sekap bip mowa niepełnosprawni
Startuj z katowice.eu |
wersja polskawersja angielskawersja francuskawersja niemiecka
Katowice.eu
Wyszukiwarka - pomoc
Wyszukiwarka - pomoc
zamkinj
 

Wyszukiwanie proste

Proszę wprowadzić w okno wyszukiwarki żądaną frazę, np.: „podatki” i nacisnąć przycisk „OK”. Wówczas zostaną wyszukane wszystkie informacje zawierające całą wprowadzoną frazę.

Wyszukiwanie złożone

W celu wyszukania wszystkich informacji zawierających fragment szukanej frazy, proszę wprowadzić w okno wyszukiwarki tylko początek lub koniec słowa, a następnie znak „ * ”, np.: „podat*”, „*odatki” i nacisnąć przycisk „OK”. Wówczas zostaną wyszukane wszystkie informacje zawierające fragment szukanej frazy, np.: „podatkowy”, „podatków”, itd.

resize
Kamera
Kamera
Kamera
Kamera
Jesteś tutaj: Aktualności


Aktualności

14. Festiwal Filmów Kultowych. Filmy, które trzeba znać.

26.04.2011

14. Festiwal Filmów Kultowych. Filmy, które trzeba znać.

Corman, Murnau, Leone, polskie kino klasy Be…. I to wszystko w jednym miejscu. Już 9 maja w Katowicach rusza 14. Festiwal Filmów Kultowych.
Staranna selekcja tytułów spośród tysięcy, jakie powstały na przestrzeni ponad 100-letniej historii kina, zaowocowała programem, w którym na równych prawach funkcjonują filmy grozy, westerny, komedie, kryminały. Filmy fabularne, dokumentalne i animowane. Pełno-, średnio- i krótkometrażowe. Najlepsze i najgorsze.
- FFK nie jest festiwalem premierowym. Jesteśmy zapatrzeni w filmową przeszłość i wyciągamy z niej najbardziej smakowite kąski. Pokazujemy filmy najlepsze, ale nie wstydzimy się sięgać po te najgorsze. To co nas interesuje najbardziej, to żywa reakcja na film – mówi Patryk Tomiczek, dyrektor artystyczny Festiwalu Filmów Kultowych.
Festiwalowe filmy łączy jedno: nie można obok nich przejść obojętnie. Śmieszą, straszą, drażnią, zachwycają, a czasem szokują. Po prostu – wywołują emocje. Za każdym razem różne. Inne w przypadku klasyków Murnaua, Rogera Cormana, George’a Lucasa czy Marka Piestraka. To kino emocjonujące, wzbudzające żywe, choć czasem bardzo skrajne, reakcje.

 


Ironia Sergio Leone, groza Cormana, zabawa Lucasa, czy wypaczenia Piestraka są gwarancją żywego kontaktu z kinem. Filmami, które pomimo diametralnie różnych warunków powstania, odmiennych artystycznie założeń oraz środków, jakie przeznaczono na ich realizację, stały się ponadnarodowym dobrem. Utworami bezsprzecznie kultowymi, choć otoczonymi kultem przez różnych wyznawców.
Sergio Leone przywraca z martwych wydawałoby się pogrzebaną po wsze czasy konwencję westernu. Amerykański mit we włoskich warunkach odzyskuje rumieńce, choć wskrzeszony nie będzie mógł już być taki sam. Prosta opozycja dobry – zły nie znajdzie zastosowania w nowych okolicznościach, gdzie panuje moralny relatywizm. W świecie Leone nikt nie jest jednoznacznie dobry, ale też całkowicie zły.
Corman straszy zabawiając się słowem spisanym przez Edgara Allana Poe, którego opowiadania stały się wyłącznie inspiracją do powstania legendarnych już dziś opowieści króla kina klasy B. Corman, jakże inaczej niż w dzisiejszym kinie, nikogo na naszych oczach nie odziera ze skór, nikogo nie szlachtuje, ani nie wypatrasza. Ten laureat honorowego Oscara nie potrzebuje tak bezpośrednich środków. Corman sięga do korzeni horroru wyciągając z niego aurę niesamowitości żywiącą się zagadkowością i niespodziewaną puentą. Jego cykl adaptacji E.A. Poe to otoczona kultem klasyka, do której nawet nie wypada przekonywać.

Na 14. FFK nie zabraknie żelaznej klasyki. Filmów, który odcisnęły swoje piętno na historii kina. Bezsprzecznym mistrzem jest Friedrich Wilhelm Murnau – jeden z najwybitniejszych reżyserów z okresu kina niemego, któremu świat zawdzięcza tak wybitne dzieła, jak „Fantom”, „Portier z hotelu Atlantic”, czy „Nosferatu”. Murnau opanował w czasach kinowej niemowy sztukę komunikowania się z widzem samym tylko obrazem. Niezwykle pięknym – dodajmy. Plastyczna strona filmów niemieckiego artysty wzbudza zachwyt po prawie dziewięćdziesięciu latach, a jej kontemplacja jest możliwa wyłącznie na dużym kinowym ekranie.
Lata świetlne od klasyki Murnaua sytuują się kultowe dziś produkcje Marka Piestraka.
Polskiego mistrza złego smaku. Ojca „Wilczycy”, która zamiast straszyć rozbawia. Podobnie jak polski odpowiednik przygód Indiany Jonesa – „Klątwa Doliny Węży”, której przed katastrofą nie uratowała doborowa obsada. Wysiłki Kolbergera i Wilhelmiego idą na marne w tym polsko-radzieckim balu niedorzeczności.
Festiwal Filmów Kultowych odbędzie się w Katowicach w dniach 9-29 maja 2011 r.
Więcej informacji na stronie www.filmykultowe.pl


   
powrót do poprzedniej strony
drukowanie artykułu
Co, gdzie, kiedy?

partnerzy
 
Urząd Miasta Katowice, 40-098 Katowice, ul. Młyńska 4, Tel. (+48 32) 2593-909, Fax (+48 32) 2537-984, E-mail: Urzad_Miasta@katowice.eu
© 2008 Urząd Miasta Katowice; najlepiej oglądać w rozdzielczości 1024x768; UTF-8;
kontakt: webmaster@katowice.eu | mapa serwisu | realizacja: 2business