03 listopada 2017
Marcin Krupa rozlicza się z mieszkańcami z obietnic wyborczych po trzech latach prezydentury
Przed wyborami samorządowymi w 2014 r. Marcin Krupa przedstawił swój program wyborczy składający się z 10 postulatów i nazwał go „Umową z mieszkańcami Katowic” - po 3 latach sprawozdaje się z realizacji

Podsumowanie 3 lat prezydentury Marcina Krupy.pdf

Przed wyborami samorządowymi w 2014 r. Marcin Krupa przedstawił swój program wyborczy składający się z 10 postulatów i nazwał go „Umową z mieszkańcami Katowic". – Obiecałem katowiczanom, że nie schowam go do szuflady – tylko regularnie będę rozliczał się z obietnic wyborczych. Do tej pory, w zbiorowej formie, dwukrotnie przedstawiłem katowiczanom postęp prac nad realizacją zapisów „Umowy" – pod koniec 2015 i 2016 roku. Podjąłem także decyzję o rozszerzeniu jej zapisów o dwa punkty dotyczące walki o czyste powietrze oraz utworzenie metropolii – mówi prezydent Marcin Krupa i dodaje, że już połowa postulatów „Umowy" dotyczących m.in. budżetu obywatelskiego, współpracy z NGO, budowy mieszkań na wynajem, czy też wdrożenia programu „Senior w mieście" została już w 100% zrealizowana.

Prezydent podkreśla, że na różnym stopniu zaawansowania prac znajdują się inwestycje o łącznej wartości ponad jednego miliarda złotych, na które w okresie minionych trzech lat pozyskano dofinansowanie o wartości ponad 700 milionów złotych. – Zależy nam na ciągłym podnoszeniu jakości życia w mieście. Nowe centra przesiadkowe, trzy baseny, przebudowa DK81 czy też inwestycje realizowane w ramach budżetu obywatelskiego oznaczają szereg korzyści dla mieszkańców. Z kolei skuteczne pozyskiwanie środków zewnętrznych sprawia, że więcej pieniędzy pozostaje w kasie miasta i można je wydać na inne potrzebne sprawy – mówi prezydent.

W opinii Marcina Krupy przez ostatnie trzy lata znacząco wzrosła globalna pozycja Katowic. - Po pierwsze dziś jesteśmy stolicą ponad dwumilionowej, jedynej w Polsce, metropolii, która jest już dostrzegalna na mapie Europy. Po drugie prowadzimy intensywne działania, by ściągać do Katowic ważne w skali globalnej wydarzenia. To u nas odbywają się finały rozgrywek e-sportu Intel Extreme Masters, na które przyjechało w tym roku do nas ponad 170 tys. osób z całego świata, a kilkadziesiąt milionów śledziło zmagania zawodników przed komputerami. W 2015 r. otrzymaliśmy prestiżowy tytuł Miasta Kreatywnego Muzyki UNESCO – jako jedyne miasto w tej części Europy. W tym roku przyznano nam tytuł miasta gospodarza prestiżowych imprez – Szczytu Klimatycznego w 2018 roku oraz Międzynarodowej Konferencji Antydopingowej w 2019 roku. Skoro tak ważne wydarzenia odbywają się u nas, to znaczy, że nasz potencjał i przemiana, jaka dokonała się w ostatnich latach, są zauważane i doceniane na świecie – dodaje prezydent.

1.       Budżet Obywatelski kluczowym narzędziem aktywizacji mieszkańców Katowic – 20 mln złotych i skuteczniejsze procedury. Postulat zrealizowany.

Decyzją prezydenta kwota przeznaczona na budżet obywatelski wzrosła od 2015 r. z 10 do 20 mln zł. W tegorocznym wrześniowym głosowaniu na projekty do IV edycji budżetu obywatelskiego katowiczanie mieli do dyspozycji aż 24,5 mln zł – czyli ponad 82 złote na mieszkańca, najwięcej w Polsce wśród miast wojewódzkich. Był to jeden z czynników, dzięki któremu zanotowano rekordową frekwencję – swoje głosy oddało ponad 33 tys. mieszkańców, czyli o ponad 10% więcej niż w 2016 r.

Budżet obywatelski zmienia nasze miasto, pomaga rozwijać dzielnice. Łącznie w IV edycjach katowiczanie wybrali 473 projekty, z których do końca tego roku zrealizujemy łącznie ponad 300. Tym samym mieszkańcy naocznie mogą się przekonać, że głosowanie ma sens – mówi prezydent. – Chcemy, by budżet obywatelski był jeszcze bardziej przyjazny dla społeczności lokalnych. Dlatego co roku wprowadzamy nowe zapisy do regulaminu. Przykładowo od 2017 r. mieszkańcy mogli głosować na dwuletnie projekty inwestycyjne, a także przyznaliśmy nagrodę dla dzielnicy z najwyższą frekwencją – Murcki otrzymały ponad 100 tys. zł – dodaje prezydent.

2.       Stworzenie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu (COP) oraz powołanie pełnomocnika ds. organizacji pozarządowych. Postulat zrealizowany.

