​​​​kultura-baner-aktu.PNG


INFORMACJA NA TEMAT IMPREZ ORGANIZOWANYCH PRZEZ MIEJSKIE INSTYTUCJE KULTURY

W RAMACH AKCJI „ZIMA W MIEŚCIE 2017”

16 – 27 stycznia 2017 r.

                                                                                                 akcja zima 2017.pdfKATOWICE MIASTO OGRODÓW — INSTYTUCJA KULTURY IM. KRYSTYNY BOCHENEK

Karnawał SuperBohaterów z Marcinem Wyrostkiem!
29 stycznia 2017 r., godz. 10
sala koncertowa (plac Sejmu Śląskiego 2, 1 piętro KMO )

Karnawałowy spektakl dla dzieci o muzycznej piątej porze roku, z gościnnym udziałem wirtuoza akordeonu Marcina Wyrostka, zwycięzcy polskiej edycji Mam Talent, i jego zespołu Coloriage.
 Prawdziwi SuperBohaterowie, czyli Wielkie Gwiazdy Kina dla Dzieci, zapraszają na karnawałowy bal! W myśl hasła „Tańczymy wśród gwiazd”, przeżyjemy moc kosmicznych przygód i wiele muzycznych niespodzianek. „Lot Anioła”, Parada Sceniczna, fiesta i fruwające cukierki… Do tego wielki konkurs muzyczny „Great Battle Music” oraz tańce-hulańce do dźwięków akordeonu SuperWirtuoza, czyli Marcina Wyrostka. Co to będzie za bal! Przyjdźcie przebrani, zamaskowani lub zakamuflowani…
„SuperWirtuozi: zaginiony gwiazdozbiór” to serial teatralny stworzony przez dyrygenta Macieja Cisowskiego. Prezentuje najbardziej wartościowe zjawiska muzyczne w formie muzycznego spektaklu włączającego dzieci do wspólnej zabawy. Spektakl trwa ok. 60 minut. Zapraszamy dzieci w wieku od 6 do 9 lat.
Scenariusz, reżyseria: Maciej Cisowski
Choreografia: Kamil Wawrzuta
Dyrygent: Jan Stańczyk
Wykonawcy: MARCIN WYROSTEK z zespołem COLORIAGE, Satellite Orchestra oraz soliści: Weronika Skalska i Piotr Tłustochowicz
Obsada: Marcin Wyrostek (SuperWirtuoz), Wojciech Chowaniec (Zyzio), Olga Korcz (Melcia), Paweł Zaufal (Pan Fałsz), Kamil Wawrzuta (Tancerz)
Bilety: 10 (ulgowy) i 20 zł (kupbilecik.pl, ticketpro.pl oraz ticketportal.pl, dostępne również przed spektaklem)


450X260_KARNAWAL.jpg


50. rocznica śmierci Zbigniewa Cybulskiego


poniedziałek, 9 stycznia 2017 r.


godz. 13:30
Cmentarz przy ul. H. Sienkiewicza w Katowicach
ZŁOŻENIE KWIATÓW I WSPÓLNA MODLITWA PRZY GROBIE
Uroczystość poprowadzi ksiądz Tomasz Jaklewicz

Romuald Ardanowski zaśpiewa utwór Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat"


godz. 15:00
Kinoteatr Rialto, ul. Św. Jana 24, Katowice
SPOTKANIE WSPOMNIENIOWE
z przyjaciółmi, znajomymi i współpracownikami
Zbigniewa Cybulskiego. Udział wezmą m.in.

Daniel Olbrychski, Alfred "Alfa" Andrys, Barbara Kraftówna,

Iga Cembrzyńska, Jacek Fedorowicz, Bartosz Gelner, prof. Paweł Lampe
oraz

Pokaz filmu "KATOWICE ZBYSZKA CYBULSKIEGO" reż. Wojciech Sarnowicz, prod. Antena Górnośląska, Polska 2003, 35 min.


godz. 17.30
Kino Kosmos, ul. Sokolska 66, Katowice
POKAZ FILMU "JOWITA"
reż. Janusz Morgenstern, prod. ZF Syrena, Polska
1967, 91 min.
Pokaz inauguruje przegląd filmów z udziałem Zbigniewa Cybulskiego, który będzie miał miejsce w kinie „Kosmos" do 24 stycznia 2017. Przeglądowi towarzyszyć będą spotkania ze współpracownikami aktora oraz promocja książki Doroty Karaś „Cybulski. Podwójne salto".


Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia”

Karnawałowe rendez-vous z Silesią


Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki „Silesia” serdecznie zaprasza na „Karnawałowe rendez-vous” w sali „Parnassos” Biblioteki Śląskiej (pl. Rady Europy 1) 31 stycznia 2017 o godz. 17.00.
Dla katowickich melomanów wystąpią: Kamila Nowak – sopran, Katarzyna Ćwiek – mezzosopran, Kamil Bień – tenor, Magdalena Schoppa – fortepian, którzy zaprezentują arie i ensemble z oper i operetek W.A. Mozarta („Cos fan tutte”, „Don Giovanni”), G. Verdiego („Bal maskowy”, „Traviata”), V. Herberta („Czarodziejka”), L. Różyckiego („Casanova”), J. Offenbach („Opowieści Hoffmana”), F. Lehára („Giuditta”, „Kraina uśmiechu”, „Wesoła wdówka”). Bezpłatne wejściówki na koncert dostępne są w biurze Instytucji „Silesia” lub telefonicznie (32 258 90 49, 32 259 84 83).
Więcej szczegółów: www.silesia.art.pl oraz www.facebook.com/silesia.ipium
Wstęp wolny.


Miejski Dom Kultury "Południe"

Wernisaż wystawy prac Magdaleny Kozieł - Nowak


MDK „Południe” filia nr 1 w Piotrowicach, ul. Gen. Jankego 136
12 stycznia 2017 r., godz. 17.00
Wernisaż niezwykłych, kolorowych i ciepłych obrazów którymi artystka okrasiła wiele znanych i klasycznych dzieł literatury dziecięcej m.in. ostatnie wydanie „Dzieci z Bullerbyn”. Po wernisażu odbędą się warsztaty ilustratorskie dla dzieci szkół podstawowych, które przeprowadzi autorka wystawy.   
Magdalena Kozieł-Nowak kończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Zajmuje się projektowaniem oprawy graficznej książek, jak również malarstwem, rysunkiem artystycznym i projektowaniem wnętrz. Zilustrowała kilkanaście książek. Zarówno kolorystyką, jak i tematem swoich ilustracji chce wywołać u czytelnika dobry nastrój.
Zilustrowała m.in. „Baśnie i legendy polskie”, „Dzieci z Bullerbyn”, „Wiersze i rymowani polskie”, „Miaso nocą” oraz „Magia w kolorze lilaróż”.
Wstęp wolny.


Miejski Dom Kultury "Ligota"
   
Koło Miłośników Pieśni tylko dla Seniorów

Cykl bezpłatnych spotkań dla seniorów.
Zapraszamy  11 stycznia godz. 11.00 na rozpoczęcie nowego cyklu spotkań dla seniorów w ramach Koła Miłośników Pieśni tylko dla Seniorów.

Wstęp bezpłatny.

Pora dla Seniora.

Cykl bezpłatnych warsztatów dla seniorów.
Zapraszamy 12 stycznia godz. 11.00-13.00 na rozpoczęcie nowego cyklu spotkań dla seniorów "Pora dla Seniora". W ramach cyklu odbędą się zajęcia plastyczne, muzyczne, relaksacyjne, dziennikarskie i rękodzieła artystycznego.
Wstęp bezpłatnyMiejski Dom Kultury „Koszutka”

„Z dedykacją dla Seniorów”


Koncert retro pt. „Bodo Cafe” - piosenki z filmów i kabaretów dwudziestolecia międzywojennego.
26 stycznia (czwartek) o godz. 17.00 MDK „Koszutka” zaprasza na spektakl muzyczny pt. „Bodo Cafe”.

Wykonawcy:
Katarzyna Konieczna – sopran / rola aktorska
Ewelina Sobczyk – sopran / rola aktorska
Łukasz Kostka - bas-baryton / rola aktorska
Patryk Pawlak - rola aktorska

Piotr Kucharz – kontrabas / rola aktorska
Agnieszka Dancewicz – skrzypce
Karol Grzeszczuk – akordeon
Justyna Służalec – fortepian
Emilia Krzyżanowska - fortepian
Krzysztof Kołodziej – gitara

W programie piosenki retro z filmów i kabaretów dwudziestolecia międzywojennego w pięknych aranżacjach, które przeniosą słuchaczy w tamte czasy
Wstęp wolny.


