26 stycznia 2015
Na południe? Najlepiej tramwajem
​W poniedziałek 26 stycznia Prezydent Marcin Krupa ogłosił, iż w perspektywie roku 2018 lub 2019 uruchomi Katowicki Szybki Tramwaj, który połączy południe Katowic z Pętlą Brynowską. O dokładnym przebiegu trasy zadecydują mieszkańcy.

​W poniedziałek 26 stycznia Prezydent Marcin Krupa ogłosił, iż w perspektywie roku 2018 lub 2019 uruchomi Katowicki Szybki Tramwaj, który połączy południe Katowic z Pętlą Brynowską.


IMG_1050 - Kopia.jpg

​Rozwiązanie problemów komunikacyjnych mieszkańców południowych dzielnic było jednym z priorytetowych działań, które Marcin Krupa przedstawił w swoim programie wyborczym. Pomysł wybudowania kolejki linowej poparł przykładami podobnych inwestycji zrealizowanych z powodzeniem nie tylko w Nowym Jorku, Londynie czy Frankfurcie, ale i we Wrocławiu, w którym w ten sposób połączono kampusy akademickie zlokalizowane na dwóch brzegach Odry. Prezydent podkreślał ekologiczny charakter tego rozwiązania, a także dużą częstotliwość kursów takiej kolejki. Wskazał jednak również wysoki koszt tego przedsięwzięcia, jak i jego niską akceptację społeczną. – Zdaję sobie sprawę z tego, że to rozwiązanie niszowe, ale trzeba je traktować jako rozwiązanie wspomagające, nie jako transport zastępczy – mówił prezydent.

Miasto przeanalizowało też drugie rozwiązanie, wielokrotnie dyskutowane – tramwaj. Prezydent przedstawił kilka wariantów przebiegu trasy (mapa), której koszt wybudowania oszacowano na ok. 90 mln zł. Aby pokryć część tej sumy, Miasto będzie starało się o dofinansowanie ze środków unijnych. W marcu katowicki magistrat rozpocznie akcję informacyjną, w ramach której poinformuje mieszkańców, m.in. podczas spotkań, o szczegółach tego projektu.  


Mapa.pdf