17 stycznia 2017
"Katowice Cup 2017"
Podsumowanie

Za nami druga edycja Ogólnopolskiego Turnieju Halowej Piłki Nożnej “Katowice Cup 2017” o Puchar Prezydenta Miasta Katowice, która odbyła się w sobotę 21 stycznia 2017r,  na Hali Sportowej “Kolejarz” znajdującej się w Katowicach przy ulicy Alfreda 1. Przypominamy iż zawody odbyły się pod patronatem Prezydenta Miasta Katowice Pana Marcina Krupy, oraz Śląskiego Związku Piłki Nożnej. Zgodnie z założeniami do turnieju przystąpiło dwadzieścia drużyn nie tylko z Katowic, ale także z miast sąsiadujących ze stolicą województwa śląskiego, jak i z miejscowości spoza Naszego województwa. O dziwo jak na turniej z taką intensywnością gier wszystko przebiegało nadspodziewanie sprawnie i spotkania odbywały się zgodnie z harmonogramem. Jak się miało później okazać drużyny z Katowic nie były zbyt gościnne, ponieważ to one zajęły większość czołowych miejsc, ale o tym później. Turniej obfitował w wiele bramek, ponieważ padło ich blisko 180. Wystąpiła podobna ilość zawodników 167, a zważywszy na wiele osób dopingujących możemy śmiało stwierdzić, że wczoraj obiekt odwiedziło “grubo” ponad 200 osób. A wszystko zaczęło się o godzinie 8.00 kiedy to rozpoczęły się zmagania grupy A od których zaczniemy podsumowanie sobotnich wydarzeń.

 

Podsumowanie Grupy A

Jako pierwsi na parkiet wyszli zawodnicy z Mysłowic i Opola, a mianowicie Piastów United i Medyk Opole którym przyszło wstać najszybciej i przetestować obiekt “Kolejarza”. Lepsi w pierwszym meczu dnia okazali się znani z występów w Playarenie gracze z Mysłowic, którzy po wyrównanym początku otworzyli wynik meczu, a na chwilę przed końcem podwyższyli wynik meczu, ustalając go przy tym na 2:0. Jak się miało później okazać poranne wstawanie nie posłużyło obu drużynom, ponieważ w kolejnych meczach zabrakło im szczęścia i mimo ambitnej walki w kolejnych spotkaniach nie udało się zdobyć punktów. Znakomicie z kolei w pierwszej grupie radziły sobie od początku ekipy gospodarza turnieju -TS RŚLG Katowice oraz ZZ Kontra Sobieski, które w każdym meczu pokazywały wysokie umiejętności oraz taki sam poziom zgrania. Wyniki zresztą doskonale to pokazują. Obie drużyny wygrały wszystkie swoje spotkania prócz meczu między sobą rzecz jasna. W tym, który okazał się spotkaniem o zwycięstwo w grupie lepsza okazała się drużyna Górników, która pokonała rywali z Jaworzna 2:1 po bardzo interesującym meczu. 3 miejsce w grupie zajęła ekipa Rekonwalescenci Skawińscy, która bez problemu poradziła sobie z Medykami z Opola oraz Piastem United z Mysłowic, ale nie dała rady nawiązać walki z wyżej wspomnianymi dwoma drużynami. Grupa A okazała się bardzo bezkompromisowa, gdyż nie odnotowaliśmy w niej żadnego remisu, a podział punktu był bardzo klasyczny, lecz rzadko spotykany, ponieważ kolejne drużyny zdobyły odpowiednio 12,9,6,3 i 0 punktów. Jest jeszcze jedna kwestia o której musimy na koniec wspomnieć opisując tę grupę. Jest nią fenomenalny występ w tej fazie zawodów reprezentanta TS RŚLG Katowice kolegi Mateusza Bladego, który zdobył w czterech meczach 13 bramek! To wynik tym bardziej niesamowity, gdy przypomnimy, że mecze w tej fazie trwały 12 minut. Wychodzi zatem na to, że zdobywał on bramki średnio co 4 minuty. Szok! Ale na to trofeum walczyła też cała drużyna!

