28 października 2016
Pytania z Katowic – odpowiedzi ze Stanów Zjednoczonych
Miasto Katowice zaplanowało na 31 października specjalną sesję „Ask Me Anything" na portalu Wykop.pl. Podczas sesji będzie można zasięgnąć porady profesora Piotra Moncarza

Pytania z Katowic – odpowiedzi ze Stanów Zjednoczonych

 

Miasto Katowice zaplanowało na 31 października specjalną sesję „Ask Me Anything" na portalu Wykop.pl. Podczas sesji będzie można zasięgnąć porady profesora Piotra Moncarza, doradcy Prezydenta Miasta Katowice Marcina Krupy ds. współpracy z Doliną Krzemową, który w kalifornijskim Palo Alto pełni funkcję łącznika między miastem a Stanami Zjednoczonymi.

 

Katowice podbijają Dolinę Krzemową

 

Katowice są wyjątkowo atrakcyjne inwestycyjnie ze względu na swoją lokalizację i zasoby ludzkie, ale także otwartość na inwestorów zarówno mieszkańców, jak i jego władz.

Jednak miasto nie zamyka się wyłącznie na największych graczy na rynku – z końcem września Prezydent Miasta Marcin Krupa ogłosił rozpoczęcie współpracy Katowic z Doliną Krzemową poprzez otwarcie w Palo Alto w Kalifornii biura. Powstaje ono przede wszystkim w celu wymiany doświadczeń i strategii między katowickimi i amerykańskimi przedsiębiorcami, a także ułatwienia właścicielom firm z Katowic pozyskania finansowania i, co za tym idzie, wsparcia ich ekspansji na rynek amerykański. Firmy ze Stanów Zjednoczonych będą mogły również poznać Aglomerację Katowicką jako region atrakcyjny inwestycyjnie.  

 

Duży krok dla miasta

 

Otwarcie takiej jednostki to decyzja unikalna w skali kraju. Robimy to dlatego, że katowiccy przedsiębiorcy mają potencjał, którego nie wolno pozwolić zmarnować – mówi Prezydent Katowic Marcin Krupa. - Doceniamy ich działania, wierzymy, że z odpowiednią pomocą mogą zrobić więcej, zatem rolą miasta jest im tę pomoc zapewnić.

 

Podobnego zdania jest profesor Moncarz. Choć idea wyjścia poza granice kraju może wydawać się dla niektórych nieosiągalnym marzeniem, tak naprawdę jedyne, czego zwykle potrzeba, to odpowiednie przygotowanie i pomoc w  kontaktach. – dodaje – Katowice robią ogromny krok naprzód. Możliwość nawiązania relacji z przedsiębiorcami z Doliny Krzemowej pozwoli rodzimym start-upom oraz małym i średnim przedsiębiorcom na zyskanie niepowtarzalnego know-how i poznanie najlepszych praktyk zza oceanu, a w efekcie rozszerzenia swej działalności z lokalnej na globalną.

W ramach inauguracji działań w Kalifornii 31 października o godzinie 14:00 Miasto Katowice organizuje na portalu Wykop.pl specjalną sesję „Ask Me Anything". W jej trakcie zarówno przedstawiciele start-upów, jak i mali i średni przedsiębiorcy będą mieli okazję zadać profesorowi Moncarzowi i jego zespołowi pytania dotyczące inwestowania, pozyskiwania funduszy i współpracy z Doliną Krzemową.

 

Biuro Miasta Katowice znajduje się w samym sercu Doliny Krzemowej – Palo Alto, mieście, które słynie z licznych globalnych marek, które się w nim narodziły. Jeszcze więcej gigantów technologii ma tam swoje siedziby – wśród nich są Facebook, Pinterest, Tesla, Hewlett Packard, Google, Skype, PayPal czy Logitech. W pobliżu znajduje się również Uniwersytet Stanforda, będący alma mater wielu innowatorów i wynalazców. Samo biuro zlokalizowane jest w siedzibie Polsko-Amerykańskiej Rady Współpracy (US-Polish Trade Council www.usptc.org).

W przypadku dodatkowych pytań prosimy o kontakt z Panią Aleksandrą Monsiol-Szatkowską, głównym specjalistą w Wydziale Obsługi Inwestorów, aleksandra.monsiol-szatkowska@katowice.eu, tel. 697 16 50 26 oraz Panem Mariuszem Tomaką, Prezesem Polsko-Amerykańskiej Rady Współpracy  tel. 507 506 888.

 

Adres biura Urzędu Miasta Katowice w Kalifornijskiej Dolinie Krzemowej:

2479 East Bayshore Rd, Suite 205,

Palo Alto, CA 94303

Tel. +1 (650) 494-4661

e-mail: dolinakrzemowa@katowice.eu