20 czerwca 2016
To był rok!
Muzuem Śląskie zaprasza do świętowania pierwszej rocznicy działalności w nowej siedzibie.

Ponad 333 tysiące zwiedzających, prawie 50 wystaw i projektów edukacyjnych. Pierwszy rok działalności Muzeum Śląskiego w nowej siedzibie za nami. Do wspólnego świętowania rocznicy zapraszamy 26 czerwca.

 

Wspólną celebrację rozpoczynamy w siedzibie przy ul. Dobrowolskiego 1 już od godziny 10.00 zwiedzaniem wystaw za symboliczną złotówkę. Dodatkową atrakcją będzie oprowadzanie kuratorskie po pięciu wzajemnie się dopełniających ekspozycjach stałych, stanowiących unikalne połączenie sztuki profesjonalnej, plastyki nieprofesjonalnej i scenografii teatralnej. W tajniki powstawania wystawy Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów wprowadzi nas Jarema Szandar, który opowie o pracy projektantów.

 

Dla rodzin z dziećmi przygotowano specjalne warsztaty, na które zaprosimy postacie z obrazów, aby wspólnie z nami świętowały urodziny. Dzieci wraz z opiekunami stworzą wielkoformatowy kolaż ścienny. Na miłośników muzyki czeka popołudniowy koncert „Larmo w Bogucicach", podczas którego usłyszymy zaaranżowane na nowo popularne piosenki z kanonu polskiej i światowej muzyki rozrywkowej. Na zakończenie imprezy zapraszamy na tradycyjny poczęstunek – tort urodzinowy. 

 

 

Program w nowej siedzibie!

26.06.2016 / Muzeum Śląskie, ul. T. Dobrowolskiego 1

ZWIEDZANIE WYSTAW

godz. 10.00–20.00 / wstęp 1 zł

 

OPROWADZANIA KURATORSKIE PO WYSTAWACH

czas zwiedzania ok. 30 min, zbiórka przy wejściu na ekspozycje

12.00 – Galeria sztuki polskiej 1800–1945

12.30 – Galeria sztuki polskiej po 1945 roku

13.00 – Galeria plastyki nieprofesjonalnej

13.30 – Galeria śląskiej sztuki sakralnej

14.00 – Laboratorium przestrzeni teatralnych. Przeszłość w teraźniejszości

Uwaga! Liczba miejsc ograniczona.

Rezerwacje / tel. 32 213 08 70

 

 

WARSZTATY RODZINNE. ZABAWA PLASTYCZNA

„URODZINY W GALERII"

godz. 12.00–17.00 / budynek Centrum Scenografii Polskiej

Dzieci z pomocą dorosłych stworzą ścienny wielkoformatowy kolaż przedstawiający zabawę urodzinową. Gośćmi będą zreprodukowane postacie, które „wyszły" z obrazów znajdujących się w galeriach.

 

SPOTKANIE Z JAREMĄ SZANDAREM

godz. 16.00 / sala A, poziom -3

Jak powstawała wystawa Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów? O kulisach pracy projektantów, tajnikach aranżowania przestrzeni oraz o tym, jak buduje się iluzję rzeczywistości opowie współautor projektu wystawy.

 

KONCERT „LARMO W BOGUCICACH"

godz. 17.00–17.45 / plac przed budynkiem Centrum Scenografii Polskiej

Wyreżyserowany przez Rafała Urbackiego koncert z udziałem Piotra „Bajzla" Piaseckiego, Orkiestry Dętej Katowice, ekipy „Ludzie z Bogucic", Aleksandry Rzepki oraz Teofila Pawłowskiego podejmuje temat zmiany zachodzącej na terenach przemysłowego Śląska. Zaaranżowane na nowo popularne

piosenki z kanonu polskiej („O dwóch takich, co ukradli księżyc" Lady Pank) oraz światowej („The Final Countdown" Europe, „The Neverending Story" Limahl) muzyki rozrywkowej tworzą uniwersalną opowieść o tęsknocie, nadziei i wspólnocie, wpisując się w najnowszą historię Katowic.

 

TORT URODZINOWY

godz. 18.00 / plac przed budynkiem administracyjnym​