 

Podsumowanie Grupy B

Na przemian z rywalizacją w grupie A mieliśmy okazję w “sesji” porannej podziwiać zawodników występujących w grupie B. Tutaj najbardziej znaną drużyną wydawała się być połączona ekipa Sengamu-Sport oraz Max-Flizu. I jeśli ktoś postawiłby u bukmachera (gdyby oczywiście była taka możliwość) na zwycięstwo tej drużyny w fazie grupowej, to zarobiłby trochę gotówki. Choć spotkania w grupie B były z reguły bardzo wyrównane 3 razy wychodzili z nich zwycięsko tracąc punkty jedynie w pojedynku ze Szmaragdowym Morzem. Drugie miejsce premiowane awansem do ćwierćfinału zajął zespół FC Gladiator z Gliwic który uległ jedynie Sengamowi. W pozostałych spotkaniach wygrywał dosyć spokojnie na co dowodem niech będzie fakt, że stracił w nich tylko 1 bramkę. Tylko raz dali się pokonać także ekipie występującej w czerwonych strojach, lecz w tym meczu nie strzelili żadnej bramki co poskutkowało zajęciem drugiego miejsca w grupie. Trzecie miejsce przypadło jednej z kilku ekip górniczych występujących w turnieju. ZZG w Polsce KWK Wieczorek radził sobie jednak w kratkę przeplatając dobre mecze gorszymi co nie pozwoliło nawiązać walki o awans z grupy. Dobrze turniej, bo od zwycięstwa rozpoczęła ekipa ATN-u Katowice, ponieważ pokonała Szmaragdowe Morze, lecz później w ich szeregach coś się zacięło i z meczu na mecz prezentowali się gorzej kończąc zmagania w tej fazie na czwartym miejscu. Ostatnie miejsce przypadło ekipie Szmaragdowego Morze, która mimo naprawdę niezłej postawy w każdym meczu miała spore problemy ze zdobywaniem punktów. W wielu wypadkach zabrakło szczęścia, gdyż gra ekipy z Osiedla Witosa w Katowicach naprawdę mogła się podobać, a był to ich debiut pod względem turnieju halowego. Za dowód niezłego poziomu jaki reprezentowała drużyna występująca w pomarańczowych strojach niech świadczy fakt, że jako jedyni zdołali urwać punkty Sengamowi/Max-Flizowi remisując 3:3.

 

Podsumowanie Grupy C

Gdy zakończyły się zmagania w grupie A i B na parkiet wybiegli zawodnicy z grupy C. Przed turniejem mówiło się, że będzie to “grupa śmierci” i na chłodno możemy ocenić, że te opinie były prawdziwe. Znane marki jak TS 10ka.pl Zabrze, Fachur-Kwieciński czy Delphi Kraków trafiły do grupy z Uniwersytetem Śląskim i Rossmann Futsal Team’em. Najwięcej punktów zdobyła w niej drużyna Fachur-Kwieciński, która zgromadziła w 4 meczach 10 oczek pokonując dosyć spokojnie drużynę z Zabrza i Krakowa. Problemy przysporzyła im natomiast występująca w biało-czarnych strojach drużyna z Uniwersytetu Śląskiego na którą dyscyplinę taktyczną podopieczni Tomasza Kwiotka nie potrafili znaleźć sposobu. Oprócz Fachura przepustkę do ćwierćfinału wywalczyła drużyna z Krakowa, która po słabszym występie w pierwszym meczu grupy z Fachurem(1:4) w kolejnych prezentowała się znacznie lepiej. Delphi podobnie jak Fachur zremisowało z UŚ Katowice, jednak zwyciężyło w dwóch pozostałych spotkaniach, co pozwoliło na zajęcie drugiego miejsca w grupie. Jednego punktu do awansu zabrakło TS 10ce.pl Zabrze. Nie sprostali oni rywalom którzy w grupie zajęli wyższe miejsca w grupie, lecz bez większych problemów uporali się z Uniwersytetem Śląskim oraz Rossmann Team’em. Na uwagę zasługuje dobra postawa studentów Uniwersytetu Śląskiego. Zdobyli w grupie 5 punktów, lecz występ tej młodej drużyny mógł się podobać. W każdym mecz zagrali bardzo atrakcyjny dla oka, ciekawy futbol gwarantując zgromadzonym na obiekcie ciekawe widowisko. Niestety punktów nie udało się zdobyć drużynie Rossmann Team Katowice, choć było widać, że z spotkania na spotkanie prezentują się coraz lepiej.

