych obiektach i  maszyneriach, zderzających energię anarchicznego hałasu, ze stagnacją i bezruchem. Eksplorowane na różne sposoby dźwięki i wibracje wyznaczają tu moment kumulacji energii i nagłej utraty sił, balansowania na granicy szczytu formy i bezsilności, stopniowego dojrzewania i nagłego schyłku, chaosu przepełnionego agresją, przechodzącego niezauważalnie w odurzenie i ulgę.

wystawa bedzie czynna od 28 lipca do 10 września 2017


Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum"


W Galerii Ateneum od 26 czerwca trwają trzytygodniowe wakacyjne warsztaty teatralne dla dzieci, które zwieńczone zostaną spektaklem Szelmostwa Lista Witalisa Jana Brzechwy w inscenizacji Ireny Józefiak, z muzyką Jana Łukacza.
Organizatorem warszatów jest Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum; projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna. Uczestnicy wybrani zostali w drodze castingu.
Pokazy gotowego przedstawienia zaplanowano na 15 lipca (premiera) o godz. 10.00.


LIS 1.jpg


MDK „Południe” w Katowicach


Ryszard Siwy. Spotkanie.
MDK „Południe” w Katowicach – Podlesiu, ul.Sołtysia 25
12 lipca, godz. 17.30
Spotkanie z pochodzącym z Podlesia wybitnym kompozytorem i aranżerem mieszkającym od 37 lat w Meksyku. Będzie okazja do wspomnień i dyskusji. Mistrz obiecał też krótki fortepianowy koncert. Na spotkanie zaprasza Klub Podróżnika „Rajza”.
Wstęp wolny.


Muzeum Historii Katowic


Muzeum Historii Katowic jako jedne z czterech polskich muzeów reprezentuje Polskę w międzynarodowym projekcie „We wear culture” Google Art & Culture. Katowickie muzeum przygotowało nowoczesną wirtualną ekspozycję w języku angielskim „The Silesian wardrobe” prezentujacą ślaskie stroje ludowe. W tym globalnym projekcie wzięło udział ponad 180 instytucji kultury, muzeów a także domów mody, m.in. z Nowego Jorku, Paryża, Londynu, Tokio, São Paulo i innych miast świata.

Wyróżnienie uczestnictwem w projekcie jest spore, gdyż jak donosi Google Cultural Institute jest to największa w historii wirtualna wystawa poświęcona modzie.


HUTNICZE MIASTO DZIECI

Hutnicze Miasto Dzieci to druga edycja oczekiwanego przez najmłodszych lata w Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA. Na tydzień nasze hale zamieniają się w prawdziwe miasto, w którym kluczową rolę odgrywają najmłodsi obywatele. Dzieci co rano wybierają sobie zawody, w które wcielają się pod okiem prowadzących warsztaty. W ten sposób zarabiają zabawkowe pieniądze, które później mogą wykorzystać, wydając je w prowadzonym także przez dzieci sklepiku. W tym roku dzieci będą mogły spróbować takich zawodów jak np. dziennikarz, krawiec, aktor, dietetyk, a nawet  muzealnik.
Tegoroczne Hutnicze Miasto Dzieci odbędzie się w dniach 3- 7 lipca. Równolegle projekt realizowany jest także w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa wJaworzynie Śląskiej (Kolejowe Miasto Dzieci) oraz w Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu (Górnicze Miasto Dzieci).Udział w zajęciach jest bezpłatny, obowiązują zapisy telefoniczne lub mailowe.
Miasto Dzieci jest edukacyjną zabawą, przeznaczoną dla dzieci w wieku od 7 do 14 lat. Uczestnicy bawiąc się w dorosłe zawody uczą się dysponowania i gospodarowania budżetem, a także pracy w grupie i odpowiedzialności za powierzone im przedmioty. Pomysłodawczynią realizacji projektu w Walcowni jest Grażyna Krumeich.
Zapisy i informacje:
Muzeum Hutnictwa Cynku WALCOWNIA
tel. 727 600 186, walcownia@muzeatechniki.pl

Plakat MD Walcownia 2017 pierwszy.jpg


WYSTAWA "MROKI PODŚWIADOMOŚCI. BEKSIŃSKI"


Budynek Główny Muzeum Historii Katowic przy ul. Szafranka 9.

10 VI 2017 - 1 X 2017

Twórczość Beksińskiego szokuje, zachwyca, dzieli. Jedni kochają ją do tego stopnia, że każą tatuować na swym ciele fragmenty obrazów artysty, inni zaś ze strachem i odrazą odwracają wzrok. Jednak na pewno nikt nie pozostaje wobec niej obojętny. Jest to sztuka trudna, zmuszająca do myślenia, do zatrzymania się i zastanowienia. Zachwyca tematami, możliwościami interpretacji, nie dając jednak odbiorcy odpowiedzi na pytanie: „co artysta miał na myśli”, bo Beksiński, jak sam twierdził, tworzył dzieła... tak po prostu.
Wystawa "Mroki Podświadomości. Beksiński" w Muzeum Historii Katowic nie jest przypadkowa, gdyż to właśnie w Katowicach żyli i działali m.in. Andrzej Urbanowicz, Aleksander Szydło, Urszula Broll czy Henryk Waniek – jego przyjaciele, których losy splotły się z historią życia artysty.
Na wystawie pokazywanej w Muzeum Historii Katowic większość stanowią dzieła z kolekcji Muzeum Historycznego w Sanoku, prezentujemy też rzadko wystawianą rzeźbę z kolekcji BWA w Rzeszowie, rysunek z Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu oraz eksponaty z prywatnych kolekcji naszego regionu.

Kuratorem wystawy jest Łukasz Szostkiewicz.

Bilet wstępu na wystawę: 10 zł (bilet ten nie obejmuje innych wystaw)

plakat (2).jpg