W marcu 2015 r. prezydent powołał Agnieszkę Lis na stanowisko Pełnomocnika Prezydenta ds. Organizacji Pozarządowych, a w styczniu 2016 r. otwarto nową siedzibę COP (335 m²) przy ul. Kopernika 14. - Centrum Organizacji Pozarządowych cieszy się dużą popularnością wśród organizacji sektora NGO. To właśnie w tym miejscu już 43 stowarzyszenia zarejestrowały swoją siedzibę – dzięki czemu nie muszą płacić za wynajem własnego lokalu. Dzięki synergii działań i pomysłów ludzi sektora NGO i setek wolontariuszy powstaje tu wiele wartościowych inicjatyw dla miasta i naszych mieszkańców – mówi Marcin Krupa. Z oferty COP, m.in. zajęć i szkoleń, skorzystali przedstawiciele ponad 135 organizacji pozarządowych, natomiast w 2017 r. organizacje ponad tysiąc razy skorzystały z infrastruktury COP na własne potrzeby. Łącznie w latach 2015 - 2017 na podmioty sektora NGO przeznaczono z budżetu miasta ponad 95 mln zł.

3.       Budowa trzech krytych basenów 25-metrowych. Postulat w realizacji.

Ruszyły budowy wszystkich trzech basenów. W czerwcu br. wybrano wykonawcę basenów w Brynowie (przy skrzyżowaniu ul. Kościuszki i ul. Zgrzebnioka) i na Burowcu (przy ul. Konnej). W sierpniu wybrano wykonawcę basenu na Zadolu (ul. Wczasowa). Łączny koszt trzech inwestycji wyniesie ponad 75 mln zł. Aktualnie trwają prace przygotowawcze do utworzenia fundamentów. Bryły budynków zaczną powstawać w 2018 roku. Baseny na Burowcu i w Brynowie mają być ukończone w kwietniu 2019 roku, natomiast pływalnia w Zadolu dwa miesiące później.

Zależy mi na tym, by całe rodziny mogły aktywnie spędzać czas wolny. Dlatego w projektach każdego z basenów znajdują się m.in.: 6-torowy basen sportowy o wymiarach 25x16 m, basen do nauki pływania, brodzik dla dzieci wyposażony w atrakcje, trybuny dla widzów, zjeżdżalnia, gabinety odnowy biologicznej (w basenie przy ul. Wczasowej), siłownia (w basenach przy ul. Hallera i ul. Kościuszki), pełnowymiarowe hale sportowe, sauny. Trzy baseny zamiast jednego aqua parku oznaczają, że większość mieszkańców Katowic będzie mieć dostępną pływalnię w promieniu pięciu kilometrów – mówi prezydent Marcin Krupa.

4. Budowa co najmniej 100 mieszkań na wynajem rocznie, przede wszystkim dla młodych rodzin oraz remonty kapitalne komunalnych budynków mieszkaniowych. Postulat zrealizowany.

Miasto Katowice aktywnie działa na rynku mieszkaniowym i posiada szeroki wachlarz możliwości uzyskania własnego lokum. Łącznie w latach 2015-2017 powstało dla mieszkańców 1121 lokali.

Miejska spółka Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego w 2015 r. przekazała mieszkańcom 55 lokali, a w tym roku 52. W przyszłym roku zostanie ukończone os.  Różane – a tym samym mieszkańcom zostanie przekazanych 188 nowych lokali.

W ramach działalności miejskiej jednostki KZGM w tym roku oddano najemcom 22 nowe lokale komunalne (ul. Kordeckiego, Śródmieście), a do końca tego roku – przybędzie ich jeszcze 45 (ul. Obrońców Westerplatte, Szopienice). Decyzją prezydenta znacząco przyspieszył program zagospodarowywania pustostanów. W 2015 r. wyremontowano 129 lokali mieszkalnych (koszt 1,88 mln zł), w 2016 r. 310 (koszt 5,86 mln zł ), a w tym roku 291 (6,06 mln zł). – Zmniejszanie liczby pustostanów w mieście jest ważne z dwóch powodów. Po pierwsze, mieszkania komunalne trafiają do mieszkańców, którzy ich potrzebują, a po drugie, miasto otrzymuje z tego tytułu środki, które może wydać przykładowo na kolejne remonty w przyszłości. W ostatnich latach znacząco redukujemy liczbę pustostanów w mieście – mówi prezydent Marcin Krupa.

Dużą popularnością mieszkańców cieszy się także program „Mieszkanie za remont". Do tej pory, w latach 2015-2017, najemców znalazły już 152 lokale, a w listopadzie tego roku zostanie ogłoszona kolejna edycja, w której pojawi się blisko 50 mieszkań do rozdysponowania.

W Katowicach powstanie także 1000 mieszkań w ramach programu „Mieszkanie Plus" – w dwóch lokalizacjach – na Nikiszowcu, na tzw. Mrówczej Górce, oraz na Burowcu – przy ul. Korczaka. Na początku 2018 roku mają ruszyć prace budowlane, a wiosną zostaną zaprezentowane kryteria oraz stawki czynszu dla potencjalnych najemców.

5.       Miejsce w żłobku i przedszkolu dla każdego dziecka z Katowic. Pakiet bezpłatnych usług miejskich dla Rodzin 3+. Postulat w realizacji.