KATOWICE MIASTO OGRODÓW — INSTYTUCJA KULTURY IM. KRYSTYNY BOCHENEK

150 + 1
Wystawa multimedialna Piotra Wójcika zrealizowana przy współpracy Moniki Proby i Tomasza Sinek

21 grudnia 2016 – 5 marca 2017 r.
Galeria MIASTA OGRODÓW (plac Sejmu Śląskiego 2, 2 piętro KMO )
Kurator wystawy: Dominique Roynette
Portrety mieszkańców Katowic, fotografie miejskiego pejzażu i krótkie formy wideo – multimedialna  wystawa Piotra Wójcika „150+1” od 21 grudnia w Galerii Miasta Ogrodów.
150 + 1 to reporterska wystawa Katowic i Katowiczan. Złożyło się na nią 151 fotografii portretowych mieszkańców Katowic, w miejscach bliskich bohaterom projektu (wraz z towarzyszącymi im wywiadami), 15 fotografii miejskiego pejzażu Katowic i 15 projekcji wideo wybranych miejsc w Katowicach. Zdjęcia portretowe przedstawiają człowieka zarówno w przestrzeni miejskiej, jak i w tej intymnej, domowej. Wykonano je na czarno-białym negatywie. Ten klasyczny, a zarazem szlachetny sposób zapisywania obrazu, odwołuje się do przeszłości. Zastosowana struktura obrazu „brudzi” idealny, wykreowany przez sprzedawców i media świat, z którym na co dzień obcujemy. Fotograficzne pejzaże miasta wykonano o różnych porach roku, dnia i nocy. Charakteryzuje je bardzo wysoka jakość odwzorowania fotografowanych miejsc. Do ich wykonania został użyty aparat wielkoformatowy na film negatywowy. Trzecim wizualnym elementem budującym historię miasta jest 15 krótkich form wideo nakręconych w 15 różnych punktach miasta. Są to ujęcia statyczne, pokazujące życie ulicy, miasta. Te trzy wizualne formy współistnieją i tworzą całość opowieści.
WSTĘP WOLNY.


wystawa150+1.jpg Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum zaprasza do Galerii Ateneum przy ul. 3 Maja 25 na wystawę malarstwa i fotografii Ewy Zawadzkiej „NO COMMENT”.


Prace znakomitej artystki zainteresują wszystkich miłośników sztuki, ale dedykujemy je w szczególności seniorom; wystawa przygotowywana jest bowiem w ramach programu „Katowicki Senior w Mieście”. Ewa Zawadzka jest absolwentką krakowskiej ASP, Wydziału Grafiki w Katowicach; dyplom zrealizowała w pracowni prof. Andrzeja Pietscha. W 1999 roku otrzymała tytuł profesora zwyczajnego. Przez wiele lat uprawiała przede wszystkim grafikę i rysunek. Była członkiem rady programowej Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie, kuratorem Triennale Grafiki Polskiej oraz polskim kuratorem na biennale grafiki w Ljublanie i Miszkolcu; jest współautorką projektu „Warsztaty graficzne – Brenna 2008”. Od 2002 zajmuje się głównie malarstwem.

Laureatka wielu nagród i wyróżnień, m.in. Grand Prix Międzynarodowego Triennale Grafiki w Fredrikstand (Norwegia), dwukrotnie Złotego Medalu na Międzynarodowym Triennale Grafiki w Gizie (Egipt) czy nagród regulaminowych Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie, uczestniczyła w kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą (m.in. w Japonii, Hiszpanii, Niemczech, Portugalii, Szwecji, Norwegii, we Włoszech). Jej prace znajdziemy w większości liczących się kolekcjach sztuki na świecie.

