14 stycznia 2013
W romantycznym nastroju - koncert w Muzeum Historii Katowic
W romantycznym nastroju - koncert w Muzeum Historii Katowic

Dnia 16 stycznia 2013 r. o godzinie 16.30 w siedzibie Muzeum Historii Katowic (ul. Szafranka 9, Katowice-Śródmieście) odbędzie się koncert muzyki na sopiłkę ukraińską i fortepian.

Impreza będzie miała miejsce dzięki współpracy Muzeum Historii Katowic z Akademią Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Na koncert WSTĘP WOLNY

sopilka.jpg


W programie:

Johann Strauss Vater (1804-1849) – Marsz Radetzky’ego
Irmina Obońska, Marek Toporowski

Dmytro Bortniański (1751-1825) (opr. Myrosław Korczyński) – Sonata C-dur
Bożena Korczyńska, Marek Toporowski
2. Adagio
3. Allegro

Antoni Rubinstein (1829-1894) – Suita na fortepian na 4 ręce
3. Barcarole
4. Capriccio
5. Berceuse
6. Marche

Ernst Krähmer: Variations sur un thème favori du Ballet Nina op. 20 (orig. na czekan i fortepian)
Bożena Korczyńska, Marek Toporowski

Stanisław Ljudkewycz opr. Myrosław Korczynski - Contredanse
Astor Piazzola (1921-1992) – 2 Tanga
Irmina Obońska, Marek Toporowski

Myrosław Korczyński – Kołomyjka
Bożena Korczyńska, Irmina Obońska, Marek Toporowski

Wykonawcy:

Bożena Korczyńska (Boshena Korchynska) – chromatyczna sopiłka ukraińska
To jedna z najciekawszych postaci współczesnego wykonawstwa na Ukrainie. Urodziła się we Lwowie, jest córką Myrosława Korczyńskiego – prekursora sztuki gry na artystycznej sopiłce na Ukrainie. Jest uważana za jednego z najwybitniejszych wirtuozów tego instrumentu, współpracuje z budowniczymi tego instrumentu nad optymalizacją jego konstrukcji (m.in. wspólnie z budowniczym Ilarionowym pracowała nad modelem sopiłki altowej), jest współtwórcą ukraińskiego konkursu młodych sopiłkarzy i flecistów. Współpracuje z wieloma zespołami i solistami. Publikuje artykuły i tłumaczenia prac specjalistycznych dotyczących problematyki gry na sopiłce, flecie prostym i dawnych praktyk wykonawczych. Ukończyła lwowską Akademię Muzyczną im. Łysenka w klasie swojego ojca , a następnie odbyła staż przy Katedrze Muzyki Dawnej Akademii Muzycznej w Kijowie. Jest laureatką wielu konkursów gry na instrumentach ludowych m.in. Międzynarodowego Konkursu Gry na Instrumentach Ludowych w mieście Chmielnicki (1995, II nagroda) o Międzynarodowego Konkursu Gry na Ukraińskich Instrumentach Ludowych w Charkowie (1998, I nagroda). Uczy gry na sopiłce w Lwowskiej Państwowej Średniej Szkole Muzycznej im. Ljudkewycza; wykłada również we Lwowskiej Akademii Muzecznej im. Łysenki.
Od kilku lat współpracuje z Markiem Toporowskim i Concerto Polacco m.in. w projekcie łączącym muzykę barokową i współczesne kompozycje oparte na tematach ludowych oraz w zespole TRIFOLIUM.

Irmina Obońska – fortepian
Pianistka i klawesynistka. Absolwentka katowickiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu Hanny Kryjak i klawesynu Marka Toporowskiego. Działalność pianistyczną koncentruje wokół muzyki kameralnej. Z równym powodzeniem wykonuje muzykę XX-wieczną jak klasyczną czy romantyczną. Towarzysząc młodym adeptom sztuki wiolinistycznej w szrankach konkursowych w kraju i zagranicą zdobyła wiele nagród za artystyczny akompaniament.
Jako klawesynistka zadebiutowała w roku 2008 na V Śląskim Festiwalu Bachowskim. Uczestniczyła również w kursach mistrzowskich prowadzonych przez: Leszka Kędrackiego, Władysława Kłosiewicza, Aline Zylberajch i Hermana Stindersa.
Irmina Obońska jest laureatką III nagrody na I Akademickim Konkursie Klawesynowym w Poznaniu (2009).

prof. Marek Toporowski – fortepian
Klawesynista, organista, kameralista i dyrygent –szczególnie ceniony jest jako wirtuoz - klawesynista oraz dyrygent specjalizujący się w wykonawstwie barokowej muzyki oratoryjnej.
Po ukończeniu studiów w Akademii Muzycznej w Warszawie (organy - Józef Serafin, klawesyn - Leszek Kędracki) Marek Toporowski doskonalił swe umiejętności we Francji (Strasbourg), Niemczech (Saarbrücken), i Holandii (Amsterdam) pracując pod kierunkiem Aline Zylberajch i Boba van Asperena (klawesyn) oraz Daniela Rotha (organy). Otrzymał Pierwsze Nagrody Konserwatorium w Strasbourgu w dziedzinie organów i klawesynu oraz dyplom koncertowy Musikhochschule des Saarlandes (organy). W późniejszym okresie studiował również improwizację organową pod kierunkiem Juliana Gembalskiego (w Akademii Muzycznej w Katowicach).
Jest laureatem I nagrody I Ogólnopolskiego Konkursu Klawesynowego im. Wandy Landowskiej w Krakowie (1985).
Założyciel i dyrygent czołowych polskich zespołów specjalizujących się w wykonywaniu barokowej muzyki oratoryjno-kantatowej : orkiestry Concerto Polacco i chóru kameralnego Sine Nomine , z którymi zainicjował w Warszawie regularny cykl koncertów muzyki oratoryjnej wykonywanej zgodnie z historyczną praktyką wykonawczą. Wiele utworów muzyki staropolskiej zostało po raz pierwszy wykonanych bądź nagranych pod jego batutą (opera „Agatka” J.D.Hollanda, oratorium „Christiani poenitentes ad sepulchrum Domini” J.T.Żebrowskiego , utwory Wronowicza, Cichoszewskiego i in.). Płyty poświęcone muzyce staropolskiej czterokrotnie otrzymywały Nagrodę Fryderyka, a wiele innych otrzymywało nominacje do tej nagrody.
Koncertuje w Polsce i za granicą, dokonał kilkunastu nagrań płytowych w Polsce, Niemczech i we Francji.
W Akademii Muzycznej w Katowicach prowadzi klasę klawesynu.