24 lutego 2017
„Zbierzmy się do kupy” w Katowicach
Zachęcamy mieszkańców do wzięcia udziału w tegorocznej edycji konkursu i wymyślania haseł, które znajdą się na tabliczkach. Propozycje można zgłaszać do 15 marca.

„Zbierzmy się do kupy” w Katowicach

Pod koniec 2015 roku w naszym mieście rozpoczęto walkę z problemem psich kup. Jej pomysłodawcą jest katowicki radny Adam Skowron. Inicjatywa, przygotowana przez katowicki magistrat i Stowarzyszenie Instytut Regionalny, odbywała się pod hasłem: „Zbierzmy się do kupy”. Również w tym roku akcja przede wszystkim będzie opierała się na informowaniu. W szkołach  zostaną zorganizowane prelekcje, gdyż jak pokazują przykłady z innych miast – to często najmłodsi mają pozytywny wpływ na rodziców i dziadków. Do wielu bloków w Katowicach trafią też ulotki i plakaty promujące akcję i informujące o karach za niesprzątanie. Przypominamy tu, że mandat za niesprzątanie po psie wynosi 500 zł.

Dodatkowo postawa odpowiedzialności za czworonogi będzie promowana na specjalnie zorganizowanych wydarzeniach oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych. Ponadto Straż Miejska zapowiada, że będzie nagradzała sprzątających gadżetami. „Zbierzmy się do kupy” to działanie, które w walkę o czyste trawniki i ulice angażuje właścicieli psów oraz tych mieszkańców, którzy czworonogów nie mają.

Przypominamy, że Straż Miejska uruchomiła specjalny adres mejlowy: dokupy@katowice.eu dla osób, które chciałyby zawiadomić o tym, że ktoś w okolicy nie sprząta po psie. Można też dzwonić pod numer 32 494 02 41.
Pod adresem: dokupy@katowice.eu można także przesyłać propozycje lokalizacji (trawników, skwerów, zieleńców), w których powinny znaleźć się tabliczki nawiązujące do inicjatywy. Przeprowadzony w ubiegłym roku podobny konkurs wyłonił kilka haseł, które odnotowano na tabliczkach. Zdecydowanie jednak wygrało wtedy hasło: „Sprzątej do hasioka kupy swego psioka”. Tak bardzo przypadło nam ono do gustu, że i w tym roku wznowimy produkcję tabliczek z jego użyciem. Pozostałe zwycięskie hasła to:
„Kupa do kosza, a będziesz mieć czystego kalosza.”
„Wyrzuć pupila kupy, a będziesz mieć czyste... sumienie.”
„Twojemu psu jest wstyd za Ciebie.”
„Czyś jest babcia czy babeczka zbieraj kupy do woreczka!”
„KUPY pieniędzy byś tak nie zostawił... (mandat 500 zł).”
„Masz psa, masz i obowiązek.”
„Twój pies, Twoja kupa!”

Zachęcamy mieszkańców do wzięcia udziału w tegorocznej edycji konkursu i wymyślania haseł, które znajdą się na tabliczkach. Propozycje można zgłaszać do 15 marca pod adresem: zbierzmysiedokupy@katowice.eu. Na autorów najlepszych haseł czekają nagrody.

856948_1088199747892759_2874434017224601561_o.jpg