07 lutego 2013
Koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonia Śląska
Dzień po Walentynkach filharmonicy i ich szef Mirosław Jacek Błaszczyk wystąpią w sali koncertowej katowickiej Akademii Muzycznej z gwiazdą polskiej wiolinistyki, Bartłomiejem Niziołem.

Dzień po Walentynkach filharmonicy i ich szef Mirosław Jacek Błaszczyk wystąpią w sali koncertowej katowickiej Akademii Muzycznej z gwiazdą polskiej wiolinistyki, Bartłomiejem Niziołem.

Zwycięzca Wieniawskiego i innych najbardziej liczących się międzynarodowych konkursów skrzypcowych w Adelajdzie, Pretorii, Brukseli i Paryżu pokaże swój kunszt i wirtuozerię w pełnym rozmachu, wzniosłości, liryzmu i efektownych finałowych fajerwerków Koncercie skrzypcowym Johannesa Brahmsa. Bartłomiej Nizioł został trzykrotnie nagrodzony Fryderykiem za nagranie utworów Henryka Wieniawskiego, Grażyny Bacewicz i Eugene’a Ysaye’a.

Od roku 1995 mieszka w Szwajcarii; jest profesorem berneńskiej Hochschule der Künste, koncertmistrzem orkiestry Zuryskiej Opery oraz primariuszem powstałego w 2010 roku Valentin Berlinsky Quartet. Gra na instrumencie Guarnerius del Gesu z roku 1727. Drugą część koncertu wypełni nostalgiczna, ale i czerpiąca z George’a Gershwina a nawet jazzu, III Symfonia Siergieja Rachmaninowa. Coś zwłaszcza dla może nieco zmęczonych programami, w których dominowała muzyka najnowsza. Jest tak obficie obecna nie tylko z racji jubileuszów przypadających w tym roku. Od czasów Karola Stryji filharmonicy śląscy nie stronią od regularnego prezentowania muzyki naszego czasu. Melomanom wypada ją znać. Chyba w żadnej epoce publiczność nie była tak zapatrzona w przeszłość, jak dziś. W XIX, XX wieku spierano się nie o Mozarta, czy Bacha, ale o to, jak Johannes Brahms i Siergiej Rachmaninow wyrażają w muzyce swój – i ich, słuchaczy 

15.02.2013 /piątek/
g. 19.00 A Sala koncertowa Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego,
ul. Zacisze 3, Katowice

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej Mirosław
Jacek Błaszczyk – dyrygent
Bartłomiej Nizioł – skrzypce

Program: Johannes Brahms – Koncert skrzypcowy D-dur op. 77 Siergiej Rachmaninow – III Symfonia a-moll op. 44

Bilety w cenie 21-30 zł