14 kwietnia 2017
Inauguracja sezonu rowerowego
Prezydent Marcin Krupa zainaugurował dziś nowy sezon funkcjonowania miejskiej sieci wypożyczalni rowerów. W całych Katowicach rozpoczęło działanie aż 30 stacji.

​​Inauguracja sezonu rowerowego w Katowicach

Prezydent Marcin Krupa wraz z partnerami biznesowymi i instytucjonalnymi zainaugurowali dziś nowy sezon funkcjonowania miejskiej sieci wypożyczalni rowerów. W Katowicach rozpoczęło działanie aż 30 stacji, których operatorem, podobnie jak w zeszłym roku, jest Nextbike. - Katowice to miasto z każdym rokiem coraz bardziej przyjazne dla rowerzystów. Inwestujemy znaczne środki w rozbudowę infrastruktury rowerowej – w tym roku wydamy ok. 6 mln zł na utworzenie 11 km nowych dróg rowerowych. Dziś otwieramy aż 30 stacji wypożyczalni rowerów, a w systemie pojawią się 244 jednoślady i nie jest nasze ostatnie słowo - powiedział prezydent Marcin Krupa. – Bardzo się cieszę, że sprawdza się nasza strategia, by rowery pełniły w Katowicach funkcję zarówno rekreacyjną, ale też transportową. Pokazują to liczby - w zeszłym roku rowery wypożyczono u nas 38 tysięcy razy i aż 9 tysięcy mieszkańców miasta jest wpisanych do systemu – dodał prezydent.

ROZROST SIECI – EWOLUCJA – NIE REWOLUCJA

Sieć wypożyczalni rowerów w Katowicach dynamicznie się rozrasta. W 2015 roku funkcjonowały trzy testowe wypożyczalnie, a w zeszłym roku było ich już 11 – w tym jedna sponsorska. W tym roku stacji jest już 30. Tym samym jest to największa sieć w województwie śląskim. Katowice należą do ogólnopolskiej czołówki miast rozwijających sieci rowerowe. W kraju jest ich niewiele ponad 30. – Cieszę się, że w naszej powstającej metropolii inne miasta również tworzą podobne sieci wypożyczalni. Dzięki temu wkrótce będzie można podróżować po całej aglomeracji rowerem miejskim – podkreślał prezydent Krupa.

W tym roku, decyzją prezydenta, zostało utrzymanych 10 zeszłorocznych lokalizacji miejskich wypożyczalni oraz powstała dodatkowa w Bogucicach. Kolejne dziewięć zostało wybranych przez mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego.

WSPÓŁPRACA Z BIZNESEM

W tym roku aż 10 wypożyczalni rowerów to tzw. stacje sponsorskie. – Dziś wszyscy wspólnie pokazujemy, że współpraca Miasta Katowice z biznesem, uczelniami, czy centrami handlowymi ma wymierny efekt dla naszych mieszkańców. Te 10 dodatkowych stacji rowerowych znacząco podnosi możliwości mieszkańców Katowic w zakresie podróżowania po mieście – podkreślał Marcin Krupa. – Jednocześnie dziękuję wszystkim naszym partnerom za otwartość i przyjęcie naszego zaproszenia do wspólnego tworzenia sieci rowerowej w Katowicach – dodał prezydent.

W Katowicach udział podmiotów prywatnych w organizacji i finansowaniu systemu roweru miejskiego jest największy w Polsce – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska, operatora systemu. – Prywatni przedsiębiorcy nie tylko widzą korzyści marketingowe wynikające ze sponsorowania konkretnych stacji. Chcą również partycypować w dążeniu władz miasta do uczynienia z Katowic jeszcze lepszego miejsca do życia. City By Bike to system, który już trzeci rok z rzędu jest rozbudowywany. Sądzę, że to jeszcze nie koniec, że Katowice nadal będą utrzymywały pozycję rowerowego lidera w regionie.

