18 grudnia 2017
Rekord Guinnessa w najdłuższym maratonie szachowym pobity w Katowicach
Dwójka szachistów o 10.00 w piątek 15.12.2017 r. rozpoczęła walkę z czasem by po 50 godzinach gry pobić rekord Guinnessa w najdłuższym maratonie szachowym.

Dwójka szachistów o 10.00 w piątek 15.12.2017 r. rozpoczęła walkę z czasem by po 50 godzinach gry pobić rekord Guinnessa w najdłuższym maratonie szachowym.

 

Jacek Gajewski i Wojciech Waruga rozegrali ze sobą ponad 530 partii i przy szachownicy spędzili ponad 50 godzin.

IMG_0298.JPG

 

Gracze przez cały czas próby rozgrywali partie w systemie szachów błyskawicznych, gdzie partie trwały 3 minuty otrzymując za zwycięstwo jeden punkt a za remis – 1/2 punktu.

Maraton szachowy zakończył się zwycięstwem Jacka Gajewskiego, który zdobył 259 1/2punkta, Wojciech Waruga uzyskał wynik 254 1/2 punkta. Pojedynek był wyrównany.

IMG_0300.jpg

Próba pobicia rekordu to także promocja szachów, które w Katowicach mają sie bardzo dobrze. Warto wspomnieć, że katowicki klub szachowy został drużynowym mistrzem Polski.

Wysiłek dwójki szachistów odlądali nie tylko uczestniczący w mistrzostwach Europy w szachach byłskawicznych i szybkich odbywające sie równolegle w Spodku, ale także dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 62 w Katowicach, gdzie Jacek Gajewski jest nauczycielem wychowania fizycznego oraz instruktorem szachów.

 

Podjęcie tego wyzwania było jednym z moich szachowych marzeń, które właśnie w katowickim Spodku udało się mi zrealizować. Mimo kilku kryzysów fizycznie i psychicznie daliśmy radę. Cieszę sie także że dzieci z mojej szkoły zobaczyły że szachy  także wymagają kondycji.   - mówi Jacek Gajewski.

 

Polecam szachy, jako świetny trening nie tylko umysłu, ale i ciała. Momenty trudniejsze maratonu udało się mi pokonać przez wyciszenie, ale moje 50 lat doświadczenia w grze w szachy pozwoliło mi przetrwać - cieszy się Wojciech Waruga, uczestnik próby pobicia rekordu.

 

Aby rekord został zatwierdzony konieczne jest zebranie pełnej dokumentcji tak wideo jak i całego zestaw dokumetów. Całość próby była nagrywana z kilku kamer, oraz graczom towarzyszyli obserwatorzy pracujący w czterogodzinnych dyżurach. Na zatwierdzenie rekordu konieczne bedzie oczekiwanie kilku tygodni.

 

Teraz pozostaje nam zebrać całą dokumentację cyfrową i paierową, uzupełnić wszystkie niezbędne formularze i czekać na zatwierdzenie rekordu w biurze Rekordów Guinnesa. Jedak dla nas Panowie już teraz pokazali, że ich determinacja i przygotowanie była odpowiednia jak na Rekord Guinnessa. Dla nas Panowie Jacek i Wojciech są mistrzami! A ich wyczyn to świetna promocja miasta i przede wszystkim szachów - mówi Marcin Stańczyk, Naczelnik Wydziału Promocji w Urzędzie Miasta Katowice.

———

Jacek Gajewski-II kategoria szachowa, ranking 1800,  nauczyciel wychowania fizycznego, historii oraz instruktor szachów w Szkole Podstawowej nr 62 im. Józefa Kocurka w Katowicach.

Jest współautorem trzech książek (wraz z Jerzym Konikowskim) o tematyce szachowej oraz sześciu artykułów naukowych o szachach).

Wojciech Waruga-I kategoria szachowa, ranking 2010, ranking FIDE 2019, Mistrz Śląska juniorów w szachach w roku 1979, 4-te i 5-te miejsca w Mistrzostwach Wojska Polskiego w szachach w latach 2012-2017.