Calendar
Title and navigation
<<<lipiec 2018>>>
lipiec 2018
PWŚCPSN
2526272829301
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
303112345
13 kwietnia 2016
Zagospodarowanie kompleksu stawów w Szopienicach - Burowcu - wyniki konsultacji
Zapraszamy do zapoznania się z wynikami konsultacji społecznych

​​

zdjecie Morawa wizualizacja.jpg


Zapraszamy do zapoznania się z wynikami konsultacji społecznych w sprawie zagospodarowania kompleksu stawów w Szopienicach - Burowcu.

 

Choć prawie każdy katowiczanin doskonale zna Dolinę Trzech Stawów, to już niewiele osób kojarzy dużo większy zespół akwenów w Szopienicach-Burowcu. Morawa, Borki i trzy Hubertusy, to zajmujący aż 89 hektarów (dla porównania zbiorniki wodne w Dolinie Trzech Stawów zajmują 33 hektary) zespół 5 stawów, które powstały w miejscu dawnych wyrobisk piasku, wydobywanego na potrzeby górnictwa. Chociaż geneza ich powstania ściśle związana jest z podziemną eksploatacją węgla, to jednak ich liczne walory przyrodnicze stanowią przeciwwagę dla stereotypowej wizji poprzemysłowego krajobrazu. - Woda w stawach ma wysoką jakość, a same stawy stały się całorocznym rajem dla wędkarzy i miejscem wypoczynku dla mieszkańców w sezonie letnim – podkreśla Barbara Lampart, naczelnik wydziału kształtowania środowiska. 

W październiku ubiegłego roku Marcin Krupa, prezydent Katowic, zadecydował o rozpoczęciu konsultacji społecznych w sprawie zagospodarowania kompleksu stawów w Szopienicach – Burowcu. – Mieszkańcy podczas spotkań i indywidualnych rozmów zgłaszali mi wiele różnych, ciekawych pomysłów dotyczących zagospodarowania tego terenu. Podjąłem decyzję, żeby nie prowadzić na obszarze stawów punktowych, wyrywkowych działań, tylko zająć się tą kwestią kompleksowo. Dlatego w ramach konsultacji chciałem zebrać opinie mieszkańców i przedstawicieli różnych środowisk – podkreśla prezydent Marcin Krupa.  
Do uczestnictwa w konsultacjach zaproszono mieszkańców Jednostki Pomocniczej nr 15 Szopienice – Burowiec, którzy doskonale znają obszar stawów i są jego częstymi użytkownikami. Dodatkowo każdy zainteresowany mieszkaniec Katowic mógł wypełnić ankietę online i wypowiedzieć się o indywidualnych preferencjach w zakresie przyszłego zagospodarowania tego miejsca. Łącznie w konsultacjach wzięło udział ponad 780 osób (w tym 634 wypełniło ankiety).
Oprócz badania ankietowego, w ramach konsultacji społecznych zorganizowano cykl trzech warsztatów projektowych z mieszkańcami. Pod okiem architektów mieszkańcy uczestniczyli w spacerze badawczym wokół stawów. Przeprowadzono także wywiady fokusowe z harcerzami, wędkarzami, organizacjami ekologicznymi, przedstawicielami „morsów” oraz radą jednostki pomocniczej. Proces konsultacyjny przy udziale mieszkańców zakończono w trakcie otwartego spotkania podsumowującego. Następnie wnioski, przygotowane przez architektów prowadzących proces konsultacyjny, zostały przekazane do Urzędu Miasta Katowice w celu weryfikacji. 

– ​Zarówno w trakcie konsultacji, jak i w toku prac nad raportem, zastanawialiśmy się nad dylematem, czy można zagospodarować teren stawów tak, by jak najlepiej służył mieszkańcom, spełniając funkcje rekreacyjne i rozrywkowe, ale przy zachowaniu jego naturalnego charakteru, dbałości o przyrodę i tereny zielone – mówi prezydent Marcin Krupa. – Okazało się, że jest to możliwe. Dziękuję katowiczanom za tak duże zaangażowanie w proces konsultacji i wiele cennych uwag, z których większość będzie traktowana jako wytyczne do koncepcji architektonicznej dla konsultowanego obszaru. Zmiany będziemy wprowadzać etapami. Na pewno jednym z pierwszych kroków będzie posprzątanie tego obszaru – dodaje prezydent.Najważniejsze wnioski z konsultacji:
•    Realizacja zakazów wjazdów w bezpośrednie sąsiedztwo stawów;
•    Budowa parkingów;
•    Organizacja systemu ścieżek rowerowych na terenie kompleksu stawów oraz w bezpośredniej okolicy       (połączenia z innymi ścieżkami);
•    Połączenie wodne przyrodnicze i rekreacyjne stawów – zależne od wyników inwentaryzacji przyrodniczej;
•    Ograniczenie rozrostu szuwarów i uporządkowanie samosiejek;
•    Realizacja plaż oraz zaplecza dla nich (toalety, przebieralnia, natryski, gastronomia);
•    Realizacja oświetlenia na terenach rekreacyjnych.


raport końcowy

raport z konsultacji przygotowanych przez Pronobis Studio

raport z przeprowadzonego badania ankietowego

załącznik do raportu z badania ankietowego

załącznik do raportu z badania ankietowego

wyniki konsultacji wraz ze sposobem ustosunkowania się Prezydenta Miasta do zebranych wniosków mieszkańców


Więcej informacji o procesie można znaleźć na stronie konsultacje.katowice.eu