IMG_0888.JPGGaleria Sztuki Współczesnej "BWA" w Katowicach

Nieuchwycenie stanu, Hanna Sitarz

Wystawa absolwentki projektowania graficznego i malarstwa na ASP w Katowicach, postrzegającej swoją sztukę jako osobisty komentarz artystyczny wobec własnej przygody nazywanej życiem
Człowiek jest głównym bohaterem obrazów Hanny Sitarz. Istotni są jednak jeszcze inni aktorzy spektaklu, który tworzy.
Pierwszy to światło. Biała płaszczyzna, która znajduje się w każdym z jej płócien nasycona jest maksymalnie. Pozbawiona szczegółów, abstrakcyjna, a przecież bardzo realna, skutecznie tworzy przeciwwagę dla pozostałych elementów. Drugim jest kolor. Sitarz dwa lata temu zredukowała gamę do czerni, czerwieni i wspomnianej bieli i konsekwentnie operuje w tym obszarze. Efektem jest wciąż postępująca syntetyzacja formy, która dzięki konsekwencji działań młodej artystki pozornie odrealnia się zyskując jednocześnie bardzo świeży, współczesny wyraz.
Wernisaż wystawy 27 stycznia 2017 r. o godz. 18.00.
Wystawa potrwa do 26 lutego 2017 r.


"Rysa na powiece”

Wystawa główna w ramach XXV Festiwalu Ars Cameralis
Artyści: Jean - Michel Alberola, François Boisrond, Edmund Clark & Crofton Black, Damien Deroubaix, Sławomir Elsner, Joanna Helander & Bo Persson, Zbigniew Libera, Marek Kuś, Jean-Christophe Menu, Tony Oursler, Krzysztof Wodiczko
13 listopada 2015 roku do znacznej części świata dotarły dramatyczne informacje z Paryża: wybuchy na Stade de France, ostrzelane tarasy restauracji i kawiarni w 11. dzielnicy, a następnie brutalny atak na publiczność zgromadzoną na koncercie w sali koncertowej Bataclan...
Od tego czasu lista miejsc dotkniętych aktami terroryzmu poszerzyła się o kolejne miasta i państwa. Paryż, Ankara, Bamako, Grand Bassam, Bruksela, Aleppo, Wagadugu, Stambuł, Tunis, Nicea – to tylko fragmentaryczny wycinek miejsc, które stały się sceną okropnego dramatu wypełnionego czarną procesją ofiar, zabitych i rannych. To także niezliczony orszak niewidzialnych cieni dotkniętych traumą zbrodni. W rękach napastników to strach staje się przerażającą bronią, dokonując spustoszenia i destrukcji świata, społeczeństw oraz człowieka, rozbijając i podkopując fundamenty naszej tożsamości, naszego bycia. Strach przybiera formę niewidocznego tsunami, wciskającego się bezwzględnie w każdy fragment naszego życia. Jednocześnie na nowo stawia przed nami pytania o kwestie podstawowe – czyli pytania o sens życia, pytania dotyczące społeczeństwa jako wspólnoty, pytania o teraźniejszość i przyszłość.
Francuski dziennik „Le Monde”, w poszukiwaniu odpowiedzi o miejsce człowieka w tym nowym świecie, zaprosił do dyskusji szereg znanych osobistości życia politycznego, społecznego i kulturalnego – odpowiedzi były bardzo osobiste. Odnajdziemy tam zarówno wystąpienia pełne złości, jak i głosy nadziei, propozycje bardzo konkretne, ale także hasła wyjątkowo utopijne. Wśród tych licznych opinii odnajdziemy również wypowiedź Jean-Michela Alberoli, francuskiego artysty, który bierze udział w katowickiej wystawie (a także twórcy plakatu do niej). Uważa on, że popularne słowa André Malraux „sztuka jest tym, co obroni nas przed śmiercią”, które były odpowiedzią na krzyk Gillesa Deleuza z 1960 roku „Odpór... Odpór!” (będącego z kolei  komentarzem do ówczesnych dramatycznych wydarzeń), są z pewnością nieadekwatne do dzisiejszej sytuacji. Alberola stwierdza, że najwłaściwszą formułą dnia codziennego staję się dziś „czytanie, spacerowanie, słuchanie, rozmawianie, oglądanie, za wszelką cenę”. Wydaje się, że jest to postawa bardzo radykalna, a zarazem utopijna, odwołująca się do filozofii stoickiej, do szczególnej formy apatii, która przez wieki miała być odpowiedzią na okrucieństwo świata, a z drugiej strony wydaje się także odwołaniem do modelu, którego wizualnym symbolem staje się „Melancholia” Dürera, odwołaniem nakazującym poskramianie uczuć oraz dystans wobec otoczenia. Wypowiedź Alberoli to również odniesienie do myśli Kartezjusza, tak istotnej dla postawy mieszkańców znad Sekwany oraz estetyki wzniosłości Kanta. Artysta wskazuje jednak na ważny z punktu widzenia sztuki problem: terroryzm jest nie tylko aktem politycznym, moralnym, ale także estetycznym! Przenikanie się sztuki i otaczającej nas rzeczywistości zmusza artystów do tworzenia nowej wizji świata, do kreowania nowej estetyki, a także odnajdywania nowych sposobów do jej wyrażania.
Dziś już wiadomo, że sztuka musi ukazywać nie tylko radości i smutki, wpisujące się w kategorie kantowskiego piękna, jak wschody oraz zachody słońca, ale musi zderzyć się również z przemocą i jej estetyzacją. Edmund Burke kilkadziesiąt lat przed Kantem wskazywał, że jedną z podstawowych wartości estetycznych człowieka jest strach. To najważniejsza z emocji, główny element wzniosłości...
 Kurator: Marek Zieliński
 Wystawa potrwa do 15 stycznia 2017 r.