NOWE DROGI ROWEROWE W 2017 ROKU – 11 km za 6 milionów zł

W tym roku w Katowicach zostanie zmodernizowanych 40 km ścieżek rowerowych, czyli dwukrotnie więcej niż w roku ubiegłym. Dodatkowo, w latach 2016-2019 na projekt budowy dróg rowerowych "Podstawowa Sieć Infrastruktury Rowerowej w Katowicach" zostanie wydanych blisko 16 mln zł. Jego celem jest połączenie każdej dzielnicy drogą rowerową z centrum miasta. W 2017 roku powstanie około 11 km dróg rowerowych za ok. 6 mln zł. Kwota ta nie uwzględnia infrastruktury budowanej w ramach innych pozycji budżetowych oraz nakładów na odnowienie tras, a także bieżące utrzymanie infrastruktury rowerowej. Przykładowe planowane tegoroczne realizacje to:

  • Odnowienie tras rowerowych: nr 3 - niebieska (15,5 km), nr 101 - czarna (18 km), nr 153 - zielona (5,5 km);
  • Przebudowa skrzyżowania ulic: Kościuszki, Szeligiewicza, Poniatowskiego;
  • Połączenie infrastruktury rowerowej na ul. Medyków z węzłem przesiadkowym Ligota.

WYKONAWCA I KOSZTY

Utworzenie systemu wypożyczalni rowerów miejskich zostało powierzone Przedsiębiorstwu Komunikacji Miejskiej Katowice Sp. z o.o. Projekt 20 stacji wypożyczalni rowerów kosztował 700 tys. zł. To koszt dzierżawy urządzeń i rowerów, montaż i obsługa systemu. W Katowicach system utworzyła firma Nextbike, która również w ubiegłym roku realizowała ten projekt dla miasta.

WYPOWIEDZI PRZEDSTAWIECIELI STACJI SPONSORSKICH

- Z punktu widzenia miasta komunikacja rowerowa jest niezwykle istotna, bo przyczynia się do obniżenia emisji niekorzystnych gazów. Stacje, które już teraz gęsto pojawiły się na terenie Katowic, wyznaczają kierunki rozwoju nowej infrastruktury -  prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej.

- Jestem dumny, że GPP już w ubiegłym roku jako pierwsze uruchomiło stację rowerową. Po ubiegłym sezonie widzimy, że korzystało z nich wielu chętnych. Cieszę się, że tych stacji wciąż przybywa i że się ruszamy, bo to ważne dla naszego zdrowia - Mirosław Czarnik, prezes zarządu GPP.

- Ligota to miejsce, gdzie powstało aż siedem stacji rowerowych, w tym sześć z budżetu obywatelskiego. Inicjatywa ta spotkała się z dużym poparciem lokalnej społeczności. Ligota to miejsce, gdzie mamy 18 km tras rowerowych, a 65% terenu stanowią tereny zielone i rekreacyjne. Ci, którzy jeszcze nie znają Ligoty, powinni wybrać się na wycieczki w nasze rejony - Maciej Wójcik, prezes zarządu TDJ Estate.

- Cieszymy się, że mogliśmy wziąć udział w inicjatywie, bo sami jesteśmy fanami takich rozwiązań. Dla nas ważne jest to, by ograniczyć ilość samochodów w mieście. Mamy nadzieje, że sieć rowerowa będzie jeszcze silniej rozwijała się w całych Katowicach - Michał Sapota, prezes zarządu Murapol SA.

- Prowadziliśmy badania wśród mieszkańców naszych budynków i to oni wskazali na duże zapotrzebowanie stacji rowerów miejskich. Chcemy spełniać marzenia, wierzymy też, że nowe stacje rowerowe przyniosą dużo radości - Janusz Olesiński, prezes zarządu Katowickiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

- Dla nas wejście w inwestycję było oczywiste. Sami jesteśmy otwarci na rowerzystów, a w naszych budynkach znajdują się prysznice i specjalne miejsca postojowe dla rowerów. Zawsze zachęcamy naszych najemców do podróżowania rowerem, dlatego nie mogliśmy nie poprzeć takiej inicjatywy - Mariusz Krzak, dyrektor regionalny Skanska Property Poland.