 

Podsumowanie Grupy D

To była bez dwóch zdań najbardziej wyrównana grupa w której wyniki nie pozostawały rozstrzygnięte do ostatnich sekund. Przed ostatnią serią spotkań aż 4 drużyny miały jeszcze szanse na wyjście z grupy, a jak się miało okazać decydujący głos o awansie miała zabrać jedyna drużyna, która na ten awans nie miała szans. Bajkowa sytuacja, ale taka właśnie miała miejsce w tej grupie. Zaczynając od początku pierwsze miejsca zajęła złożona głównie z zawodników pracujących w KWK “Staszic” drużyna FC Giszowiec, która mimo, iż zdobyła aż 10 punktów do ostatniego meczu nie była pewna awansu. Poradziła sobie jednak w nim z Samarytaninem Opole i w ten sposób zapewniła sobie awans z miejsca premiowanego rozstawieniem. Najlepsze działo się jednak za ich plecami. Pauzujące w ostatniej kolejce ZZRG KWK Wieczorek musiało liczyć na porażkę bardzo dobrze dysponowanej wcześniej drużyny Salos Jaworzno w meczu z Innym Zespołem z Czechowic - Dziedzic, który we wcześniejszych spotkaniach nie prezentował się najlepiej i było wiadomo, że bez względu na wynik tego meczu zajmie ostatnie miejsce w grupie. Pokazali oni jednak niesamowity charakter i wolę walki pokonując ekipę z Jaworzna. Żeby tego było mało zwycięską bramkę trafili w ostatnich sekundach gry wprawiając w szał radości drużynę pracowników KWK “Wieczorek”. Szacunek Panowie za walkę do końca za co kochamy ten sport! Podobać się mogła także gra w grupie D bardzo doświadczonej drużyny Samarytanina Opole, która do ostatniej kolejki miała również szansę na awans, a w wielu meczach zabrakło im przede wszystkim szczęścia. Tym samym z grupy D wyszły dwie “górnicze drużyny” z dwóch bardzo znanych katowickich kopalń sąsiadujących ze sobą.

 

Faza Pucharowa

Podsumowanie meczy Ćwierćfinałowych

Chwilę przed 19, gdy za oknem nie sposób było już ujrzeć światła słonecznego rozpoczęły się największe emocje, czyli spotkania ćwierćfinałowe. Po kilku godzinach przerwy na parkiet po raz kolejny wybiegły drużyny z grupy A i B. Nikt jednak nie zapomniał jak gra się w piłkę, a drużyny występujące w tych meczach udowodniły, że w najlepszej ósemce nie znalazły się przez przypadek. W pierwszym ćwierćfinale TS RŚLG pokonało 4:0 Gladiatorów z Gliwic. Trzeba jednak zauważyć, że Gladiator zagrał naprawdę nieźle, lecz znakomite spotkanie rozegrali zawodnicy gospodarzy. Po nich na parkiet wyszli zawodnicy Sengam-Sportu/Max-Flizu i ZZ Kontra Sobieski. Było to bardzo ciekawe spotkanie obfitujące w wiele sytuacji strzeleckich, a tym dla których emocji było jeszcze za mało mogli podziwiać rzuty karne w których lepsi okazali się zawodnicy Sengam-Sport/Max-Fliz. Trzecim półfinalistą zawodów okazała się ekipa Fachur-Kwieciński, która bez większych problemów (6:0) pokonała drużynę Ratowników z Koplani KWK Wieczorek pokazując bardzo wysokie umiejętności. Gdy okazało się, że w kolejnym spotkaniu zmierzą się z TS RŚLG było jasne, że po tym co obie drużyny pokazały do tej pory czekają Nas ogromne emocje. W ostatnim spotkaniu ćwierćfinałowym klasę pokazała ekipa FC Giszowiec, która pokonała 3:1 Delphi Kraków. Było to kolejne bardzo ciekawe widowisko z udziałem obu tych drużyn. Tym oto sposobem poznaliśmy 4 najlepsze drużyny turnieju.