W latach 2015-2016 powstało 170 nowych miejsc w żłobkach (przy ul. Ordona, ul. Uniwersyteckiej, ul. Marcinkowskiego) – łącznie jest ich dziś 789. W 2018 planowane jest uruchomienie żłobków na Kostuchnie i os. Tysiąclecia (łącznie 102 miejsca). Trwa budowa obiektu przy ul. Boya-Żeleńskiego (koszt inwestycji 3,7 mln zł) oraz adaptacja segmentu Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy przy ul. Krzywoustego (koszt inwestycji 2,6 mln zł). - Nie każdy ma komfort pozostawienia dzieci z dziadkami i nie każdego stać na opiekunkę do dziecka. Dlatego kolejnych ponad 100 nowych miejsc w żłobkach oznacza, że 100 matek będzie mogło wrócić wcześniej na rynek pracy – mówi prezydent Marcin Krupa.

Katowice, jako jedno z trzech miast wojewódzkich (poza Lublinem i Krakowem), dotują także pobyt dzieci w żłobkach niepublicznych. 150 zł – to jedna z najniższych opłat stałych wśród miast wojewódzkich za opiekę miesięczną w żłobku. Do tego dochodzi jeszcze opłata za wyżywienie w kwocie 5 złotych dziennie, czyli na przystępnym dla rodziców poziomie. Dzieje się tak dlatego, że średni miesięczny koszt dopłaty do jednego miejsca w żłobku w Katowicach ustalono na poziomie aż 1372 zł. W żłobkach niepublicznych opłata jest również stosunkowo niska, gdyż nawet bez uwzględnienia dotacji miasta wynosi 800 zł. Oznacza to, że w katowickich placówkach niepublicznych rodzice ponoszą koszt 400 zł miesięcznie plus opłatę za wyżywienie. W 2017 roku, z budżetu Katowic, na dopłaty do żłobków gminnych zabezpieczono kwotę w wysokości blisko 13,5 mln zł (w 2016 było to 12,2 mln zł), a żłobków niepublicznych 3,1 mln zł (1,8 mln w 2016 r.).

W Katowicach jest blisko osiem tysięcy miejsc w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych. We wrześniu 2017 roku uruchomionych zostało 156 miejsc w rozbudowanych przedszkolach miejskich (Miejskie Przedszkole nr 41 - Kostuchna oraz Miejskie Przedszkole nr 66 - Szopienice). Na te dwie inwestycje miasto pozyskało łącznie dofinansowanie w wysokości ponad 8,3 mln zł. Po tegorocznej rekrutacji w przedszkolach pozostało ponad 40 wolnych miejsc. – Niektórzy rodzice sygnalizują nam brak miejsc w przedszkolach w niektórych częściach miasta. Pracujemy nad lepszym geograficznym rozłożeniem oddziałów przedszkolnych. Otwarcie nowych 156 nowych miejsc w tym roku polepszyło sytuację, ale to nie jest nasze ostatnie słowo – zapowiada prezydent.

Dynamicznie rozwija się program „Nas Troje i więcej" zapewniający rodzinom wielodzietnym zniżki m.in. na baseny, korty, siłownie, lodowiska, wydarzenia organizowane przez miasto. Łącznie w programie uczestniczy 2901 rodzin (w latach 2015-2017 do projektu zgłosiły się 2734 rodziny), a karty otrzymało prawie 13 tys. osób.

Od października 2014 r. do końca czerwca 2016 r. rodziny wielodzietne, posiadające karty „Nas troje i więcej" mogły korzystać z 20% dopłat do tzw. opłat śmieciowych. Łącznie z tego tytułu Katowice wypłaciły ponad 95 tys. zł. Natomiast od 1 lipca 2016 r., na skutek zmiany przepisów dopłata została zastąpiona 20% zwolnieniem przysługującym rodzinom wielodzietnym, posiadającym ogólnopolską kartę Dużej Rodziny. Od lipca 2016 do końca czerwca 2017 ze zwolnienia skorzystało 530 rodzin na kwotę ponad 70 tys. zł.

6.       Budowa Centrum Nauki w Katowicach. Postulat w realizacji.

Zgodnie z zeszłorocznymi zapowiedziami prezydent Marcin Krupa zaprezentował w 2017 r. pierwszą koncepcję Centrum Nauki – tzw. „Śląskie Centrum Innowacji". Placówka ma być oparta na wystawach interaktywnych w dziedzinach: medycyna, architektura i urbanistyka, energetyka, technologie informacyjne i komunikacyjne ze strefą gamingu oraz laboratoriami i pokojami doświadczeń. Uzupełnieniem będzie strefa odpoczynku. Prezydent wskazał także, że Centrum Nauki znajdzie swoją siedzibę w pustej dziś Hali Parkowej przy ul. Kościuszki. W listopadzie tego roku podczas Śląskiego Festiwalu Nauki w tzw. „strefie esport" zostanie zaprezentowana idea „Śląskiego Centrum Innowacji". Na przełomie pierwszego i drugiego kwartału przyszłego roku zostanie ogłoszony konkurs na projekt wraz z zagospodarowaniem terenu.

7.       Katowicki program „Senior w mieście". Postulat zrealizowany.

- Nasze działania dla seniorów realizujemy w wielu płaszczyznach, bo widzimy, jak duże jest zapotrzebowanie. Chcemy ich „wyciągać z domów", pokazywać, że są potrzebni społeczeństwu, że mamy dla nich ciekawą ofertę – mówi Marcin Krupa.

