07 stycznia 2013
Koncert z udziałem znakomitego altowiolisty Grigorija Żyslina pamięci Karola Stryji
UNESCO ogłosiła 2013 – Rokiem Lutosławskiego. Po koncercie poprzedzającym setną rocznicę jego urodzin, przypominamy, że mija 15 lat od śmierci prof. Karola Stryji (2 II 1915 – 31 I 1998). Żywa pamięć wieloletniego dyrektora, twórcy marki Filharmonii Śląsk

UNESCO ogłosiła 2013 – Rokiem Lutosławskiego. Po koncercie poprzedzającym setną rocznicę jego urodzin, przypominamy, że mija 15 lat od śmierci prof. Karola Stryji (2 II 1915 – 31 I 1998). Żywa pamięć wieloletniego dyrektora, twórcy marki Filharmonii Śląskiej jest naszą powinnością. Filharmonicy śląscy znakomicie to rozumieją, od czternastu lat przygotowując specjalne koncerty Karol Stryja in memoriam.

Tegoroczny poprowadzi uczeń i kontynuator dzieła Mistrza – Mirosław Jacek Błaszczyk, który do koncertu symfoników i chóru zaprosił znakomitego Grigorija Żyslina oraz Bożenę Harasimowicz i Adama Kruszewskiego. Karol Stryja był gorącym orędownikiem muzyki swojego czasu. Dyrektor M.J. Błaszczyk interesująco to rozwija, proponując w memorialnym koncercie muzykę Patrona FŚl, Henryka Mikołaja Góreckiego i jego równolatka Krzysztofa Pendereckiego (w tym roku wypadają ich 80. urodziny) i o pokolenie młodszego Piotra Mossa.

Grigorij Żyslin, Rosjanin od 1990 roku mieszkający w Londynie, jest zwycięzcą konkursu im. N. Paganiniego w Genui (1967) i laureatem konkursu im. Królowej Elżbiety Belgijskiej w Brukseli (1976). Koncertuje na całym świecie. Uznawany jest za najwybitniejszego wykonawcę dzieł N. Paganiniego. Cenią go również kompozytorzy współcześni, m.in. A. Sznitke, E. Denisow, S. Gubajdulina. Krzysztof Penderecki zadedykował mu Cadenzę per viola sola i powierzył wykonanie Koncertu na altówkę w wersji z orkiestrą kameralną. Już tylko to zapowiada znakomity koncert.

Zapraszamy. 18.01.2013 /piątek/ g. 19.00
Sala koncertowa Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego,
ul. Zacisze 3

Katowice Karol Stryja in Memoriam Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Śląskiej

Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent
Grigorij Żyslin – altówka
Bożena Harasimowicz – sopran
Adam Kruszewski – baryton
Jarosław Wolanin – przygotowanie chóru

Program: Piotr Moss – Meditation und Psalm Krzysztof Penderecki – Koncert na altówkę Henryk Mikołaj Górecki – II Symfonia „Kopernikowska”