 

Mecze Półfinałowe:

W pierwszym półfinale zmierzyły się ze sobą dwie drużyny z Katowic. Gospodarz turnieju Towarzystwo Sportowe Reprezentacja Śląskiej Ligi Górniczej Katowice, jedyna drużyna, która do tej pory wygrała swoje wszystkie mecze mierzyła się ekipą Fachur-Kwieciński. Przewagę pozycyjną w pierwszych minutach posiadała drużyna Fachura, jednak wynik otworzyli “Górnicy” zbliżając się do półfinału. Później jednak sytuacja się odwróciła. W 6 minucie gry zespół występujący w biało-zielonych strojach doprowadził do remisu, a w ostatniej fazie pojedynku poszedł za ciosem pokonując jeszcze dwukrotnie znakomicie prezentującego się tego dnia między słupkami Arkadiusza Świętka. Tym samym pierwsza w turnieju porażka “Górników” stała się faktem, natomiast Fachurowi udało się awansować do upragnionego finału.

Drugi półfinał nie dostarczył kibicom tyle emocji co pierwszy i trzeba przyznać że rozstrzygnął się dosyć szybko, ponieważ znakomicie prezentowali się w nim wzmocnieni w drugiej części zawodów Damianem Adamieckim gracze występujący pod nazwą Sengam-Sport/Max-Fliz. Nie dali oni większych szans drużynie z Giszowca, która w tym spotkaniu nie dała rady nawiązać walki z utytułowanym rywalem ulegając ostatecznie 2:5

 

Mecz o 3 miejsce

TS RŚLG Katowice vs FC Giszowiec

W meczu o trzecie miejsce spotkały się ze sobą drużyny utożsamiane z przemysłem ciężkim, który jest tak kojarzony z Naszym regionem. Lepsza w tym starciu okazała się drużyna TS RŚLG Katowice, która od pierwszych minut przeważała w spotkaniu ze zwycięzcą grupy D. Reprezentacja Śląskiej Ligi Górniczej chciała pokazać się jak najlepiej tym bardziej, że była gospodarzami turnieju i to się udało. Dawali z siebie wszystko do ostatnich minut czego efektem było spokojne zwycięstwo nad drużyną występującą w pomarańczowych strojach. FC Giszowiec z kolei w ostatnich spotkaniach zaprezentował się nieco gorzej. Można zakładać, że było to spowodowane zmęczeniem.

 

Mecz o 1 miejsce

Fachur-Kwieciński Katowice vs Sengam Sport/Max Fliz Katowice

Spotkanie finałowe tego wieczoru, zaplanowane było na godzinę 20:55 ,rozpoczęło się od odsłuchania hymnu ligi mistrzów, był to jedyny mecz turnieju, który był podzielony na dwie połowy. Trwał on 2x10min, ale zawodnicy mimo, że było to dla nich już siódme spotkanie tego dnia nie pokazali zmęczenia pokazując zgromadzonym na obiekcie, że do finału

awansowały jak najbardziej zasłużenie. Poziom sportowy jaki reprezentowały obie ekipy był imponujący. Widać było również jak ważne jest to spotkanie, ponieważ nikt nie chciał popełnić błędu, którego konsekwencje biorąc pod uwagę umiejętności drużyn mogły być opłakane. Pierwsza połowa to optyczna przewaga Fachura z której jednak niewiele wynikało, ponieważ Sengam w defensywie prezentował się bardzo dobrze, a sam także potrafił stworzyć niebezpieczne sytuacje. Kluczowa dla przebiegu spotkania okazała się bramka dla Fachura w 3 minucie drugiej połowy, która otworzyła wynik meczu i jak się okazało była kluczowa dla przebiegu meczu. W kolejnych minutach dalej oglądaliśmy ciekawy mecz z wieloma sytuacjami pod obiema bramkami. Do coraz odważniejszych ataków z racji złego wyniku musiał przystąpić Sengam. Na około 3 minuty przed końcem zdjęli oni bramkarza, aby grać w przewadze i założyć tzw.”zamek”. Okazało się to jednak strzałem w kolano, ponieważ Fachur który w obronie prezentował się znakomicie zdołał wyprowadzić zabójczą kontrę. Na 40 sekund przed końcem mecz Patryk Mendela strzelił bramkę kontaktową, jednak na cokolwiek więcej zabrakło już czasu. Tym samym Fachur-Kwieciński zwyciężył w całym turnieju i musimy przyznać, że była to wiktoria jak najbardziej zasłużona.

