27 lutego 2013
Z klasy mistrzowskiej Romana Lasockiego
Dobrą tradycją filharmoników śląskich jest udostępnianie ich estrady młodym. A dobrą tradycją prof. Romana Lasockiego, zaprzyjaźnionego z nami od czasów Karola Stryji, jest ich rekomendowanie. Wspólne występy to nic innego, jak osobista gwarancja pedagoga

​Dobrą tradycją filharmoników śląskich jest udostępnianie ich estrady młodym. A dobrą tradycją prof. Romana Lasockiego, zaprzyjaźnionego z nami od czasów Karola Stryji, jest ich rekomendowanie. Wspólne występy to nic innego, jak osobista gwarancja pedagoga dla talentu i kunsztu swego wychowanka. Kiedyś tak nam przedstawiał syna filharmonicznej skrzypaczki Szymona Krzeszowca.

Obecny prymariusz renomowanego Kwartetu Śląskiego i profesor klasy skrzypiec katowickiej Akademii Muzycznej pojawi się na estradzie także podczas najbliższego koncertu Z klasy mistrzowskiej Romana Lasockiego. Profesor Lasocki swój czas pedagoga dzieli pomiędzy uczelnie w Katowicach i Warszawie. Ze stolicy na mały festiwal skrzypcowy przyjadą jego doktorantka i asystentka Kamila Wąsik i tegoroczna dyplomantka Małgorzata Wasiucionek.

W programie znajdą się skrzypcowe przeboje Felixa Mendelssohna i Pabla Sarasate’go. Napisane dla Romana Lasockiego Preludi e Cadenza Edwarda Bogusławskiego Profesor zagra na skrzypcach „Lasocki” – dziele lutnika Stanisława Króla, zbudowanym w czerwcu 2012 roku. Natomiast Szymon Krzeszowiec zwróci naszą uwagę na mało znanego rosyjskiego Francuza (a może francuskiego Rosjanina?) Juliusa Conusa.

Zapraszamy 1 marca 2013, piątek godz. 19.00

Sala koncertowa Akademii Muzycznej

im. K. Szymanowskiego

ul. Zacisze 3, Katowice

Z klasy mistrzowskiej Romana Lasockiego Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej

Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent

Roman Lasocki – skrzypce

Małgorzata Wasiucionek – skrzypce

Kamila Wąsik-Janiak – skrzypce

Szymon Krzeszowiec – skrzypce

Program:

Edward Bogusławski – Preludi e Cadenza

Felix Mendelssohn Bartholdy – Koncert skrzypcowy e-moll op. 64

Pablo Sarasate – Carmen fantasy op. 25

Julius Conus – Koncert skrzypcowy e-moll