- Chcemy, by każdy klient, niezależnie od środka lokomocji, jakim podróżuje, miał możliwość szybkiego i wygodnego dotarcia na miejsce. Podróżując na rowerze, dbamy nie tylko o nasze zdrowie, ale i o miasto, w którym żyjemy. Chcemy propagować modę na zdrowy i sportowy tryb życia - Krzysztof Kuc, kierownik ds. technicznych Silesia City.

LOKALIZACJE STACJI

STACJE MIEJSKIE – 11

1. Al. Bolesława Krzywoustego - wschodnia cześć od rondka (przy WSZOP)

2. Al. Henryka Pobożnego - koło stawiku przy Lidlu

3. Al. Księżnej Jadwigi - przy szkole plastyczno-muzycznej

4. Strefa kultury nad NOSPR - parking

5. Dolina 3 Stawów - parking od ul. Francuskiej

6. Rynek koło CIT

7. Pl. Sejmu Śląskiego - przy przystanku od Jagiellońskiej

8. Załęże - Skwer S. Barei

9. Biblioteka Śląska - przy Parkingu

10. Park Kościuszki - główne wejście od A4

11. Bogucice przy szpitalu

STACJE MIEJSKIE ZREALIZOWANE W RAMACH BUDŻETU OBYWATELSKIEGO – 9

6 stacji powstanie w Ligocie-Panewnikach w ramach projektu „Rower miejski dla Ligoty i Panewnik", który uzyskał 1 196 głosów.

1. Kokociniec przy SP 67

2. Ligota Medyków

3. Ligota - Skwer Bolesława Szabelskiego

4. Ligota - Dworzec PKP

5. Ligota - ul. Wczasowa

6. Zadole - przy kościele

3 stacje powstaną w Piotrowicach-Ochojcu w ramach projektu „Rowerem miejskim po Ochojcu, Piotrowicach i dalej…", który uzyskał 735 głosów.

1. Ochojec - przy V LO

2. Piotrowice - przy skrzyżowaniu Jankego/Armii Krajowej

3. Piotrowice - przy SP 27

STACJE SPONSORSKIE (10) – z podmiotami sponsorującymi

1. Osiedle Franciszkańskie - TDJ Estate

2. GPP Business Park - GPP

3. Silesia Business Park - SKANSKA

4. ul. Krasińskiego 8 - Politechnika Śląska

5. ul. Kraśnickiego 14 - TBS Katowice

6. Zawodzie - przy Saint Etienne 1 - TBS Katowice

7. ul. Mariacka przy skrzyżowaniu z ul. Francuską - Murapol SA

8. ul. Chorzowska przy Parku Alojzego Budnioka - Murapol SA

9. ul. Chorzowska - Silesia City Center

10. Centrum 3 Stawy

JAK PROSTO WYPOŻYCZYĆ ROWER?

1. Należy wejść na stronę http://citybybike.pl/ lub http://nextbike.pl/  i zarejestrować się podając numer telefonu, imię, nazwisko i adresy - mailowy i domowy. Należy też wpłacić 10 złotych na swoje rowerowe konto (kwota ta będzie wykorzystana na wypożyczanie rowerów).

2. Zarejestrowany użytkownik na terminalu naciska przycisk „wypożycz", a następnie postępuje zgodnie z poleceniami terminala – podając swój numer telefonu (który jest loginem) oraz otrzymane po pozytywnej rejestracji hasło-pin.

3. Kolejny krok to wybranie numeru roweru (jest on wypisany na ramie) na terminalu i po usłyszeniu sygnału dźwiękowego – można wypiąć rower z elektrozamka.

4. Proces zwrotu jest prostszy, bo wystarczy wprowadzić rower do elektrozamka, a sygnał dźwiękowy potwierdzi poprawność wykonania operacji.​


MapaŚR_2017.png

_MG_4469 (1).jpg