Od 2013 roku realizowany jest program „Aktywni seniorzy". Do listopada 2017 roku wydano już ponad 8 800 kart (w tym blisko 6500 w przeciągu ostatnich 3 lat), które są podstawą do otrzymania zniżki na wydarzenia kulturalne, sportowe, rekreacyjne i edukacyjne oferowane przez instytucje miejskie i prywatnych przedsiębiorców. W mieście, przy współpracy z organizacjami pozarządowymi, odbywa się szereg wydarzeń adresowanych do seniorów – są to m.in. „Katowickie Dzień Aktywnego Seniora", „Katowicka Senioriada", „Program Aktywny Senior", „Kawa za złotówkę dla seniorów", „Babcia, dziadek i ja w Katowicach". Na terenie miasta działa pięć Klubów Seniora.  Łącznie na działania dla seniorów w 2016 r. zostało przeznaczonych blisko 34 mln zł.

Opracowany i szeroko rozkolportowany został informator dla seniorów, w którym znalazły się informacje o wszystkich działaniach realizowanych przez miasto z myślą o tej grupie mieszkańców. W tym roku został on zaktualizowany i rozdystrybuowany w ilości 3 000 sztuk.

Najważniejsze informacje dot. 2017 roku to m.in.: powołanie Rady Seniorów II kadencji, blisko 50 tys. seniorów uczestniczyło w wydarzeniach im dedykowanych. Katowice zostały także liderem w zakresie likwidacji barier utrudniających życie osobom z niepełnosprawnością.

8.       Ożywienie terenów poprzemysłowych. Postulat w realizacji.

W ramach „Lokalnego Programu Rewitalizacji Miasta Katowice na lata 2016- 2022" wyznaczyliśmy obszar rewitalizacji w granicach ośmiu dzielnic zamieszkałych przez 70 tys. osób – mówi Marcin Krupa. – Działania podejmowane w tych obszarach wpłyną na wielowymiarową odnowę i trwałe ożywienie społeczno-gospodarcze, które przełoży się bezpośrednio na wzrost jakości życia mieszkańców – dodaje prezydent. Wśród przykładowych realizacji w latach 2016–2022 mających na celu ożywienie obszarów poprzemysłowych można wymienić m.in.:

 • Zawodzie – Porcelanowa – projekt rozbudowy już istniejącego Parku Przemysłowo-Technologicznego oraz rozwój jego funkcji w kierunkach m.in. design, logistyka, IT.
 • Dąb – Baildona – projekt mający na celu rozwój Parku Przemysłowo-Technologicznego „Revita–Park" (adaptacja i przebudowa budynków po byłej hucie na cele biurowe, produkcyjne, handlowe, rekreacyjne).
 • Wełnowiec – Konduktorska – rekultywacja i uzbrojenie terenu pod inwestycje, w tym budowę obiektów biurowych i hotelowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą i zagospodarowaniem terenu. Realizacja projektu jest częścią większej koncepcji, która zakłada stworzenie zrównoważonej i przyjaznej dzielnicy miasta tzw. „Katowice – Północ Eko Miasto".
 • Szopienice – Woźniaka – przedsięwzięcia związane z utworzeniem strefy aktywności gospodarczej, utworzeniem parków przemysłowych i technologicznych zagospodarowujących tereny i obiekty poprzemysłowe.

W 2017 r. podjęto działania zmierzające do przekazania przez Spółkę Restrukturyzacji Kopalń SA miastu Katowice nieruchomości zabudowanej zespołem zabytkowych budynków Szybu Poniatowski, położonych na terenie Nikiszowca. Przekazanie planowane jest w 2018 roku. Kolejnym działaniem w tym obszarze jest podpisanie umów na realizację inwestycji Mieszkanie Plus w rejonie ulicy Korczaka na Burowcu. W tym roku zakończyła się rewitalizacja i adaptacja na funkcje muzealne zabytkowych budynków Łaźni Głównej oraz Stolarni w kompleksie Muzeum Śląskiego. Z budżetu miasta Katowice przekazano na ten cel kwoty łącznie 7 mln zł. Utworzono także bazę terenów poprzemysłowych, w której zawarte są informacje na temat obszarów i obiektów zewnętrznych firm pozostających w ofercie do zbycia lub najmu. Bazę prowadzi Wydział Obsługi Inwestorów i obecnie obejmuje 17 obszarów.

9.       Wspierania inwestycji – nowych technologii – Opiekun Inwestora. Postulat zrealizowany.

Każdy nowy inwestor w Katowicach to szereg korzyści dla mieszkańców i miasta – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Po pierwsze powstają nowe miejsca pracy w przyszłościowych branżach, z których mogą skorzystać katowiczanie. Dzięki temu mamy jeden z najniższych poziomów bezrobocia w Polsce, który wynosi niespełna 3%. Po drugie, nowi inwestorzy w długofalowej perspektywie zapewniają nam znaczące wpływy do budżetu miasta pochodząc z podatków. Po trzecie – każdy nowy inwestor wzmacnia wizerunek Katowic jako miasta przyjaznego biznesowi, co ułatwia przyciąganie kolejnych firm - dodaje prezydent.

