13 października 2017
Lokal na kulturę
IX edycja konkursu została rozstrzygnięta

 

We wrześniu ogłoszono dziewiątą edycję konkursu „Lokal na kulturę". Jest on adresowany do osób, które mają ciekawe pomysły na uruchomienie działalności kulturalnej, artystycznej bądź twórczej. Jego celem jest ułatwienie startu inicjatywom mieszkańców. – Projekty działające w ramach „Lokalu na kulturę" są dowodem na to, że sprawdza się strategia miasta, by inwestować w kulturę, nie tylko w wielkie wydarzenia, koncerty czy instytucje, ale, by wspierać oddolne inicjatywy mieszkańców, którzy najlepiej wiedzą, co jest potrzebne w ich najbliższym otoczeniu – mówi prezydent Katowic Marcin Krupa. Wsparcie magistratu polega na udostępnieniu lokali po preferencyjnych stawkach czynszu.


Tym razem komisja konkursowa wybrała oferty:

– Marcina Błaszczyka (BE Media) – na lokal przy ul. Gliwickiej 223,

– Fundacji Imago Silesia –  na lokal przy ul. Kościuszki 39,

– Łukasza Dębskiego (Prywatna Profesjonalna Szkoła Muzyczna) – na lokal  przy ul. Warszawskiej 67.

 

Przy ul. Gliwickiej ma powstać kino-teatr oraz studio filmowe. Będą się tam odbywać spektakle teatralne, etiudy, pokazy filmowe, koncerty, warsztaty twórcze, prelekcje, konferencje, wykłady i szkolenia, będzie galeria i miejsce realizacji filmów fabularnych, teledysków i innych form filmowych. W planie są też półkolonie lub obozy dla dzieci i młodzieży. – Niewątpliwą korzyścią będzie również fakt, że z krajobrazu zniknie niszczejący lokal, a pojawi się nowe tętniące życiem miejsce. Takie lokalne centrum kultury – zapewnia wnioskodawca Marcin Błaszczyk.

Podobne zamierzenia ma kolejny wnioskodawca. Fundacja Imago Silesia proponuje utworzenie przy ul. Kościuszki „Alternatywnego Domu Kultury", a w nim cykliczne warsztaty tematyczne: plastyczne, rękodzieła, muzyki  świata, z antropologii kultury, dziennikarskie – dla młodzieży szkolnej,  wystawy – głównie fotograficzne młodych twórców ze Śląska, dyskusyjny klub filmowy, czytelnię społeczną i spotkania autorskie w ramach klubu książki. – Planowana przez fundację działalność to niewielkie wydarzenia kulturalne, dostosowane do potrzeb mieszkańców dzielnicy i miasta. Alternatywny Dom Kultury ma być miejscem spotkań społeczności lokalnej – obiecują przedstawiciele fundacji.

Natomiast w trzeciej lokalizacji – przy ul. Warszawskiej przewiduje się prowadzenie zajęć nauki gry na instrumentach, teorii muzyki oraz rytmiki, organizację popisów muzycznych uczniów i profesjonalnych muzyków. Wnioskodawca – Łukasz Dębski pracuje w Krakowskiej Akademii Muzycznej i Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Krakowie.

Umowy między miastem a wybranymi oferentami zostaną zawarte do końca października. 

 

Do tej pory dzięki programowi powstało np. Muzeum Historii Gitary przy ul. Krzywej 4. Do obcowania ze sztuką w każdym wymiarze zaprasza Home&Art Sp. z o.o. W lokalu przy ul. Mikołowskiej 13 organizowane są warsztaty m.in.  z malarstwa, rysunku, grafiki, architektury i tańca. To miejsce, gdzie wśród ekspozycji dzieł wybitnych artystów można odnaleźć siebie, odkryć swoją pasję lub przyszłą drogę zawodową. Z kolei Agencja Artystyczna ART VIBE Joanna Dolata przy ul. Czecha 1a prowadzi centrum wokalno-instrumentalne. Centrum Muzyki Nad Rawą też działa dzięki „Lokalowi na kulturę". Szkołą kieruje absolwentka Akademii Muzycznej, a kadrę stanowią najlepsi muzycy młodego pokolenia. – Centrum prowadzę już dwa lata. Dzięki konkursowi mogłam wystartować z własną inicjatywą, wcześniej uczyłam w innych, prywatnych szkołach muzycznych. Nie ukrywam, że budynek wymagał kapitalnego remontu, ale niewątpliwą zaletą było, że jest wolnostojący i nikomu nie będziemy przeszkadzać. Nie ma sąsiadów, dlatego próby muzyczne i zajęcia mogą trwać do późnych godzin. Niełatwo prowadzi się instytucje kulturalne, zwłaszcza bez dofinansowania, dlatego fajnie, że miasto daje pomoc w postaci preferencyjnych warunków najmu tychże lokali – mówi Joanna Dolata.   

Fundacja Kultura Obrazu przy ul. Kordeckiego 2 prowadzi fotograficzne archiwum społeczne katowiczan, warsztaty oraz galerię. – Fundację założyliśmy w 2010 r. Początkowo współpracowaliśmy z różnymi instytucjami, gdzie organizowaliśmy gościnne wystawy fotografii. Z czasem dostrzegliśmy potrzebę włączenia się w oddolny ruch inicjatyw miejskich, mający na celu tworzenie nowych miejsc na mapie miasta, w których kultura mogłaby się rozwijać z udziałem mieszkańców. A do tego niezbędna okazała się własna przestrzeń – biuro, galeria, przestrzeń warsztatowa. Z końcem 2015 r. wzięliśmy więc udział w konkursie. Udało się. Dziś na niespełna 40 m kw. przy ul. Kordeckiego 2 prowadzimy działalność wystawienniczą, archiwistyczną, edukacyjną. W końcu też mamy się gdzie spotkać – zdradza Ewelina Lasota z Fundacji Kultura Obrazu.

Fundacja IMP przy ul. Mikołowskiej 20 i 20a realizuje projekt „Institute of Music Performance". Przy ul. Kilińskiego 22 działa March'o Studio Joanna Jochymczyk, które zajmuje się organizowaniem wystaw, warsztatów twórczych i eventów. Działalność związana jest także ze sprzedażą produktów związanych z upcyklingiem i ecodesignem oraz prowadzeniem „kliniki" starych mebli (bez działalności warsztatowej). Przy ul. Iłłakowiczówny 9 Tobiasz Janikowski prowadzi familijne kino i teatr, świetlicę dla seniorów i galerię, dodatkowo zajmuje się również organizacją spotkań.

 

 

Informacje o programie można znaleźć na stronie http://www.lokalnakulture.pl/, a wyniki konkursu - tutaj