27 marca 2017
Wiosenne porządki
W ruch poszły zamiatarki, grabie, dmuchawy, nożyce do żywopłotów i ciężki sprzęt. W całym mieście krzątają się ekipy służb miejskich, a to znak, że w Katowicach, jak co roku, rozpoczęły się wiosenne porządki.

Zakład Zieleni Miejskiej ma pod swoją pieczą teren o powierzchni 1200 hektarów. Do wykonania wszystkich prac potrzeba ponad ćwierć setki pracowników. Trzeba wysprzątać alejki i trawniki ze żwirku zalegającego po zimie, pozostałości liści, nasion, igliwia i śmieci, przyciąć krzewy, zająć się kwiatami. Równolegle Miejski Zarząd Ulic i Mostów rzuca swoich ludzi do czyszczenia znaków drogowych i barier energochłonnych oraz usuwania „dzikich" reklam. Również oświetlenie drogowe wymaga umycia kloszy i wymiany uszkodzonych lamp, a w dalszej kolejności pomalowania słupów. Wiaty przystankowe po zimie także domagają się solidnego liftingu. Ekipy pracują bez wytchnienia, czyszcząc chodniki, ścieżki rowerowe i udrożniając wpusty deszczowe na katowickich wiaduktach.

Służby Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej dysponują ponad setką pracowników i specjalistycznym sprzętem, w tym zamiatarkami, polewaczkami, myjkami wysokociśnieniowymi. Dbają o całoroczne utrzymywanie czystości miasta, w tym w rejonie ścisłego centrum. To ważne, gdyż niedawno ogromnym wysiłkiem zakończona została renowacja Rynku, który wraz z otoczeniem tworzy dziś atrakcyjną przestrzeń publiczną. W ten sposób powstało miejsce dobrze służące mieszkańcom, będące wizytówką całej, dwumilionowej aglomeracji. Wraz z wiosną centrum wypięknieje i znów będzie przyciągać katowiczan oraz przyjeżdżających tu gości - palmami, fontannami, leżakami zamontowanymi wzdłuż linii sztucznej rzeki i zielenią drzew.

– Katowice są naszym domem, dlatego o czystość powinny się troszczyć nie tylko służby komunalne, ale każdy z mieszkańców. Wszystkim nam przecież zależy, byśmy żyli w mieście, w którym się dobrze czujemy i do którego z dumą możemy zapraszać gości z całego świata. Czystość i estetyka powinny być atutami miasta, nie tylko na wiosnę, ale przez cały rok – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.​


P1230949.jpg

_MG_2403 (2).jpg

_MG_2395 (2).jpg