Dzięki sprawnemu pozyskiwaniu inwestorów powstają dynamicznie nowe przestrzenie biurowe. Powierzchnia biurowa obecnie w Katowicach wynosi ponad 450 tys. m2, czyli prawie dwukrotnie więcej niż w 2014 roku (235 tys. m2). Duża przestrzeń biurowa oznacza m. in. wspomniany już wcześniej wpływ dodatkowych pieniędzy z podatków do kasy miasta, zwiększanie ilości miejsc pracy (co z kolei wpływa na wysokość wpływów z podatków PIT dla miasta), a także możliwości lokowania się kolejnych przedsiębiorstw.

Od 2015 roku działa Referat Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Dodatkowo każdy inwestor – także potencjalny – otrzymuje swojego opiekuna, który odpowiada za pomoc w procedurach administracyjnych związanych z realizacją inwestycji na terenie miasta. W tym roku, w ramach wsparcia dla start-up'ów, zorganizowano 30 wydarzeń.

We wrześniu 2016 roku prezydent Marcin Krupa zapowiedział rozpoczęcie współpracy z Doliną Krzemową. Podczas pobytu w Palo Alto w czerwcu tego roku katowickie firmy miały okazję zobaczyć biuro reprezentacyjne Miasta Katowice znajdujące się w Palo Alto, jak również wziąć udział w zorganizowanych warsztatach dot. możliwości rozpoczęcia działalności w Dolinie Krzemowej i form wsparcia oferowanych przez Miasto Katowice. W wyjeździe wzięli udział przedstawiciele firm z Katowic: Kotrak, Smart in, Indata, IBM, Smart Data Lights. – Biuro reprezentacyjne Miasta Katowice w Dolinie Krzemowej to wyjście naprzeciw rosnącym oczekiwaniom lokalnych firm o niesamowitym potencjale, którego nie wolno pozwolić zmarnować. Służąc im odpowiednią pomocą i kontaktami możemy ułatwić ich dalszy rozwój i wyście ze swoją ofertą poza granice kraju – podkreśla Marcin Krupa, Prezydent Miasta Katowice. Działanie to ma służyć przede wszystkim rozwojowi lokalnych firm, które chciałaby wejść na rynek amerykański i poprzez niego dotrzeć na rynki globalne. W październiku swoją działalność w Dolinie Krzemowej rozpoczęła firma Kotrak.

 

10. Rozwiązanie problemów komunikacyjnych, w szczególności południa Katowic: Park & Ride, „Katowice na rowery", nowe środki transportu. Postulat w realizacji.

- W Katowicach stawiamy na transport zrównoważony, tj. taki, który jest przyjazny dla pieszych, rowerzystów, kierowców i osób korzystających z komunikacji publicznej. Takie założenie wymaga od nas działania w wielu różnych obszarach – mówi Marcin Krupa.

Węzły przesiadkowe – w formule Park&Ride

Jednym z kluczowych przedsięwzięć planowanych do realizacji w perspektywie finansowej UE 2014-2020 jest „Katowicki System Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych" obejmujący utworzenie węzłów przesiadkowych „Ligota", „Brynów Pętla", „Zawodzie", „Sądowa", „Piotrowice" i „Podlesie".  W ramach zadania pn. „Rozbudowa układu drogowego wraz z budową linii tramwajowej od Pętlu Brynów do Pętli Kostuchna" projektowany jest również zintegrowany węzeł przesiadkowy „Kostuchna". Planowany jest również zintegrowany węzeł przesiadkowy  „św. Jana".

Postęp w pracach:

 • Ligota – trwają prace budowlane. Planowany termin oddania inwestycji to czerwiec 2018 roku. Węzeł będzie łączył: komunikacja indywidualna – pociąg – autobus. Koszt inwestycji to 9,1 mln zł.
 • Brynów – trwają procedury przetargowe. Planowany termin zakończenia inwestycji to rok 2019.  Węzeł będzie łączył: komunikacja indywidualna – tramwaj – autobus. Koszt inwestycji to 55,2 mln zł.
 • Zawodzie – trwają procedury przetargowe. Planowany termin zakończenia inwestycji to rok 2019.  Węzeł będzie łączył: komunikacja indywidualna – tramwaj – autobus. Koszt inwestycji to 64,2 mln zł.
 • Sądowa – trwają procedury przetargowe. Planowany termin zakończenia inwestycji to rok 2019.  Węzeł będzie obsługiwał kursy autobusów dalekobieżnych – zarówno krajowe, jak również międzynarodowe. Koszt inwestycji to 59,5 mln zł.
 • Piotrowice i Podlesie – trwają procedury przetargowe wyłaniające projektanta. Koszt tego etapu to 250 tys. zł dla Piotrowic i 757,3 tys. zł dla Podlesia.  Trwają starania o dofinansowanie.

Na w/w inwestycje już pozyskano dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wysokości ok. 150 mln zł.

Przebudowa DK 81 w 2 lokalizacjach

Pierwszym z opisywanych projektów jest rozbudowa i przebudowa dwóch odcinków dróg krajowych nr 81 (ul. 73 Pułku Piechoty) i 86 (ul. Pszczyńska) o łącznej długości 3,62 km, stanowiących dojazd do autostrady A4. Realizacja projektu potrwa w latach 2017-2020 i kosztować będzie 400 mln zł, z czego dofinansowanie wyniesie 338,2 mln zł (tj. 85% kosztów kwalifikowanych projektu).

