06 kwietnia 2017
Wsparcie katowickich Urzędów Skarbowych dla mieszkańców w ramach kampanii „1% Zostaw Blisko!”
W Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Kopernika 14 zostaną udostępnione stanowiska komputerowe, przy których, 12 kwietnia w godz. 9.00-15.00, dyżur będą pełnić pracownicy katowickich urzędów skarbowych​

Uprzejmie przypominamy, że pod hasłem „1% Zostaw Blisko!” organizowana jest kampania promująca przekazywanie 1% podatku na rzecz katowickich Organizacji Pożytku Publicznego.
„1% dla OPP” to popularny skrót, którym określamy możliwość przekazania 1% podatku dochodowego osób fizycznych na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Podatnicy mają taką możliwość od 2004 roku - nie jest to dodatkowy podatek, darowizna czy ulga - jest to część należnego państwu podatku dochodowego – jeżeli jednak nie wskażemy żadnej organizacji pożytku publicznego, nasz 1% trafi wraz z pozostałą częścią do fiskusa.
W tym roku, w ramach kampanii „1% Zostaw Blisko!”, Pierwszy i Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach zapewni wsparcie dla mieszkańców naszego miasta w wypełnieniu elektronicznej formy zeznania podatkowego za 2016 rok.
W Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Kopernika 14 zostaną udostępnione stanowiska komputerowe, przy których, w godz. 9.00-15.00, dyżur będą pełnić pracownicy katowickich urzędów skarbowych 12  kwietnia br.

Przy tej okazji mieszkańcy będą mogli też wskazać wybraną przez siebie Organizację Pożytku Publicznego, której chcieliby przekazać swój 1% podatku.
W ubiegłym roku 14 801 katowickich darczyńców przekazało swój 1%, poprzez Pierwszy I Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach na rzecz Katowickich Organizacji Pożytku Publicznego na łączną kwotę 1 151 220,98 zł. Ta kwota pochodząca z niepozornego 1% podatku - ma ogromną moc.
Dla przykładu środki podarowane dla Hospicjum Cordis przeznaczane są między innymi na zakup krwi i preparatów krwiopochodnych, których podawanie nie jest procedurą finansowaną przez NFZ, a przyczynia się do znacznej poprawy jakości życia podopiecznych hospicjum. Fundacja Arka Noego za 1% dofinansowuje zajęcia prowadzone w ramach edukacji szkolnej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie. Klub Sportowy Bumeikan ze środków z 1% w 2016r. zakupiło matę do dojo (sala do ćwiczeń aikido) oraz drobny sprzęt sportowy, który służy ćwiczącym w wieku od 3 lat do 80. ZHP Chorągiew Śląska za środki z 1% opracowuje kolejne nowoczesne programy wychowawcze, których zadaniem jest praca na rozwojem charakteru, wiedzy i umiejętności zuchów, harcerzy i instruktorów Związku Harcerstwa Polskiego. Stowarzyszenie Czasu Wolnego Dzieci i Młodzieży za środki z 1% współorganizuje konkursy i festiwale m.in.: Festiwal Talentów i Niezwykłych Umiejętności „Uwaga Talent”, natomiast Fundacja For Animals pomaga żywi bezdomne zwierzęta i wykonuje całorocznie zabiegi kastracji i sterylizacji wolnożyjących kotów.

Warto przekazać 1% swojego podatku, nawet jeśli jego wielkość wydaje nam się nieznaczna. Lista organizacji jest długa. Dlatego warto wybrać spośród nich taką, która działa w naszym najbliższym otoczeniu, na osiedlu, w dzielnicy – po prostu w naszym mieście: w Katowicach! W ten sposób wspomagamy ich rozwój i szeroką działalność, z której możemy skorzystać.
Aktualna lista KATOWICKICH ORGANIZACJI POŻYTKU PUBLICZNEGO jest dostępna na stronie  http://katowice.eu/ngo/ngo/1-dla-opp.