26 lutego 2013
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - 1 marca
Zgodnie z wolą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony w tym roku po raz trzeci jako święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotyc

Zgodnie z wolą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony w tym roku po raz trzeci jako święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Jest także formą uczczenia bólu i cierpienia, jakich żołnierze drugiej konspiracji doznawali przez wszystkie lata PRL i ciszy po 1989 r. Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.


Dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach dr Andrzej Drogoń oraz Prezydent Miasta Katowice Piotr Uszok zapraszają do udziału w uroczystościach poświęconych „Narodowemu Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych”, które odbędą się 1 marca 2013 r. w kościele p.w. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny (Kościół Mariacki, plac Ks. Emila Szramka 1 w Katowicach).

Wydarzenie odbywa się pod patronatem honorowym Wojewody Śląskiego dr. Zygmunta Łukaszczyka, Marszałka Województwa Śląskiego Mirosława Sekuły oraz Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego płk Krzysztofa Radwana.


Program uroczystości w kościele Mariackim:
11.00 – powitanie gości: dr Andrzej Drogoń, dyrektor oddziału IPN w Katowicach
11.10 – koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego wraz z solistami (po raz pierwszy na Śląsku!)
12.00 - Msza Św. w intencji Żołnierzy Wyklętych
13.00 - prezentacja tomiku poezji o. Łukasza Buksy: „Trzydziestu trzech zapomnianych”
13.15 - Apel Poległych przed Kościołem Mariackim
13.45 - Otwarcie wystawy „Orzeł, Pogoń i Archanioł. Powstanie Styczniowe na ziemiach dawnej Rzeczypospolitej
14.00 - spotkanie pokoleń: Kombatanci – młodzież, przy żołnierskiej grochówce
Przegląd filmów krótkometrażowych o Żołnierzach Wyklętych w artystycznej oprawie pieśni patriotycznych w Kinie Światowid – Katowice, 1 marca 2013
1 marca 2013 r. o godz. 15.00 zapraszamy do kina Światowid” w Katowicach (ul. 3 Maja 7) na przegląd filmów krótkometrażowych o Żołnierzach Wyklętych w artystycznej oprawie pieśni patriotycznych. Organizatorem wydarzenia jest Kino „Światowid” oraz oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach.

d.jpg