20 czerwca 2016
W październiku Katowice będą stolicą polskiej ortografii
Tegoroczne Ogólnopolskie Dyktando odbędzie się 16 października w Instytucji Katowice Miasto Ogrodów (dawniej Centrum Kultury Katowice).

IMG_2612.JPG

Tegoroczne Ogólnopolskie Dyktando odbędzie się 16 października w Instytucji Katowice Miasto Ogrodów (dawniej Centrum Kultury Katowice). Zwycięzca dyktanda otrzyma tytuł Mistrza Ortografii Polskiej i nagrodę w wysokości 30 tys. zł. Laureaci II i III miejsca otrzymają odpowiednio 15 tys. zł i 5 tys. zł.

Tegoroczny tekst dyktanda przygotowuje prof. Andrzej Markowski.

Pomysłodawczynią Ogólnopolskiego DYKTANDA była śp. Krystyna Bochenek, dziennikarka Radia Katowice, Senator RP i Wicemarszałek Senatu RP VII kadencji. Narodową klasówkę do tej pory w Katowicach pisało ponad 53 tysiące osób. Pierwsze Dyktanda odbywały się w studiu koncertowym Radia Katowice, potem w Górnośląskim Centrum Kultury, następnie dwukrotnie w katowickim Spodku (2005, 2006), gromadząc za każdym razem po kilka tysięcy osób. Od 2006 roku Dyktando organizowane było przez Instytucję Kultury „Estradę Śląską”, następnie przez Centrum Kultury Katowice (2012, 2014), a obecnie przez Katowice Miasto Ogrodów – Instytucje Kultury im. Krystyny Bochenek.

Dyktando transmitowane było przez Polskie Radio i Telewizję Polską, dzięki czemu z ortografią zmagały się tysiące widzów i słuchaczy. Dwukrotnie można było też pisać tekst dyktanda za pośrednictwem komunikatora Gadu Gadu. Dyktanda odbywały się również za granicą – we Francji,  Austrii, Szwecji, na Litwie, Białorusi.

Autorami tekstów Dyktanda i jurorami są wybitni polscy językoznawcy – profesorowie: Antonina Grybosiowa, Walery Pisarek, Andrzej Markowski, Jerzy Bralczyk, Jerzy Podracki, Jerzy Dunaj, Edward Polański. Kilkakrotnie tekst Dyktanda został napisany bezbłędnie. Po raz pierwszy w 1993 roku przez Stefana Kamockiego – nauczyciela z Piotrkowa Trybunalskiego.

Dyktando od 1993 roku piszą również goście specjalni: dziennikarze, politycy, aktorzy, sportowcy, piosenkarze, a wśród nich m.in. Marek Borowski, Jerzy Owsiak, Agata Wróbel, Grzegorz Turnau.

W 2010 roku odbyło się Dyktando Mistrzów, w którym udział wzięli laureaci wszystkich dotychczasowych edycji imprezy.

Zgłoszenia do udziału w Dyktandzie można dokonać od 1 lipca br. wypełniając formularz na stronie www.dyktando.info.pl. Dyktando 2016 transmitowane będzie przez TVP Katowice i anteny regionalne TVP S.A.