 

Tabela Grupy "A"

1. TS RŚLG Katowice (Katowice) 12pkt. 17-2

2. ZG Kontra Sobieski (Jaworzno) 9pkt. 10-3

3. Rekonwalescenci Skawińscy (Skawina - Kraków) 6pkt. 11-6

4. Piastów United (Mysłowice) 3pkt. 3-13

5. Medycy Opole (Opole) 0pkt. 1-18

 

Wyniki meczy Grupy "A"

Piastów United 2:0 Medycy Opole

Rekonwalescenci Skawińscy 0:2 ZZ Kontra Sobieski

TS RŚLG Katowice 7:1 Medycy Opole

Piastów United 0:7 Rekonwalescenci Skawińscy

TS RŚLG Katowice 2:1 ZZ Kontra Sobieski

Medycy Opole 0:4 Rekonwalescenci Skawińscy

TS RŚLG Katowice 4:0 Rekonwalescenci Skawińscy

ZZ Kontra Sobieski 2:1 Piastów United

TS RŚLG Katowice 4:0 Piastów United

ZZ Kontra Sobieski 5:0 Medycy Opole

 

 

Tabela Grupy "B"

1. Sengam Sport / Max Fliz (Łazy - Katowice) 10pkt. 8-3

2. FC Gladiator (Gliwice) 9pkt. 10-3

3. ZZG w Polsce KWK Wieczorek (Katowice) 6pkt. 13-7

4. ANT (Katowice) 3pkt. 3-14

5. Szmaragdowe Morze (Katowice) 1pkt. 4-9

 

Wyniki meczy Grupy "B"

ZZG w Polsce KWK Wieczorek 1:2 FC Gladiator

Szmaragdowe Morze 0:1 ATN

Sengam Sport / Max Fliz 1:0 FC Gladiator

ZZG w Polsce KWK Wieczorek 4:1 Szmaragdowe Morze

Sengam Sport / Max Fliz 2:0 ATN

FC Gladiator 3:0 Szmaragdowe Morze

Sengam Sport / Max Fliz 3:3 Szmaragdowe Morze

ATN 2:7 ZZG w Polsce KWK Wieczorek

Sengam Sport / Max Fliz 2:1 ZZG w Polsce KWK Wieczorek

ATN 0:5 FC Gladiator

 

 

Tabela Grupy "C"

1. Fachur - Kwieciński (Katowice) 10pkt. 9-2

2.  Delphi Kraków (Kraków) 7pkt. 6-6

3.  TS 10ka.pl Zabrze (Zabrze) 6pkt. 6-6

4.  Uniwersytet Śląski (Katowice) 5pkt. 3-3

5.  Rossmann Futsal Team (Pyskowice) 0pkt. 2-9

 

Wyniki meczy Grupy "C"

Fachur - Kwieciński 4:1 Delphi Kraków

Uniwersytet Śląski 2:1 Rossmann Futsal Team

TS 10ka.pl Zabrze 1:3 Delphi Kraków

Fachur - Kwieciński 0:0 Uniwersytet Śląski

TS 10ka.pl Zabrze 3:1 Rossmann Futsal Team

Delphi Kraków 1:1 Uniwersytet Śląski

TS 10ka.pl Zabrze 2:0 Uniwersytet Śląski

Rossmann Futsal Team 1:3 Fachur - Kwieciński

TS 10ka.pl Zabrze 0:2 Fachur - Kwieciński

Rossmann Futsal Team 0:1 Delphi Kraków

 

 

Tabela Grupy "D"

1. FC Giszowiec (Katowice) 8pkt. 8-4

2. ZZRG KWK Wieczorek (Katowice) 6pkt. 10-5

3. Salos Jaworzno (Jaworzno) 5pkt. 5-3

4. Samarytanin Opole (Opole) 4pkt. 7-10

5. Inny Zespół (Czechowice - Dziedzice) 4pkt. 3-11

 

Wyniki meczy Grupy "D"

