25 października 2016
Muzyka świata w Katowicach
​W przyszłym roku Katowice będą gospodarzem jednego z najbardziej prestiżowych wydarzeń branży muzycznej. Od 25 do 29 października w naszym mieście odbędą się Targi Muzyki Świata WOMEX. Wydarzenie, przyciągające tysiące delegatów z ponad 90 krajów, zostan

W przyszłym roku Katowice będą gospodarzem jednego z najbardziej prestiżowych wydarzeń branży muzycznej. Od 25 do 29 października w naszym mieście odbędą się bowiem Targi Muzyki Świata WOMEX. Wydarzenie, przyciągające tysiące delegatów z ponad 90 krajów, zostanie zorganizowane po raz drugi w Europie Środkowo-Wschodniej.

 

Targom Muzyki Świata WOMEX była poświęcona konferencja prasowa, która odbyła się we wtorek 25 października w Warszawie z udziałem Marcina Krupy, prezydenta Katowic oraz Pawła Jurczaka z ICP Group, producenta generalnego polskiej edycji WOMEX-u.

Od grudnia ubiegłego roku Katowice należą do elitarnej Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w dziedzinie muzyki. Przyznanie tego tytułu było w znacznej części efektem znakomitej infrastruktury kulturalnej miasta, jak i ciągle wzbogacanej oferty wydarzeń muzycznych, w tym także tych z najwyższej, światowej półki. Wybór stolicy Górnego Śląskiego do roli gospodarza WOMEX'2017 jest kolejnym świadectwem przemiany Katowic – z miasta przemysłowego w ośrodek kultury o europejskiej już randze – podkreśla prezydent Marcin Krupa.

Targi WOMEX są przedsięwzięciem dedykowanym muzyce świata. Jako swoisty przegląd muzyczny oraz platforma networkingowa gromadzą przedstawicieli wytwórni, agencji koncertowych, organizatorów festiwali, a także muzyków oraz fanów nowych brzmień. W Katowicach przyszłoroczne targowe połączenie muzyki tradycyjnej, etnicznej oraz rytmów folkowych urzeczywistni się w Strefie Kultury – w przestrzeniach Międzynarodowego Centrum Kongresowego oraz siedzibie Narodowej Orkiestry Polskiego Radia.

Targi organizowane są od 1994 roku i corocznie zmieniają lokalizację, przy czym więcej niż raz rolę gospodarza pełniły miasta hiszpańskie (Sewilla i Santiago de Compostela) oraz niemieckie (Berlin i Essen). Ostatnia edycja, która odbyła się między 19 a 23 października w Santiago de Compostela, przyciągnęła 2400 delegatów, reprezentujących 1410 firm z 79 krajów. W wydarzeniu wzięli również udział przedstawiciele Katowic, którym w Pałacu Rajoy zostało przekazane świadectwo organizacji kolejnego WOMEX-u. Na ręce prezydenta Marcina Krupy dokument złożył burmistrz Santiago de Compostela Martiño Noriega, o czym szeroko informowały hiszpańskie media.