Druga inwestycja zlokalizowana jest w dzielnicy Piotrowice i obejmuje rozbudowę odcinka DK 81 (ul. Kościuszki) o długości 1,44 km wraz z budową dwupoziomowego węzła bezkolizyjnego typu „Karo" na skrzyżowaniu z ulicą Armii Krajowej z tzw. „rondem turbinowym" dwupasowym, umożliwiającym poprzez DK 86 dojazd do autostrady A4. Inwestycja będzie realizowana w latach 2017-2019 i kosztować będzie 132,8 mln zł, z czego dofinansowanie wyniesie 111,4 mln zł.

Obecnie trwa wybór wykonawców w ramach ogłoszonych postępowań przetargowych.

- Te inwestycje o wartości ponad pół miliarda złotych są ważnym krokiem w udoskonalaniu transportu w regionie. Ich realizacja znacząco podniesie komfort życia mieszkańców Katowic i regionu, niesie ze sobą szereg korzyści i ułatwień. Chcemy osiągnąć dwa cele. Po pierwsze, oddzielimy ruch wewnętrzny od tranzytowego, a po drugie upłynnimy ruch w dwóch wąskich gardłach komunikacyjnych Katowic, z których jedno jest zlokalizowane na skrzyżowaniu autostrady A4 i DK 86 – a więc węźle o największym natężeniu ruchu samochodowego w Polsce. Płynny ruch pojazdów jest bardziej przyjazny środowisku, bo pozwala ograniczyć emisję spalin oraz hałas, a także pozwala zaoszczędzić czas kierowców. Realizacja dwóch projektów zwiększa także dostępność komunikacyjną nie tylko dla mieszkańców Katowic i regionu, ale też obszarów położonych przy dalszych odcinkach dróg DK81 i DK86. O zyskach mówimy więc zarówno w perspektywie ekonomicznej, jak i społecznej. W kontekście powstania metropolii śląskiej mówimy także o czynniku mocno podnoszącym konkurencyjność całego naszego regionu – podkreślał Marcin Krupa.

Wdrażanie Inteligentnych Systemów Transportowych (ITS)

Kluczowa funkcja planowanego ITS w Katowicach to obszarowe sterowanie ruchem z priorytetem dla pojazdów publicznego transportu zbiorowego w korytarzach transportowych tramwajowych oraz na głównych ciągach autobusowych. Dodatkowe funkcje systemu to m.in. informacja dla kierowców

o trasach alternatywnych np. przy zamknięciu tunelu. Na realizację projektu zabezpieczono środki finansowe Miasta Katowice na lata 2017-2019 w wysokości 60 mln zł, w tym zakładane dofinansowanie w wysokości 46,7 mln zł. Opracowano koncepcję systemu, program funkcjonalno-użytkowy, studium wykonalności z analizą kosztów i korzyści oraz istotne postanowienia specyfikacji istotnych warunków zamówienia.

Tramwaj na południe

Obecnie trwa projektowanie linii tramwajowej przez firmę Sweco, która w grudniu 2016 roku wygrała przetarg. W ramach prac – firma jest zobowiązana do prowadzenia działań komunikacyjnych z mieszkańcami (m.in. realizacja 10 spotkań). Projekt będzie gotowy IV kwartale 2018 roku, a praca w terenie rozpoczną się w I kwartale 2019. Realizowana wspólnie z Tramwajami Śląskimi S.A. budowa nowej linii tramwajowej i ścieżki rowerowej potrwa do 2020 roku. Jej koszt szacowany jest na 110 mln zł.

 „Tramwaj na południe" w liczbach:

 • Długość torowiska : 5,2 km
 • Prędkość komunikacyjna : 24 - 30 km/h
 • Ilość przystanków: 8
 • Odległości pomiędzy przystankami: 600– 800 m
 • Czas przejazdu Kostuchna – Brynów w godzinach szczytu : 12 – 14 min.
 • Czas przejazdu Kostuchna – Rynek w godzinach szczytu : 22 – 24 min.
 • Liczba wyburzeń planowana w ramach inwestycji: 0

Planowana budowa linii tramwajowej wzdłuż ul. Grundmanna w Katowicach. Połączenie dwóch magistralnych linii tramwajowych funkcjonujących w układzie wschód-zachód biegnących ul. Chorzowską oraz ul. Gliwicką – długość toru pojedynczego 1 km.

Katowice na rowery

W ramach realizacji „Polityki rowerowej Miasta Katowice" we współpracy ze środowiskiem rowerowym zrzeszonym w Zespole konsultacyjnym ds. Polityki Rowerowej, wypracowano i przyjęto „Podstawową Sieć Infrastruktury Rowerowej w Katowicach". Sieć realizowana będzie etapami zgodnie z dokumentem „Standardy i wytyczne kształtowania infrastruktury rowerowej" opracowanej przez Górnośląski Związek Metropolitarny, który Miasto Katowice przyjęło do stosowania. Zakładana długość infrastruktury rowerowej po realizacji projektu „Podstawowej Sieci Infrastruktury Rowerowej w Katowicach" będzie wynosić 210 km. Na realizację zadania pn. Katowicka Infrastruktura Rowerowa na lata 2016-2019 Miasto zabezpieczyło środki finansowe w wys. 15,6 mln zł.

