12 kwietnia 2017
Będzie bezpieczniej w Katowicach!
Aż 30 nowych kamer monitoringu miejskiego zostanie zamontowanych w Katowicach.

Będzie bezpieczniej w Katowicach – 30 nowych kamer monitoringu miejskiego!

Aż 30 nowych kamer monitoringu miejskiego zostanie zamontowanych w Katowicach. 9 z nich to wnioski realizowane w ramach budżetu obywatelskiego, na które głosowali mieszkańcy. Kamery zostaną zamontowane w 10 lokalizacjach i wszystkie zostaną włączone w Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analizy (KISMiA).

Warto przypomnieć, że KISMiA został uruchomiony w sierpniu 2016 roku. Koszt inwestycji wyniósł na starcie blisko 14 mln zł. Obecnie w systemie KISMiA działa 215 kamer. Jest to najnowocześniejszy w tej skali inteligentny system monitoringu w Polsce, który sam wykrywa i alarmuje dyspozytorów w zakresie kilkunastu określonych zdarzeń – np. kolizja pojazdów, zbiegowisko, czy leżący człowiek. Podobne systemy funkcjonują m.in. w Chicago, Rio de Janeiro i Madrycie.

Bezpieczeństwo naszych mieszkańców jest jednym z naszych priorytetowych zadań. KISMiA pozwala nam poprawiać bezpieczeństwo publiczne, w tym drogowe, efektywnie gospodarować zasobami ludzkimi i sprzętem Straży Miejskiej, a także sprawniej działać w sytuacjach kryzysowych. Tylko w pierwszym kwartale 2017 roku materiały z monitoringu wykorzystano w 109 przypadkach na potrzeby policji, prokuratury, sądów i straży miejskiej. Widząc, że system monitoringu spełnia swoje zadania podjęliśmy decyzję o jego dalszej rozbudowie – podsumowuje Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Ostatni kwartał br. pokazuje, że KISMiA pomaga w pracy Straży Miejskiej, która w oparciu o informacje dostarczane z systemu m.in. nałożyła 240 mandatów karnych, zastosowała 68 pouczeń oraz wystawiła 71 wezwań w stosunku do sprawców wykroczeń. Kamery, poza Śródmieściem i dzielnicami, są także umiejscowione na głównych arteriach drogowych Katowic – gdzie skanują tablice rejestracyjne przejeżdżających pojazdów.

Monitoring jest pomocny również w pracy policji, co podkreśla nadkomisarz Tomasz Kępą, Pierwszy Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Katowicach. - W ostatnim czasie dzięki kamerom monitoringu miejskiego udało się zatrzymać sprawcę kradzieży. Na monitoringu miejskim zauważono, że na przystanku jeden z mężczyzn przeszukiwał kieszenie śpiącego na ławce drugiego mężczyzny, a następnie przeglądał jego rzeczy i zabrał coś do swojej kieszeni. Policjant siedzący na stanowisku kierowania natychmiast skierował na miejsce funkcjonariuszy. Policjanci na gorącym uczynku zatrzymali złodzieja. Podczas przeszukania znaleźli przy nim portfel pokrzywdzonego wraz zawartością oraz jego telefon komórkowy o wartości 2 tys. złotych. 34-latek został zatrzymany. Dodatkowo znaleziono przy nim działkę metaamfetaminy oraz inny telefon, który wcześniej przez niego został przywłaszczony. Usłyszał on trzy zarzuty. Grozi mu do 5 lat więzienia – podkreśla nadkomisarz Kępa.

W najbliższym czasie w Katowicach pojawią się kolejne kamery, które zwiększą bezpieczeństwo mieszkańców. Szacowany koszt inwestycji wynosi około 2,5 mln zł. Rozbudowa monitoringu obejmie:

  1. Bogucice w rejonie ul. Markiefki – 5 kamer (410.000 zł),
  2. Osiedle 1000- lecia w rejonie ul. Chorzowskiej – 3 kamery (250.000 zł),
  3. centralną część Szopienic – 3 kamery (250.000 zł), 
  4. Strefę Kultury – 2 kamery (170.000 zł),
  5. rejon Katedry – 3 kamery (250.000 zł),
  6. Giszowiec w rejonie placu Pod Lipami – 2 kamery (170.000 zł),
  7. Śródmieście w rejonie ulicy Mikołowskiej i Raciborskiej – 3 kamery (280 tys. zł),
  8. Os. Paderewskiego – 3 kamery (280 tys. zł),
  9. Janów w rejonie ul. Oswobodzenia i Lwowskiej – 3 kamery (280 tys. zł),
  10. Burowiec w rejonie placu Krzysztofiaka – 3 kamery (190 tys. zł).

Aktualnie trwa wybór Inżyniera Projektu. Następnie, najprawdopodobniej jeszcze w maju, zostanie ogłoszony przetarg na realizację zadania. Pracę planujemy zakończyć w okresie roku od wyłonienia wykonawcy. ​

KISMiA2.jpg