Rysa-na-powiece--Francois-Boisrond

Muzeum Historii Katowic


 "Katowice Muzyczna Metropolia"

Wystawa prezentująca dzieje muzyki Miasta Katowice

Jeśli dokonać pomiaru liczby wybitnych, światowej marki kompozytorów współczesnych, przypadających na metr kwadratowy, Katowice mogłyby śmiało rywalizować z takimi metropoliami, jak Paryż czy nowy Jork. Tylko niezbadane wyroki boskie mogą wytłumaczyć ów genius loci.

Jakże aktualne są słowa Bogdana Toszy  zapisane w felietonie Katowice na pięciolini w 1993 r. Prezentujemy Państwu wystawę, która ukazuje prawdziwą metropolię muzyki –Katowice. Mieszkańcy tworzyli tradycję muzykowania, która  wrastała  w śląską ziemię. Wśród tych czarnych złóż Ktoś umieścił błyszczące perły.

Wojciech Kilar, Henryk Mikołaj Górecki, Stanisław Skrowaczewski, a także Adam Didur, Grzegorz Fitelberg i Ludomir Różycki to tylko niektórzy spośród prezentowanych członków światowej elity muzycznej. Oni są stąd –urodzeniem lub życiowym wyborem. Ich serca są oddane na zawsze Katowicom.

Tę muzyczną przestrzeń od wielu lat kreują, m.in. Akademia Muzyczna, Filharmonia Śląska, NOSPR i Polskie Radio Katowice. A gdyby tak zajrzeć do studia radiowego pierwszej siedziby Polskiego Radia w Katowicach, mieszczącego się na rogu ulic Warszawskiej i Mielęckiego? To ten sam mikrofon, odbiornik radiowy, sygnalizator dla spikera.

Wystawa czasowa potrwa od 8.12.2016 r. do 2.04.2017 r.


IMG_6025.JPG

Wernisaż wystawy "Wełnowiec-Józefowiec - dzielnica Katowic"

Wernisaż odbędzie się 19 grudnia o godz. 13:00 w sali im. Witkacego w Muzeum Historii Katowic przy ul. Szafranka 9.

Otwarcie ekspozycji czasowej w Muzeum Historii Katowic
Muzeum Historii Katowic ma zaszczyt zaprosić na wernisaż wystawy czasowej poświęconej północnej dzielnicy Katowic, jaką jest Wełnowiec-Józefowiec. Kuratorem wystawy jest Urszula Rzewiczok, autorka popularnej monografii miasta pt. "Z dziejów Katowic". Ekspozycja będzie miała charakter prezentacji archiwalnych fotografii wraz ze szkicem historycznym.

 

Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach


"Czarnobyl na własne oczy" - wystawa
Zdjęcia wykonane przez Aleksandrę Kaczmarek i Kamila Kaczmarka przedstawiają podróż do Strefy Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej, którą autorzy odbyli w lipcu 2013 r. Wystawa Czarnobyl na własne oczy prezentuje głównie zdjęcia z Prypeci, tzw. Miasta Widmo, które zostało założone 4 lutego 1970 r. jako osiedle dla pracowników Elektrowni Jądrowej w Czarnobylu. Dzień po katastrofie (27 kwietnia 1986 r.) zapadła decyzja o ewakuacji miasta. Na zdjęciach możemy zobaczyć, co po tylu latach z niego pozostało.
Wystawa czynna od 5 grudnia 2016 r. do 31 stycznia 2017 r.
Filia nr 30, ul. Rybnicka 11 (Śródmieście)