Inny Zespół 1:3 Samarytanin Opole

ZZRG KWK Wieczorek 0:1 FC Giszowiec

Salos Jaworzno 1:1 Samarytanin Opole

Inny Zespół 0:7 ZZRG KWK Wieczorek

Salos Jaworzno 1:1 FC Giszowiec

Samarytanin Opole 1:3 ZZRG KWK Wieczorek

Salos Jaworzno 3:0 ZZRG KWK Wieczorek

FC Giszowiec 2:1 Inny Zespół

Salos Jaworzno 0:1 Inny Zespół

FC Giszowiec 5:2 Samarytanin Opole

 

 

Mecze Ćwierćfinałowe:

TS RŚLG Katowice 4:0 FC Gladiator

Sengam Sport / Max Fliz 1:1 ZZ Kontra Sobieski (rzuty karne 2:1)

Fachur - Kwieciński 6:0 ZZRG KWK Wieczorek

FC Giszowiec 3:1 Delphi Kraków

 

Mecze Półfinałowe:

TS RŚLG Katowice 1:3 Fachur - Kwieciński

Sengam Sport / Max Fliz 5:2 FC Giszowiec

 

Mecz o III miejsce:

TS RŚLG Katowice 5:2 FC Giszowiec

 

Mecz Finałowy:

Fachur - Kwieciński 2:1 Sengam Sport / Max Fliz

 

 

Klasyfikacja końcowa - Katowice Cup 2017 (II edycja)

1 miejsce: Fachur - Kwieciński (Katowice)

2 miejsce: Sengam Sport / Max Fliz (Łazy - Katowice)

3 miejsce: TS RŚLG Katowice (Katowice)

4 miejsce: FC Giszowiec (Katowice)

Puchar Fair Play: FC Giszowiec (Katowice)

Nagrody Indywidualne:

Najlepszy Strzelec: Mateusz Blady, TS RŚLG Katowice

Najlepszy Bramkarz: Robert Hauffe, Fachur - Kwieciński (Katowice)

Najlepszy Zawodnik: Patryk Wróbel (Sengam Sport / Max Fliz)

Najbardziej Wartościowy Gracz: Damian Florek (FC Giszowiec)

Najbardziej Wartościowy Gracz: Arkadiusz Świętek  (TS RŚLG Katowice)

 

Podziękowania:

Za pomoc przy organizacji Katowice Cup 2017:

Ambasadorowie Playarena Katowice Kamil Michalec oraz Robert Stanowski

Kazimierz Klimas (TS RŚLG Katowice)

 

Miejsca od 5 do 20 zajęli:

ZZ Kontra Sobieski (Jaworzno)

Delphi Kraków (Kraków)

FC Gladiator (Gliwice)

ZZRG KWK Wieczorek (Katowice)

ZZG w Polsce KWK Wieczorek (Katowice)

Rekonwalescenci Skawińscy (Skawina - Kraków)

TS 10ka.pl Zabrze (Zabrze)

Salos Jaworzno (Jaworzno)

Uniwersytet Śląski (Katowice)

Samarytanin Opole (Opole)

Piastów United (Mysłowice)

ATN (Katowice)

Inny Zespół (Czechowice - Dziedzice)

Szmaragdowe Morze (Katowice)

Rossmann Futsal Team (Pyskowice)

Medycy Opole (Opole)

 

Relacja video:

https://www.youtube.com/watch?v=oJTWE2PyWbk

Galeria zdjęć:

http://canalminussport.blogspot.com/2017/01/galeria-zdjec-z-katowice-cup-2017_24.html

 

Organizatorzy:

Miasto Katowice

https://www.katowice.eu/

MOSiR Katowice

http://www.mosir.katowice.pl/

Towarzystwo Sportowe

Reprezentacja Śląskiej Ligi Górniczej Katowice

http://tsrslgkatowice.futbolowo.pl/

 

Partnerzy:

Playarena Katowice

http://playarenakatowice.futbolowo.pl/

Śląski Związek Piłki Nożnej

http://www.slzpn.katowice.pl/

 

Patroni medialni:

Redakcja Gazety Górnik

http://www.gornik.info.pl/

Serwis Sportowy Canal Minus Sport

http://canalminussport.blogspot.com/

www.Turnieje.PRO

http://turnieje.pro/