Przykładowe realizacje 2017 r.:

 • otwarto ścieżkę rowerową, która połączyła istniejącą trasę wzdłuż ulicy Chorzowskiej z Osiedlem Witosa wzdłuż ulic: Bocheńskiego, Pukowca, Kolońska i Rataja. Łącznie trasa ma ponad 1,5 km długości. Koszt inwestycji wyniósł 1,1 mln zł.
 • Zrealizowane ważne połączenie rowerowe – ul. Bohaterów Monte Cassino wzdłuż ulic: Leopolda, Wiertnicza Techników aż do ul. Popiełuszki, a obecnie trwają prace przygotowawcze realizacji tej ścieżki aż do Alei Niepodległości. Łącznie ta inwestycja będzie miała ok. 2 km długości.
 • Trwają procedury przetargowe nad połączeniem infrastruktury w biegu ul. Bohaterów Monte Cassino z Bulwarami Rawy o długości ok. 800m. Obecnie w tej części zakończono prace na odcinku ul. BMC od ul. Leopolda do wysokości ul. Burowieckiej. Ogłoszony przetarg dotyczy pozostałego odcinka, tj. od ul. Burowieckiej do Bulwarów Rawy.

Wypożyczalnie rowerów: wzrost ilości stacji wypożyczeń (2015 – 3, 2016 – 11, 2017 – 35). W 2017 r. zanotowano ponad 103 tys. wypożyczeń (w 2016 - 38 tys.). Ponad 20 tys. mieszkańców Katowic jest zarejestrowanych w systemie (z czego od listopada 2016 r. ta liczba wzrosła o 11,5 tys.). Sieć wypożyczalni w 2018 r. rozrośnie się o 11 wybranych przez mieszkańców w budżecie obywatelskim.

Ponadto w 2017 roku rozbudowano strefę Tempo 30, którą w Katowicach wprowadzono w 2015 roku. Już pierwszy rok jej użytkowania poprawił bezpieczeństwo na drodze – w stosunku do roku 2014, ilość wypadków z udziałem pieszych i rowerzystów w roku 2016, czyli po roku od wprowadzenia Strefy Tempo 30, spadła o ponad połowę. Strefę poszerzono o:

 • Osiedle Tysiąclecia
 • Dąbrówka Mała – rejon ulic Siemianowickiej, Styczniowej i Siwka
 • Koszutka – rejon ulic Grażyńskiego, Okrzei, Morcinka i Czerwińskiego
 • Osiedle Paderewskiego – rejon ulicy Sowińskiego
 • Piotrowice-Ochojec – rejon Osiedla Odrodzenie i ulicy Szenwalda
 • Ligota-Panewniki – rejon ulic Japońskiej, Emerytalnej i Zagrody
 • Brynów – rejon ulic Ceglanej i Wita Stwosza (zostanie wprowadzona do końca roku)

Zakup nowoczesnych autobusów

Do 2020 r. zakup 135 autobusów (w tym 20 z napędem elektrycznym) w ramach projektu PKM Katowice Sp. z o.o. pn. „Zmniejszenie negatywnego wpływu transportu publicznego na środowisko naturalne i poprawa jakości transportu poprzez zakup nowych ekologicznych autobusów niskopodłogowych", o łącznej wartości ok. 163 mln zł netto. Zakładane jest dofinansowanie zakupu 100 pojazdów w ramach RPO WSL oraz 35 pojazdów w ramach POliŚ.

 • W 2016 roku – na drogi miasta wyjechało 30 nowych autobusów
 • W 2017 roku - wyjechało 10 (planowane jeszcze 15)
 • W 2018 roku - wyjedzie 25 (w tym 10 elektrycznych)

11. Czyste powietrze: nasze wspólne wyzwanie. Postulat w realizacji.

- Aby realnie zmieniać jakość powietrza w trwałej perspektywie czasowej musimy prowadzić działania systemowe przez cały rok - co też robimy od lat. W Katowicach koncertujemy się na działaniach, które przyczyniają się realnie do poprawy jakości powietrza. Mam tu na myśli przede wszystkim wymianę starych kotłów węglowych, które są głównym źródłem smogu i zastępowanie ich ogrzewaniem gazowych czy elektrycznym. Na początku mojej prezydentury podjąłem decyzję o przyspieszeniu tego programu – mówi prezydent Marcin Krupa. - W 2015 roku dofinansowaliśmy wymianę 355 kotłów za blisko 2 mln zł, w 2016 roku było to już 515 kotłów za ponad 4 mln zł. W tym roku planujemy wymienić ponad 750 kotłów oraz zamontować 127 instalacji odnawialnych źródeł energii. Warto dodać, że od 2016 roku podnieśliśmy także maksymalną kwotę dotacji na wymianę pieców do 10 000 zł. Dzięki temu poziom dofinansowania jest jednym z najwyższych w kraju. Dodatkowo w latach 2015-2016 dofinansowaliśmy kwotą ponad 1,1 mln zł instalację 197 źródeł odnawialnej energii.

Aby działania w zakresie walki o czyste powietrze były skuteczne musimy je realizować w wielu sferach. W 2016 r. otrzymaliśmy aż 27 mln zł dofinansowania na termomodernizację 18 budynków (szkół i żłobków). W zakresie rozwoju transportu publicznego należy wspomnieć 8 centrów przesiadkowych, budowę linii tramwajowej na południe miasta, wprowadzenie Strefy Tempo 30, czy zakup nowoczesnych autobusów. - Te zmiany sprawią, że tysiące osób trwale zamieni samochód na komunikację publiczną - co realnie przyczyni się w skali całorocznej do spadku emisji zanieczyszczeń – podkreśla prezydent i dodaje, że kompleksowy plan walki ze smogiem przynosi realne efekty. Przykładowo - średnioroczne stężenie pyłu PM10 w ostatnich latach spada - pokazują to twarde dane. W roku 2010 średnioroczne stężenie pyłu wynosiło 52 ug/m3, w kolejnych latach spadało: w 2011 r. do 50, w 2012 r. do 49, w 2013 r. do 43, w 2014 r. do 42, w 2015 r. do 39, a w 2016 r. do 36.

Katowice jako jedno z pierwszych miast wprowadzają zmiany w polityce wsparcia osób gorzej sytuowanych w związku ze wzrostem kosztów ogrzewania.  W związku z wejściem w życie tzw. „uchwały antysmogowej" prezydent podjął decyzje o zwiększeniu dopłat dla mniej zamożnych katowiczan z 450 na 900 zł (najwięcej w regionie) na zakup opału przy jednoczesnej intensyfikacji kontroli prowadzonych przez Straż Miejską. Wszyscy podopieczni MOPS-u korzystający z tego typu wsparcia są szczegółowo instruowani, które rodzaje węgla czy drewna są właściwe. W sytuacji, gdy zachodzi duże podejrzenie, że mimo to wybrany zostanie niewłaściwy typ opału, pracownicy socjalni osobiście towarzyszą w jego zakupach. Dodatkowo w momencie przekazania dofinansowania, mieszkaniec podpisuje specjalne oświadczenie, na mocy którego pomoc może zostać wstrzymana, jeśli strażnicy miejscy w wyniku wizyty w domu czy mieszkaniu udowodnią, że wykorzystywane jest paliwo zabronione. W najbliższych miesiącach planowane są wzmożone kontrole w tym względzie. Szacuje się, że w rozpoczynającym się sezonie grzewczym z dopłat do węgla oraz dodatków mieszkaniowych skorzysta blisko 8 tys. rodzin i osób samotnych.

Do działań miasta należy zaliczyć intensyfikację kontroli Straży Miejskiej. W 2016 r. odbyło się 3422 kontrole, w ramach których w 310 przypadkach potwierdzono spalanie odpadów (tj. średnio co 11. kontrola). Natomiast do połowy października przeprowadzono 3102 kontrole, a w 188 przypadkach stwierdzono spalanie śmieci (średnio co 17. kontrola). Te liczby pokazują, że rośnie wiedza ludzi w zakresie korzystania z dopuszczalnych paliw, a także samoświadomość ekologiczna.

 

Promocja rozwiązań ekologicznych:

 • Miasto Katowice organizuje co roku dwie duże imprezy plenerowe („Dni Energii Miasta Katowice" oraz „Leśny Piknik Rodzinny - EKOODPOWIEDZIALNI"), których głównym zadaniem jest edukacja ekologiczna m. in. w zakresie ochrony powietrza.
 • Organizacja w październiku 2016 r. oraz w lutym i marcu 2017 r. przez katowicki magistrat cyklu 24 spotkań z mieszkańcami pod hasłem „Jak Ekoodpowiedzialnie ogrzać mieszkanie?", w których do udziału, zaproszono przedstawicieli Straży Miejskiej w Katowicach, Korporacji Mistrzów Kominiarskich Województwa Śląskiego oraz przedsiębiorstw ciepłowniczych. Dotyczyły one możliwości dofinansowania wymiany źródeł ciepła oraz sposobów ograniczenia emisji zanieczyszczeń powietrza bez wymiany źródła ciepła (a więc bez ponoszenia dużych kosztów) poprzez naukę prawidłowych sposobów rozpalania i palenia w urządzeniach grzewczych zasilanych paliwami stałymi.
 • System monitoringu „AWAIR". W ramach międzynarodowego projektu o nazwie „AWAIR" miasto Katowice otrzymało dofinansowanie zadania na realizację pilotażowego programu, polegającego na montażu w wybranych lokalizacjach (żłobki, przedszkola, domy dziecka, domy pomocy społecznej) czujników zanieczyszczeń powietrza i prezentacja multimedialna wyników na utworzonej platformie internetowej oraz w poszczególnych lokalizacjach jednostek (127 czujników powietrza i 143 ekrany multimedialne). Będzie to największa liczba czujników, które stanowią własność miasta, w kraju (0,77 czujnika na km2).

 

 

12. Powołanie metropolii. Postulat zrealizowany.

Metropolia została utworzona 1 lipca 2017 roku. W budowie metropolii Katowice odegrały ważną rolę:

• Prezydent Katowic był Pełnomocnik ds. utworzenia metropolii

• Prezydent Marcin Krupa został Przewodniczącym Zgromadzenia Metropolii

• Danuta Kamińska, Skarbnik Miasta Katowice – została członkiem Zarządu Metropolii

• Siedziba władz metropolii – w Katowicach